Teslu Roadster s balíkom SpaceX neprekoná nikto, stovku zdolá za vyše sekundu

ZDROJ | Electrek

Generálny riaditeľ Tesly Elon Musk potvrdil, že automobilka aktualizuje dizajn nového modelu Roadster, pričom zmeny sa netýkajú len vzhľadu. S balíkom SpaceX (zrejme bude súčasťou voliteľnej výbavy) dosiahne extrémne zrýchlenie z 0 na takmer 100 km/h (0-60 míľ/h) za neuveriteľných 1,1 sekundy.

Takéto zrýchlenie nedosahuje žiadne cestné a dokonca ani pretekárske vozidlo. Výnimkou sú špeciálne vozidlá s raketovým pohonom na chemické palivá – Bloodhound SSC (0-60 míľ/h za 1,0 s) a NHRA Top Fuel Dragster (0-60 míľ/h za 0,8 s), ktoré by ste však na verejných komunikáciách hľadali márne.

Bloodhound SSC zrýchli na 60míľ o 0,1 sekundy skôr ako Tesla Roadster, ale z trysiek mu určite neprúdi studený vzduch. (Zdroj: Autowise)

Prehľad TOP 10 vozidiel s akceleráciou z nuly na 60 míľ/h (cca 96,6 km/h) pod 2 sekundy nájdete v tomto článku. Figuruje tam aj Tesla Roadster so zrýchlením na 60 míľ/h za 1,9 s.

Pozrite siAko dokáže Tesla Roadster zrýchliť z 0 na 100 km/h za 1,97 sekundy?

Nový prototyp Roadsteru bol predstavený už v roku 2017 a momentálne je vystavený v Petersenovom múzeu v Los Angeles. Ide o artefakt, ktorý vzbudzuje živý záujem návštevníkov. Tí zdieľajú zábery a videá auta na sociálnych sieťach a na jeden z odkazov reagoval aj Elon Musk.

Musk uviedol, že Tesla aktualizuje dizajn Roadsteru pre produkčnú verziu. Nešpecifikoval detaily, ale má vyzerať lepšie ako prototyp a bude mať raketový prídavný pohon, bezpečný, ale „veľmi intenzívny“.

Pri uvedení vozidla Tesla zverejnila zoznam dosť uletene pôsobiacich špecifikácií nového Roadsteru, vrátane zrýchlenia 0-60 míľ/h za 1,9 s a dojazdu 620 míľ (997,7 km). Musk však dodal, že šialené špecifikácie nového elektrického „hyperauta“ ohlásené v roku 2017 sú iba „základnými špecifikáciami“. Neskôr upresnil, že Tesla plánuje na zvýšenie výkonu ponúknuť „raketový balík SpaceX“ s tryskami na studený vzduch, ktoré dodajú pri akcelerácii dodatočný silový impulz.

Zaujímavé je, Tesla Roadster a Muskova vesmírna spoločnosť SpaceX majú už prvý symbolický kontakt za sebou. Pri prvom testovacom lete ťažkej rakety Falcon Heavy (4. januára 2018) bol pod aerodynamickým krytom ako simulácia užitočného zaťaženia umiestnený práve Tesla Roadster 1. generácie. Po úspešnom lete sa stal umelou obežnicou Slnka.

Tesla Roadster v nákladnom priestore rakety Falcon Heavy pred prvým testovacím letom.ZDROJ | SpaceX

Balíkom SpaceX vybavený Roadster bude mať trysky na studený vzduch umiestnené vzadu, vďaka čomu dosiahne medzi komerčnými cestnými vozidlami rekordné zrýchlenie z 0 na 60 míľ/h za 1,1 sekundy. Hoci to spočiatku vyzeralo na jeden z Muskových vtipov, teraz naznačil, že túto funkciu plánujú reálne zaradiť do výroby. Musk uviedol, že to bude „ako auto Jamesa Bonda“, ktoré bude mať za poznávacou značkou ukrytý tryskový pohon.

Pozrite siElon Musk chce, aby sa Tesla Roadster dokázala vznášať nad zemou

Otázkou je, či takáto forsáž bude prínosom pre životné prostredie a aj pre pohodlie jazdy. Pri takejto akcelerácii vo zvýšenej miere trpia pneumatiky a ich oderom vznikajú pevné častice, prípadne aj spaliny, ktoré veľmi neladia s čistotou elektromobility.

Ďalším otáznikom je akustický prejav tryskajúceho vzduchu. Potichu to rozhodne nepôjde, keďže raketový pohon je založený na zákone o zachovaní hybnosti a zákone akcie a reakcie (m1.v1 = m2.v2, alebo m1.v1 + m2.v2= 0). Ak je m1 hmotnosť vozidla a v1 jeho rýchlosť, musí byť rýchlosť tryskajúceho vzduchu (v2) mnohonásobne vyššia, keďže jeho hmotnosť m2 je nepatrným zlomkom hmotnosti samotného elektromobilu a to aj s prihliadnutím na fakt, že tryskový pohon je len doplnkom k výkonu elektromotorov. Takéto odpichy na mestských svetelných križovatkách by ste možno nechceli počúvať. Hluk musí spôsobovať nielen vzduch, ale aj kompresor, ktorý ho bude musieť natlačiť do zásobníka.

ZDROJ | Electrek

Ani samotné zrýchlenie na takmer 100 km/h za 1,1 sekundy však nebude veľmi komfortnou záležitosťou. Aby takúto rýchlosť Roadster dosiahol, musí akcelerovať so zrýchlením 24,4 m/s2 , čo je preťaženie takmer 2,5 g. (Stredná hodnota gravitačného zrýchlenia na Zemi je g = 9,823 m/s2.) Inak povedané, osoba s hmotnosťou 80 kg by sa pri takejto forsáži cítila akoby mala 200 kg.

Podrobnosti o novom športiaku od Tesly zatiaľ nevieme, isté však je, že keď sa v roku 2022 dostane na trh, bude magnetom pre tých kapitálovo dobre zaistených milovníkov rýchlej jazdy, ktorí túžia po výnimočnom dopravnom prostriedku.

ZdrojTeslarati

Komentáre k článku