Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Tesla vyrobila svoje miliónte vozidlo, je najväčším výrobcom elektromobilov

Tesla vyrobila svoje miliónte vozidlo, je najväčším výrobcom elektromobilov
Zdroj | Twitter / Elon Musk
Števo Porubský
Tesla vyrobila svoje miliónte vozidlo, je najväčším výrobcom elektromobilov
Zdroj | Twitter / Elon Musk
Zdroj | Twitter / Elon Musk

Hoci milión vozidiel klasické automobilky vyrobia v podstatne kratšom čase ako za 17 rokov, Tesla je iná. Iná hlavne preto, že pred 17 rokmi nemala ešte žiadne výrobné haly, ani masové vozidlá, ktoré by zákazníci kupovali v tisícoch. Dnes je ale Tesla najväčším výrobcom elektromobilov sveta.

Zdroj | Tesla

Elon Musk, CEO Tesla, na svojom Twittri zverejnil správu, podľa ktorej práve vyrobený elektromobil Tesla Model Y je milióntym vozidlom značky. Kalifornská spoločnosť za 17 rokov toho stihla pomerne dosť. Do dnes vytvorila 5 rôznych elektromobilov, pričom ďalšie sa chystajú.

Tesla Roadster medzičasom zanikol, no práve Roadster je novinka, na ktorú mnohí čakajú. Zatiaľ však elektromobily S3XY sa vyrábajú a bežne dodávajú zákazníkom. Najväčší podiel na úspechu Tesly má pritom bezpochyby Model 3, ktorý si ľudia objednávali v stovkách tisíc kusov. Dodávky Tesla nestíhala realizovať a zákazníci museli na vozidlá čakať roky.

Pozrite si

ZNAČKY | Tesla – automobilka, ktorá sa snaží zvrátiť osud ľudstva

Tesla stihla vstúpiť aj na burzu (v roku 2010) a za 10 rokov sa hodnota akcií firmy znásobila na jednu z najhodnotnejších automobilových spoločností sveta. Aktuálne je hodnota Tesly okolo 110 miliárd dolárov. Pre porovnanie, hodnota BMW je okolo 34 miliárd, hodnota VW okolo 70 miliárd dolárov.

Zdroj | Tesla

Aktuálne Tesla stavia niekoľko ďalších tovární Gigafatory, najbližšia k nám bude v Nemecku pri Berlíne. Fabriky po celom svete Tesle pomôžu raketovo zvýšiť výrobu a teda i dodávky. Tesla okrem trojice už dobre známych modelov začína s výrobou Modelu Y, neskôr pribudne Roadster a nakoniec aj Semi, plne elektrický ťahač.

A tým Tesla ani zďaleka nekončí. Tešiť sa môžme na sci-fi pick-up Cybertruck a k nemu neskôr pribudne aj elektrická štvorkolka.

Pre zaujímavosť, Tesla do svojich vozidiel nainštalovala batérie s kapacitou okolo 70-80 GWh! To je dostatok na to, aby elektromobil prešiel zhruba 250-280 miliónov kilometrov.

Zdroj | Tesla