Reklama

Tesla tají nehody autonómnych vozidiel. Informovanie o nich trestá vyhadzovom

Zdroj | AI Addict
Richard Pliešovský
Zdroj | AI Addict
Zdroj | AI Addict

Zdá sa, že spoločnosť Elona Muska sa správa rovnako autoritatívne ako vláda Putina, ktorého nedávno vyzval na súboj. Zamestnanec, ktorý zverejnil nehodu bol totiž nepríjemne potrestaný. Za to, že ukázal firemný systém v zlom svetle dostal výpoveď z práce.

John Bernal zverejňoval videá o svojich skúsenostiach s autonómnym systémom. Ten poznáme pod názvom Full Self-Driving, resp. FSD, stále je len v beta verzii. Softvér umožňuje elektromobilu Tesla autonómnu jazdu do cieľa zadaného v navigačnom systéme. Vodič sa však musí sústrediť na jazdu a byť okamžite pripravený prevziať kontrolu nad vozidlom.

Pozrite si

Bezplatné nabíjanie na celom Slovensku! Tesla pomáha Ukrajine cez Supercharger

Keďže zodpovednosť za jazdu ostáva na pleciach vodiča, FSD Beta je stále len 2. úroveň autonómnej jazdy. Tesla sa snaží vylepšiť systém tak, aby vodič nemusel vôbec zasahovať. Práve pokroky a napredovanie FSD zdieľal vo svojich videách ako je AI Addict na YouTube beta tester John Bernal. Donedávna však nebolo známe, že je zamestnancom Tesly.

Portál CNBC priniesol informáciu, že Tesla Bernala koncom februára prepustila. Zamestnávateľ dôvod výpovede nespresnil, no Bernal bol pred prepustením upozornený na svoj kanál YouTube, manažér ho upozorňoval, aby nezdieľal veci, ktoré ukazujú firemný systém v zlom svetle.

Zaujímavé je tiež načasovanie výpovede. Aj keď Bernal zdieľal svoje videá viac než rok, výpoveď však dostal krátko nato, ako zverejnil video, kde narazila Tesla na stĺp. Ide zrejme o prvú nehodu (aj keď malú), ktorá je zachytená na videu.

Zdroj | AI Addict

John Bernal pracoval zhruba jeden rok ako špecialista na anotáciu údajov v Tesle, potom vykonával funkciu operátora testovania pokročilých asistenčných systémov vodiča. Ide vlastne o to isté, čo robil na svojom kanáli YouTube, takže tu vidíme konflikt záujmov, napriek tomu, že Bernal tvrdí, že nikdy nezverejnil niečo, čo nebolo verejne známe, alebo to už nepoužívali zákazníci.

Ďalším trestom pre Bernala je, že mu Tesla zrušila prístup k FSD Beta na jeho osobnom elektromobile Model 3. Doteraz to koncern robil len ľuďom, ktorým udelil „bezpečnostné sankcie“, no Bernal nemal žiadne, dokonca ani po spomínanej nehode.

Pozrite si

Buď Tesly vidia duchov, alebo ich Autopilot obsahuje závažnú chybu

Ide teda o komplikovanú situáciu. Na jednej strane je tu zamestnanec, ktorý počas pracovného dňa natáča videá pre súkromné účely (možno za ne získaval aj províziu), dokonca sa tam mohli objaviť aj interné údaje. Na druhej strane je tu sloboda prejavu, ktorú osobne uznáva a vyzdvihuje aj Elon Musk. Každopádne nevieme aká bola pracovná zmluva a ako veľmi ju porušil. Jasné je, že upozornenia manažérov na porušovanie pracovnej disciplíny nebral John Bernal vážne.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.