Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Canoo má hranatú elektrickú dodávku za vcelku lacný peniaz

Canoo má hranatú elektrickú dodávku za vcelku lacný peniaz
Zdroj | Canoo
Števo Porubský
Canoo má hranatú elektrickú dodávku za vcelku lacný peniaz
Zdroj | Canoo
Zdroj | Canoo

Americká spoločnosť Canoo, ktorá minulý rok predstavila plne autonómny elektrický mikrobus, teraz predstavuje podstatne nevzhľadnejšiu, ale o to praktickejšiu verziu pre biznis účely. Plne elektrická dodávka má navyše stáť 33 000 dolárov, čo je vzhľadom na elektrifikáciu celkom nízka cena.

Zdroj | Canoo

Nový model MPDV (Multi-Purpose Delivery Vehicle) od Canoo je postavený na rovnakej platforme ako minuloročný mikrobus. Rozdiel je v tom, že pre čo najnižšiu cenu bude ponúkaný aj s nižšími kapacitami batérie. Základná verzia ponúkne len 40 kWh a dojazd 210 km. Top verzia s 80 kWh batériou bude ponúkať dojazd okolo 370 km. V predaji má byť aj niekoľko veľkostných verzií, ktoré sa nebudú líšiť iba dĺžkou, ale aj šírkou i výškou.

Zdroj | Canoo

Menší model bude mať rozmery zhruba 1,95 x 4,35 x 1,89 m a objem nákladu 6 500 litrov, väčší model ponúkne rozmery 2,19 x 2,56 x 5,2 m, ale až 14 000 litrov priestoru vo vnútri. Zväčšením veľkosti nárastom hmotnosti ale zároveň klesne aj dojazd na 145 km s najmenšou batériou a 305 km s najväčšou.

Zdroj | Canoo

Dôvodom obrovského priestoru vo vnútri je vnútorné usporiadanie, pričom náklad je možné mať až dopredu, k vodičovi. Unikátny je aj interiér a hlavne výhľad z neho. Hranatý dizajn síce je na míle vzdialený od pôvodného mikrobusu, no vodič má bezkonkurenčný výhľad do strán či pred seba. Dodávka Canoo je určená hlavne pre doručovateľské spoločnosti, ktoré ročne najazdia obrovské milióny kilometrov.

Zdroj | Canoo

O pohon sa v každom modeli stará 200 kW elektromotor na prednej náprave. V predaji bude MPDV s 40, 60 alebo 80 kWh batériou. Cena bude začínať na spomínaných 33 000 dolároch (cca 27 000 €). Cena je však bez tamojších daní, no zároveň bez započítania dotácií, keďže každý štáz v USA ich má inak nastavené.

Zdroj | Canoo

Canoo počíta s výrobou menšej dodávky od roku 2022, plná výroba by mala začať od roku 2023.

Zdroj | Canoo