Reklama

Tesla ide bokom, astronautov misie Artemis odvezú nové elektromobily od Canoo

Zdroj | Canoo
Igor Neštrák
Zdroj | Canoo
Zdroj | Canoo

Americká NASA uzatvorila kontrakt so start-upom Canoo EV, ktorej vozidlo bude slúžiť k preprave astronautov na štartovaciu rampu.

Pozrite si

Canoo má hranatú elektrickú dodávku za vcelku lacný peniaz

Je to už takmer 50 rokov, čo posledný krát vstúpila ľudská noha na povrch Mesiaca. V roku 1972 astronauti misie Apollo 17 pristáli na povrchu Mesiaca. Americká agentúra NASA sa prostredníctvom projektu Artemis zaviazala opäť dopraviť ľudskú posádku na povrch Mesiaca, ktorý by zároveň neskôr mal slúžiť ako odrazový mostík pre misiu na červenú planétu Mars. Pre let na obežnú dráhu si NASA zvolila spoločnosť SpaceX a ich loď Starship.

Zdroj | Tesla

Pri presune astronautov k štartovacím rampám, ktoré vynášajú rakety SpaceX NASA doteraz využívala elektromobily Tesla Model X, ktoré takýmto spôsobom robili obrovskú reklamu kalifornskému výrobcovi elektromobilov. Tak ako Elon Musk pri svojom SpaceX využíva automobily Tesla rovnako aj jeho odveký konkurent Jeff Bezos pri svojom vesmírnom programe Blue Origin využíva na presun astronautov elektromobily Rivian R1T.

Zdroj | Canoo

NASA pri zverejnení požiadaviek na vozidlo slúžiace k presunu astronautov uviedlo niektoré dôležité parametre. Víťazné vozidlo musí dosahovať minimálny dojazd 80 kilometrov, musí mať nulové emisie a zároveň by malo byť schopné prepraviť 8 cestujúcich. Canoo síce uvádza, že jeho vozidlo prepraví 7 cestujúcich, avšak po menších modifikáciách bude schopné splniť požiadavky NASA. Uvedený kontrakt má síce hodnotu len 147855 amerických dolárov, jeho získanie predstavuje pre Canoo obrovskú prestíž.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.