Reklama

Tesla v Austrálii vytvorí najväčšiu „virtuálnu elekráreň“ na svete

Zdroj | Tesla
Viktor Šmidák
Zdroj | Tesla
Zdroj | Tesla

Tesla chce v Austrálii postaviť takzvanú „virtuálnu elektráreň“, ktorá má byť najväčšia na svete. Zaujímavosťou je, že jej súčasťou budú samotné domácnosti.

https://youtu.be/Ve9nKr2byY0

Austrália je z veľkej časti závislá na obnoviteľnej energii. To je síce dobrá správa pre ekológov, horšie je to ale s udržaním stabilných dodávok elektriny. Tesla preto ešte minulý rok v Južnej Austrálii postavila najväčšiu batériu na svete. Tá už odvtedy zažila tvrdý test, kedy sa táto 100 MWh batériová farma osvedčila. Elon Musk však s projektami na kontinente južnej pologule pokračuje a v najbližšej dobe chce práve tu vytvoriť najväčšiu virtuálnu elektráreň na svete.

Prívlastok „virtuálnu“ je v tomto prípade opodstatnený. Nepôjde totiž o tradičné elektrárne v pravom slova zmysle. Energia bude vyrábaná v prvých štyroch rokoch dokopy až 50 000 domácnosťami, ktoré sa zapoja do programu. Každá z nich dostane solárne panely s celkovým výkonom 5 kW. Tie budú napojené na batériu Tesla Powerwall 2 s kapacitou 13.5 kWh.

Zdroj | Tesla

Domácnosti, ktoré sa iniciatívy zúčastnia na svoj dom jednoducho nainštalujú solárne panely a batériu. Panely budú získavať energiu, ktorá sa bude ďalej posielať do spomínaného akumulátora. Ten sa bude nabíjať v hodinách, keď dopyt po elektrike nie je taký vysoký a výdavky bude pokrývať napríklad počas večerných hodín. V prípade, že má batéria energie prebytok, pošle ju do rozvodnej siete. Odtiaľto ju môže využiť iná domácnosť.

Pozrite si

Tesla chystá plne elektrický pickup, bude väčší ako Ford F-150

Toto riešenie nielen zlepší dodávky elektriny v časoch, keď je najviac potrebná, ale zníži aj jej cenu približne o 30 %. Zmeny by mali pocítiť aj domácnosti, ktoré sa do programu nezapoja z dôvodu väčšej konkurencie. Tento fakt by mali obyvatelia Austrálie oceniť hlavne z dôvodu, že práve v tejto časti zemegule by mohli byť klimatické zmeny v najbližších rokoch najdramatickejšie.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.