Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Tesla Model 3 príde na Slovensko najskôr koncom roka 2018

Tesla Model 3 príde na Slovensko najskôr koncom roka 2018
Zdroj | Tesla
Števo Porubský
Tesla Model 3 príde na Slovensko najskôr koncom roka 2018
Zdroj | Tesla
Zdroj | Tesla

Elon Musk nedávno na veľkolepej akcii odovzdal prvé kusy očakávaného elektromobilu Tesla Model 3S prvým zákazníkom zo zoznamu čakajúcich. Ďalší si však na novinku ešte niekoľko mesiacov počkajú, Tesla sa s dodávkami veľmi neponáhľa. Teda ponáhľa, ale obrovský záujem o najdostupnejšiu Teslu nedokáže automobilka pokryť v priebehu pár mesiacov.

Zdroj | Tesla

Už teraz ale konečne vieme podrobnú špecifikáciu elektromobilu a ďalšie novinky, ktoré Tesla Model 3 so sebou prinesie.

Rozdiely Tesla Model 3 a Model S

Kým Tesla Model S meria na dĺžku 4 978,4 mm, Model 3 má 4 693,9 mm. Rozdiel takmer 30 cm je viditeľný nielen navonok, ale aj vo vnútri. Tesla Model 3 odvezie maximálne 5 ľudí, kým Model S je schopný odviezť 5 dospelých ľudí a dve deti na príplatkových sedačkách v kufri.

Rozdiel je aj v batožinovom priestore. Model S má kapacitu 849 litrov. Tesla Model 3 má polovičnú kapacitu, teda takmer 425 litrov.

Zdroj | Tesla

Prekvapivo nie je až taký rozdiel v dojazde. Model S má minimálny dojazd (s najmenšou batériou) 249 míľ, čo je okolo 400 km. Najmenší dojazd Tesla Model 3 je 220 míľ, čo je 354 km. V zrýchlení z 0 na 60 mph (cca 95,6 km/h) je ale rozdiel obrovský. Model S to zvláda a 2,5 sekundy, Model 3 až za 5,1 sekundy.

Samozrejmosťou je tak rozdiel v cene. Tesla Model S stojí v základe 69 500 dolárov, Model 3 si môžete kúpiť od 35 000 dolárov. Tu je však jeden háčik. Kým s Model S dostávate doživotné tankovanie na rýchlonabíjacích staniciach Supercharger zadarmo, pri Modeli 3 budete za „tankovanie“ platiť.

Pozrite si

Tesla zverejnila ceny za nabíjanie Supercharger, sú vcelku nízke

A nakoniec ten najväčší rozdiel – dodacia doba. Model S si domáci zákazníci môžu prevziať u dílera do 7 dní, resp. do 30-60 dní v prípade vlastnej špecifikácie vozidla. Na Tesla Model 3 si počkáte minimálne 12 – 18 mesiacov. K dodacej dobe sa ale ešte dostaneme.

Zdroj | Tesla

Výbava Tesla Model 3

Rozmery novinky sú 4 693,9 x 1 932,9 x 1 442,7 mm. Rázvor je 2 875,2 mm, svetlá výška dosahuje 139,7 mm.

Vo výbave Modelu 3 nechýbajú bezpečnostné prvky ako 8 airbagov, automatické bezpečnostné brzdenie a predchádzanie kolíziám či ESP. Za príplatok 5 000 dolárov bude možné do novinky inštalovať funkciu Autopilota.

Vo vnútri je asi najväčšia zmena pre všetkých šoférov. Namiesto budíkov či klasickej stredovej konzoly je použitý 15″ (38 cm) horizontálne uložený dotykový displej. Pri ňom bude i dvojica USB portov na pripojenie multimediálneho obsahu alebo nabíjanie mobilných zariadení. Za príplatok bude možné mať dva USB porty aj vzadu.

Zdroj | Tesla

Zároveň musíte zabudnúť na klasické výduchy klimatizácie. Čerstvý vzduch bude fučať cez pozdĺžny otvor v strede palubovky. Klimatizácia bude dvojzónová. Aj keď sedačky na fotkách vyzerajú ako kožené, podľa špecifikácie automobilky je v štandardnej výbave iba látkový poťah.

Pozrite si

Konečne vieme, ako vyzerá interiér Tesla Model 3

Zaujímavosťou príplatkovej výbavy je však zadné okno, ktoré môže končiť až za prednými sedadlami. To má byť z rovnakého špeciálneho skla, ako nové solárne škridle od Tesly. Okno síce nebude mať možnosť zatiahnutia, ale Tesla ho vybaví tónovaním s ochranou voči ultrafialovému a infra žiareniu.

Zdroj | Tesla

V prvej fáze produkcie ho ale nebude možné objednať. Rovnako bude možné priplatiť si aj za kožené (umelá koža) sedačky s vyhrievaním či drevom obloženú palubnú dosku.

Vyhrievané budú môcť byť aj spätné zrkadlá, ktoré môžu mať funkciu automatického stmievania. Za príplatok si budete môcť dopriať aj prémiový audio systém, LED hmlové svetlá, ale aj takú drobnosť ako prekryté odkladacie priestory s dokovaním pre 2 smartfóny v stredovom tuneli. V základe sú totiž odkladacie priestory otvorené.

Zdroj | Tesla

Majitelia budú mať ale už v základe k dispozícii LTE modem pre neustále pripojenie na internet, Wi-Fi hot-spot, internetové rádio, ale aj klasické FM pripojenie, ovládanie hlasom či bezkľúčový vstup i štartovanie.

Aj táto funkcia je ale unikátna. Tesla ušetrí na klasických kľúčoch a o otváranie sa bude starať Bluetooth v smartfóne. Stačí prísť so smartfónom vo vrecku a auto sa odomkne. K dispozícii ale bude aj NFC karta namiesto kľúča.

Kufor má spomínanú kapacitu takmer 425 litrov, pričom ide o súčet zadného i predného kufra. Zadné piate dvere sa pritom neotvárajú pomocou elektromotory, ale manuálne.

V predaji budú dve verzie Tesla Model 3 – s menšou (asi 60 kWh) batériou od 35 000 dolárov a Model 3S s väčšou (cca 75 kWh) batériou za sumu od 49 000 dolárov. Obe sumy sú pritom bez DPH a našom prípade aj cla. Ceny pre európsky trh neboli doposiaľ stanovené.

S menšou batériou zrýchli Model 3 na 96,5 km/h (60 mph) za 5,6 sekundy, s väčšou batériou dokáže zrýchliť na rovnakú rýchlosť za 5,1 sekundy. Maximálna rýchlosť je pritom 210 km/h v prípade Modelu 3 a 225 km/h pri Modeli 3S.

Zdroj | Tesla

Tesla dáva záruku na vozidlo 4 roky alebo 50 000 míľ (cca 80 500 km). Na batérie je záruka 8 rokov, alebo 100 000 míľ (cca 160 900 km) pre Model 3 alebo 120 000 míľ (cca 193 000 km) pre Model 3S.

Pozrite si

Tesla postaví Supercharger aj v Bratislave, vo svete zdvojnásobí ich počet

Nabíjanie na Supercharger nabíjačke má dodať 210 km za pol hodinu pre Model 3 a 270 km pre Model 3S. Doma si Model 3 nabijete za hodinu o 48 km, alebo o 60 km pri Modeli 3S.

Obe verzie Modelu 3 by mali byť tiež vybavené 8 kamerami a 12 ultrazvukovými senzormi, vďaka čomu si budú majitelia môcť aktivovať Autopilota za príplatok aj neskôr. Zároveň v budúcnosti by mal Autopilot zvládať plne autonómne riadenie.

Dodacia doba

V prípade, že chcete Model 3, stačí zájsť na stránku Tesla.com a novinku si rezervovať. V prípade rezervácie nie je možná konfigurácia ako v prípade Modelu S alebo Modelu X.

Konfigurovať Tesla Model 3 bude možné až neskôr, keď už systém bude detegovať, že by sa vaše auto mohlo čoskoro dostať do výroby. Automobilka vám potom zašle e-mail s odkazom na možnosť konfigurácie.

Zdroj | Tesla

Tá je ale v tejto fáze produkcie veľmi obmedzená. Počas jesene tohto roka si budete môcť zmeniť len farbu interiéru za bielu alebo vymeniť konfiguráciu Modelu 3S za Model 3 (asi hlavne kvôli cene). V prvej fáze produkcie totiž Tesla vyrába len Model 3S, pri ktorom je možné zmeniť farbu (v základe je čierna), veľkosť diskov či priplatiť za funkciu Autopilot.

Na jar budúceho roka bude možné priplatiť si aj za duálny motor s pohonom všetkých štyroch kolies. Ak ste boli na jar tohto roka dosť rýchli a predobjednali ste si Teslu Model 3 medzi prvými, aj tak máte smolu. Prvé desiatky (ak nie stovky) kusov pôjdu najskôr zamestnancom automobilky a následne už existujúcim majiteľom vozidiel Tesla.

Zdroj | Tesla
Pozrite si

Tesla Model 3 sa dostane k prvým zákazníkom ešte tento mesiac

Ak patríte do tejto skupiny, stále máte šancu dostať Model 3 skôr, ako bežní zákazníci. Tesla súčasných majiteľov prioritizuje. Žiaľ, možno vznikne problém s dodávkou na Slovensko, keďže medzinárodný export začne až v druhej polovici budúceho roka.

Angličania, Japonci či iné krajiny s pravostranným riadením si počkajú ešte dlhšie, vraj až do roku 2019. Dôvodom pomalého dodávanie vozidiel je extrémne vysoký počet predobjednávok, ktorý sa podľa posledných informácií prehupol cez 400 000.

Len pre zaujímavosť, Tesla tak ešte pred tým, ako začala vôbec vyrábať Model 3 utŕžila viac ako 400 miliónov dolárov. Ak všetky objednávky naplní, tržby stúpnu o zhruba 16 miliárd dolárov.

Zdroj | Tesla

Tesla pritom nedávno zverejnila graf výroby, podľa ktorého by do konca roka mala mesačne vyrábať 5 000 vozidiel týždenne. Ak teda nič neočakávané výrobu Tesla Model 3 nespomalí, všetci zákazníci z predobjednávok by sa mohli k svojim autám dostať do konca roka 2018.

Rezervovali ste si už Tesla Model 3? Dajte nám vedieť o odhade dodania. Túto funkciu majú k dispozícii totiž len majitelia s rezerváciou.

Zdroj | Tesla
Zdroj