Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #Auto
  • 2 min.
  • 12.12.2019

Tesla chce v Európe vyrábať 500-tisíc elektromobilov ročne

Tesla chce v Európe vyrábať 500-tisíc elektromobilov ročne
Zdroj | Tesla
Stanislav Vinc
Tesla chce v Európe vyrábať 500-tisíc elektromobilov ročne
Zdroj | Tesla
Zdroj | Tesla

Americká automobilka Tesla postaví svoj európsky závod priamo v domácom prostredí nemeckých automobiliek. Berlínska Gigafactory 4 má ročne vyprodukovať až 500-tisíc kusov elektromobilov Model 3 a Model Y.

Už budúci rok začne automobilka Tesla s budovaním závodu v oblasti Berlína, pričom do nej plánuje investovať celkovú sumu vo výške 4,41 miliardy dolárov. Okrem samotnej výrobnej linky plánuje Tesla v Nemecku otvoriť aj európske vývojové a dizajnové centrum.

Nový závod Tesla Gigafactory 4 má v Nemecku vytvoriť až 10-tisíc nových pracovných miest. S údajným plánom vyrobiť až pól milióna elektromobilov ročne sa tento európsky závod vyrovná potenciálu amerického závodu Gigafactory 3 v Nevade.

Zdroj | Tesla

Výrobná kapacita nemeckého závodu však nemusí odrážať reálne tempo, akým bude minimálne v prvých mesiacoch Gigafactory 4 skutočne elektromobily vyrábať. Prvotná výroba oboch modelov bude spustená v roku 2021 a podľa nemeckého magazínu Bild sa na nej zo začiatku bude podieľať „iba“ 3-tisíc zamestnancov.

Pozrite si

Tesla Cybertruck má byť dokonalým karavanom

Tesla pôvodne zvažovala výstavbu závodu v Spojenom kráľovstve, no od tohto plánu rýchlo upustila z dôvodu Brexitu, ktorý by jej výrazne skomplikoval import materiálov a export hotových elektromobilov na európsky trh. Pre Nemecko sa však napokon automobilka rozhodla aj z iných dôvodov.

Zdroj | Wikimedia

„Niektoré z najlepších áut na svete sa vyrábajú v Nemecku. Každý vie, že nemecké inžinierstvo je vynikajúce a to je čiastočne aj dôvod, prečo sme sa rozhodli umiestniť našu európsku Gigafactory v Nemecku.“ – Elon Musk.

Vyššie popísané termíny môžu pôsobiť unáhlene, no Tesla stihla postaviť a pripraviť Gigafactory 3 na výrobu už za desať mesiacov. Začatie stavby v roku 2020 a spustenie výroby v roku 2021 teda neznie vôbec nereálne.