Reklama

Elon Musk chce, aby sa Tesla Roadster dokázala vznášať nad zemou

Zdroj | Tesla
Stanislav Vinc
Zdroj | Tesla
Zdroj | Tesla

Elon Musk zavítal už po tretí krát do podcastu Joe Rogan Experience. Rozhovoril sa v ňom o možnosti výroby plne elektrického karavanu so solárnymi panelmi na streche, ale aj pripravovanej novej generácii elektromobilu Roadster, ktorý by mohol byť schopný vznášať sa zhruba meter až dva nad zemou.

Návšteva Elona Muska v podcaste Joa Rogana je vždy zárukou prílivu nových informácií o dianí v spoločnostiach Tesla a SpaceX, ale aj odhalenia jeho značne uletených nápadov, ktoré sa mu takmer vždy akoby zázrakom podarí zrealizovať. Uvidíme teda o rok na cestách raketovo poháňaný Roadster?

Zdroj | Tesla

Elon Musk v podcaste spomenul, že Tesla aktuálne skúma možnosť, akou by mohli dostať nový Roadset do vzduchu bez toho, aby tým ohrozila svoju posádku alebo okolie.

Myslel som, či by sme náhodou nedokázali, aby sa vznášala, ale nie príliš vysoko. Možno meter nad zemou, alebo tak. Keď by ste z tejto výšky náhodou klesli, pokazili by ste záves kolies, ale nezomreli by ste. Možno 6 stôp. (1,8 m pozn. red.).“

Raketovo poháňaná Tesla Roadset by sa mohla počas vznášania aj pohybovať vpred, ale iba po určitú dobu. Využívať totiž bude „super vysokotlakové vzduchové fľaše“, ktoré majú obmedzenú kapacitu. Štandardná verzia elektromobilu bude mať vzadu dve sedadlá, edícia SpaceX by ich však mohla nahradiť väčšou vysokotlakovou nádobou.

Pozrite si

Objednali sme si satelitný internet Starlink od SpaceX. Ako to funguje?

To, že bude Tesla Roadset disponovať istou formou raketového pohonu, nie je žiadnou novinkou. Z nuly na 100 km/h sa má dostať za 1,1 sekundy práve vďaka malej rakete pravdepodobne ukrytej vo výklopnej časti za zadnou poznávacou značkou. Musk tento plán v Roganovom podcaste opätovne potvrdil.

Zdroj | Tesla

Rozhovoril sa však aj o možnosti výroby plne elektrického karavanu. Ten by sa mohol objaviť v portfóliu automobilky Tesla v momente, kedy jej to dovolí kapacita výroby batérií. Takýto karavan by mohol mať na streche solárne panely, ktoré sa môžu postarať o priebežné nabíjanie batérií pre predĺženie dojazdu a napájanie elektrických spotrebičov v interiéri.

Pozrite si

Elon Musk dá 100 miliónov US$ na anti-uhlíkovú XPrize

Takýto karavan by tak mohol byť úplne nezávislý od elektrickej siete a jeho posádka by tak bola plne sebestačná. Solárne panely by však neboli ako jediný zdroj energie pre karavan úplne ideálne. Aj pri ideálnych podmienkach by totiž mohli dojazd karavanu predĺžiť maximálne o 48 kilometrov denne.

Zdroj | Vanlifer

Skôr ako karavan však na trh dorazí už niekoľko krát odložená Tesla Roadster. Musk potvrdil, že do produkčnej fázy dospeje v priebehu tohto roka a prvé predobjednávky automobilka naplní už budúci rok. Prvá verzia tohto elektromobilu sa však pravdepodobne ešte nebude vznášať nad zemou.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.