Reklama

The Boring Company expanduje v Las Vegas, no Hyperloop je zatiaľ v nedohľadne

Zdroj | The Boring Company
Juraj Procházka
Zdroj | The Boring Company
Zdroj | The Boring Company

Spoločnosť The Boring Company (TBC) založil Elon Musk pôvodne na rýchle a efektívne razenie dopravných tunelov s podstatne menším prierezom ako metro. V podzemí veľkomiest by cez ne mali cestujúcich prepravovať špeciálne kapsuly podobné mikrobusom a osobné autá by jazdili na prepravných podvozkoch (skateboardoch). Všetko má poháňať elektrina.

V trochu pozmenenej forme túto myšlienku TBC realizuje v Las Vegas v rámci tunelov v slučke Kongresového centra Las Vegas (LVCC), ktorá je prvou z podzemných sietí spoločnosti. V tuneloch však pasažierov namiesto vagónikov vozia priamo elektromobily Tesla v polo-autonómnom režime.

The Boring Company nemá za pár rokov svojej existencie na konte príliš veľa reálnych referencií, ale nejde o startup založený na vypúšťaní „marketingovej hmly“. To sa nedá povedať o celom rade spoločností lákajúcich investorov na prezentácie o doprave hyperloop.  Reprezentatívnym príkladom je príbeh spoločnosti Hyperloop One.

Obsah pokračuje pod reklamou

Podzemný okruh LVCC pod výstaviskom v Las Vegas sa má stať súčasťou celomestskej podzemnej siete tunelov „Vegas Loop“. Po dokončení by mala jej prepravná kapacita dosiahnuť až 55 000 pasažierov za hodinu.

Pozrite si

The Boring Company zverejnila čísla o preprave počas CES 2022

Teraz spoločnosť The Boring Company dosiahla míľnik, keď vo svojej prvej slučke v Las Vegas odviezla dva milióny cestujúcich. Stalo sa tak len niečo vyše roka po tom, čo v marci 2023 prekonala milión cestujúcich v podzemnej slučke LVCC.

Firma má už schválené vybudovanie ďalších 81 zastávok po celom Las Vegas a už vŕta tunely smerujúce do staníc nadväzujúcich na okruh LVCC.

Zdroj | The Boring Company

Mapa zobrazuje schválené stanice, ktoré má The Boring Company vybudovať v Las Vegas. Dokončená slučka LVCC je zobrazená oranžovou farbou.

Elon Musk sa rozhodol založiť The Boring Company po frustrácii z nefunkčnej dopravy v preplných veľkomestských komunikáciách. „Na vyriešenie problému premávky, ktorá ničí dušu, musia byť cesty 3D, čo znamená, že sú potrebné buď lietajúce autá, alebo tunely,“ uvádza The Boring Company. „Na rozdiel od lietajúcich áut sú tunely odolné voči poveternostným vplyvom, nekazia výhľad a nespadnú vám na hlavu. Tunely minimalizujú využitie cennej povrchovej pôdy a nie sú v kolízii s existujúcimi dopravnými systémami“, argumentuje The Boring Company.

Zdroj | The Boring Company

Čím ďalším sa tunelárska spoločnosť Elona Muska zaoberá? Zdá sa, že ťažiskom jej aktivít v súčasnosti zostáva Las Vegas, ale nie výlučne. V januári sa objavili informácie, že The Boring Company kúpila nový, 73 árový pozemok v Las Vegas, aby pomohla rozšíriť Las Vegas Loop a pripojiť ju k viacerým plánovaným staniciam v okolí University of Nevada Las Vegas. Odhadovaná špičková kapacita slučky LVCC je aktuálne viac ako 4 500 cestujúcich za hodinu a približne 32 000 cestujúcich za deň.

Firma tiež pracovala na jednom z projektov v továrni Tesla Gigafactory v texaskom Austine, kde s použitím svojho raziaceho stroja Prufrock budovala podzemnú chodbu v rámci fabriky.

Veľké plány prezentované v počiatkoch firmy sa však zatiaľ nestali skutočnosťou. S výnimkou Las Vegas nie sú zatiaľ rozbehnuté veľké projekty podzemnej dopravnej infraštruktúry „loop“ v ďalších amerických veľkomestách a vo viac-menej zamrznutom stave je aj „skutočný hyperloop“.

Pozrite si

Boring Company vstupuje do hry – chce „skutočný“ hyperloop

Hyperloop je ultra-vysokorýchlostný systém verejnej dopravy, v ktorom majú pasažieri (alebo náklad) cestovať v autonómnych elektrických moduloch rýchlosťou viac ako 960 km za hodinu. Testovacia dráha Hyperloop alebo Hypertube s dĺžkou 1,3 km bola postavená v roku 2016 a bola dejiskom štyroch študentských súťaží SpaceX Hyperloop Pod Competition. Študentskými tímami vyrobené podstavce pri nich dosahovali rýchlosť až 467 km/h.

Tunely Boring Company majú podporovať systémy Loop aj Hyperloop. Problém je, že projekty Hyperloop nikde neprerástli do reálnej fázy komerčnej prevádzky. TBC nie je výnimkou. V súčasnosti firma spolupracuje s rôznymi miestnymi samosprávami a zainteresovanými stranami na konzultáciách, poradenstve a vykonávaní výskumu, vývoja a testovania životaschopnosti Hyperloopu vo viacerých mestách, uvádza The Boring Company na svojich stránkach. Zdá sa, že ani v tomto prípade nebude „skutočný hyperloop“ úplne horúcou témou.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.