Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Tesla Gigafactory Berlin - prvá Tesla fabrika v Európe sa už naplno stavia

Tesla Gigafactory Berlin - prvá Tesla fabrika v Európe sa už naplno stavia
Zdroj | Tesla
Števo Porubský
Tesla Gigafactory Berlin - prvá Tesla fabrika v Európe sa už naplno stavia
Zdroj | Tesla
Zdroj | Tesla

Keď minulý rok Elon Musk hovoril o fabrike Gigafactory v Európe, mnohí dúfali, že by Teslu mohlo lákať prísť na Slovensko. Nakoniec si ale americká spoločnosť vybrala nemecké mestečko Grünheide a jeho priemyselnú zónu. V súčasnosti tam už začína so stavebnými prácami. Zároveň dnes už vieme o čosi viac detailov o obrej fabrike.

Zdroj | Tesla

Hoci Tesla má svoju montážnu linku v meste Tilburg v Holandsku, tam len ťažko hovoriť o výrobni automobilov. Tu sa totiž iba dokončujú Modely S a Modely X. Druhou výrobňou je Tesla Grohmann Automation, ktorá sa venuje vývoju a výrobe robotov a automatických systémov pre svoje fabriky.

Pozrite si

Tesla Gigafactory 3 rastie vo dne, v noci

Gigafactory 4, teda štvrtá obria fabrika od Tesly bude reálnym priestorom, kde sa budú vyrábať kompletné automobily. Podľa vyjadrení Tesly ide o ďalšiu fázu prítomnosti spoločnosti v Európe. Aktuálne na starom kontinente zamestnáva okolo 5 500 ľudí, tisícky ďalších pribudnú práve vďaka novej Gigafactory – vraj až 12 000 ľudí, aj to iba v prvej fáze. Aktuálne už Tesla hľadá desiatky pozícií.

Tá sa už, aj napriek protestom ochranárov a domácich, začína stavať v priemyselnej zóne mesta Grünheide iba pár kilometrov od Berlína. Dôvodom protestov bolo hlavne rúbanie stromov na ploche vyše 90 hektárov, množstvo nevybuchnutých bômb ešte z vojny a tiež i prítomnosť vraj vzácneho druhu netopiera a mravcov, ktoré obývajú tamojšie lesy. Nakoniec ale Tesla dostala povolenie z najvyšších miest, aj napriek súdnemu príkazu.

Americká spoločnosť podľa vlastných slov spolupracuje s ochranármi. Tesla sa tiež zaviazala, že namiesto 90 hektárov lesa vysadí trojnásobné množstvo nových stromov v okolí. Okrem toho je v pláne vybudovanie špeciálneho systému čistenia vody, ale aj pokrytie strechy solárnymi panelmi pre výrobu obnoviteľnej elektrickej energie. Pre ešte výraznejšie šetrenie prírody chce Tesla využívať aj vlakové spojenie vďaka blízkosti koľajníc. Vo fabrike bude vlastná nákladná stanica, nie len pre odvoz vyrobených automobilov, ale aj pre dodávky surovín na ich výrobu.

Zdroj | Tesla

Na ploche o veľkosti ako 420 futbalových ihrísk ( 300 hektárov) tak vyrastie jedna z najväčších fabrík v Európe. Náklady na vybudovanie majú byť okolo 4 miliárd eur. Iba 40 miliónov mal stáť pozemok pod novú fabriku. Gigafactory Berlin má byť plne funkčná v lete budúceho roka. Predkladať ale spustenie výroby môžeme o čosi skôr.

Zdroj | Tesla

V prvej fáze bude Gigafactory Berlin vyrábať elektromobily Tesla Model Y, teda malý crossover, ktorý v týchto týždňoch vstupuje do predaja. Cieľom je vyrábanie 10 000 elektromobilov týždenne. Časom sa má fabrika dostať na výrobu 500 000 vozidiel ročne. Okrem elektromobilov sa majú vo fabrike vyrábať aj samotné batérie pre elektromobily.

Zdroj | Tesla
Zdroj