Vybrali sme pre vás 6 TOP tabletov a hybridov, ktorými potešíte na Vianoce

ZDROJ | HP

Dobre vidíme iba srdcom, to podstatné je očiam neviditeľné. Lenže čo, keď srdce vašej milovanej osoby piští po modernej technike hodnej dnešnej doby? Nevešajte hlavu, urobili sme za vás tú najhoršiu robotu. Na vás ostáva posledná maličkosť – vybrať si z našich tipov a zaplatiť to.

ZDROJ | ASUS

V ďalšom dieli nášho vianočného seriálu sa budeme venovať zaujímavému segmentu – tabletom a hybridom, niekedy označovanými ako zariadenia 2 v 1, alebo Tablet PC. Niektorí výrobcovia tvrdia, že počítač je mŕtvy, nech žije tablet! Vieme však, že to nie je vôbec presné. Notebook ešte zďaleka neodzvonilo, práve naopak – prijateľná cena s vysokým výkonom z nich robia zdatného konkurenta pre tablety. Aj medzi nimi sa však nájde niekoľko skvelých kúskov. Treba však hneď na úvod poznamenať, že nie sú práve najlacnejšie a pritom ide stále o zariadenia plné kompromisov.

Pozrite siHP Envy x2 – hybridný notebook s dotykovým perom a LTE

Pri dobrom výbere však potešia majiteľa elegantným dizajnom, ľahkou prenosnosťou, dlhou výdržou a nízkou hmotnosťou. V našom výbere nájdete tie najzaujímavejšie. Od imdžového iPadu Pro s perfektným ekosystémom (ale nie s vhodným OS), cez tabletový ChromeOS a Android, až po hybridy s OS Windows. Lenovo Yoga Book nemá mechanickú klávesnicu, ale dynamický E Ink displej, ASUS NovaGo má zase namiesto procesoru od Intelu Qualcomm Snapdragon 835.

Ak tablety nie sú váš najvhodnejší technologický darček, pozrite do sekcie VIANOCE 2018, kde každý tretí deň nájdete množstvo ďalších tipov až do Vianoc.

Na čo treba dbať pri kúpe?

V prvom rade sa treba zamyslieť nad tým, na čo bude zariadenie slúžiť. Študent bude mať iné požiadavky ako senior či biznismen. V zásade treba však rátať s tým, že sa dá použiť na bežnú kancelársku prácu, ale už nie na hranie hier, náročné grafické výpočty a editáciu videa.

ZDROJ | Dell

V tejto kategórii sa dajú kúpiť zariadenia s viacerými systémami, treba si všímať ich procesory. Pri iPadoch od Apple vyberajte aspoň A10X (iPad Pro 2017), tablety s Androidom (ale už aj s Windows) sú dobre použiteľné, ak majú Qualcomm Snapdragon 835 a aspoň 4 GB RAM. Hybridné počítače používajú úsporné procesory od i3 po i7 a tie s vyššou konfiguráciou (ale aj cenou) sa vyrovnajú notebookom. Dobrým príkladom je tu Surface Pro od Microsoftu.

Pozrite siNa Slovensko dorazila nová generácia notebookov Lenovo Yoga a ThinkPad

Obrazovky sa od seba nelíšia len veľkosťou uhlopriečky. Dôležité je ich rozlíšenie, Full HD je minimálna požiadavka na to, aby sa dalo na displej  pozerať aj z blízka. Ďalší parameter, na ktorom by ste mali trvať, je podpora dotykového ovládania.

Porty, konektory, sloty. Nekonečný príbeh o tom, ako nám uľahčiť život, až sa z toho bežný používateľ nevyzná. Na jednej strane chceme tenké elegantné zariadenia a na druhej hromžíme, keď nám chýbajú dve tretiny portov. Nový iPad Pro prešiel na štandard USB-C a zároveň odstránil 3,5 mm Jack na slúchadlá. Kto nemá Bluetoothové slúchadlá, ten si bez ďalšej investície hudbu do nich nepustí. A to môže mať napríklad slúchadlá s najnovšieho iPhonu, ktoré sú opatrené Lightning konektorom. Pri tabletoch teda treba rátať, že si bez redukcie veľa periférií nepripojíte. LAN konektor je zase príliš masívny, aby sa zmestil do zariadení z našej kategórie. Minimom je jeden USB-C konektor, cez ktorý môžete pripojiť napríklad externú pamäťovú jednotku. HDMI vám umožní zrkadliť obrazovku na monitor, alebo TV. Slot na SIM kartu vám zabezpečí internet aj bez dostupného signálu Wi-Fi.

Pozrite siDell Chromebook 5190 – lacný 2v1 notebook s podporou stylusu

Netreba zabúdať ani na klávesnicu. Pri tabletoch sa dokupuje zvlášť a nejde o zanedbateľnú položku. Okrem toho nezabúdajte, že klávesnice k tabletom nemajú touchpad, čo na komforte a pohodlí rozhodne nepridáva.

V našom výbere sa ocitlo šesť modelov. Prvé tri sú tablety, v každom je iný operačný systém (iOS, ChromeOS a Android). Tam čakajte aj najviac kompromisov. Ostatné zariadenia majú dobre známy Windows. Ten má väčšie požiadavky na hardvér. Uvádzané sumy sú oficiálne (ak sa u nás zariadenie oficiálne predáva), môžete teda nájsť aj výhodnejšiu cenu. Ak je v ponuke viac verzií z jedného modelu, uvádzame najlacnejšiu sumu. Jednotlivé modely sú rozdelené na dve časti – tablety a hybridy, tie sú potom zoradené podľa abecedy.

ZDROJ | Devindra Hardawar/Engadget

Zhrnutie:

  • Dajte si pozor na porty a ich počet. Zariadenie by malo disponovať okrem napájacieho konektoru minimálne jedným USB-C. Ak sa chcete pripájať k TV alebo monitoru, nezabudnite skontrolovať, či má HDMI port. Fotografom a filmárom nesmie chýbať slot na microSD kartu.
  • Rozlíšenie obrazovky. Full HD (1920 x 1080) by malo byť základom.
  • Veľkosť úložiska. 32 GB je naozaj minimum (pri tabletoch 64 GB) a aj to len pre tých, ktorí nepracujú s médiami (audio, video, foto).
  • Veľkosť pamäte – v prípade OS Windows zvážte, či má význam konfigurácia s menej ako 8 GB RAM.
  • Na klávesnici záleží. S nekvalitnou klávesnicou toho veľa neurobíte a od práce vás bude skôr vyrušovať, ako jej nej pomáhať.
  • Potrebujete stylus? Aj keď ho výrobcovia radi pretláčajú do popredia, v skutočnosti ho nevyužijete skoro vôbec. Ak teda nie ste dizajnér či umelec a z nejakého dôvodu ste sa rozhodli tvoriť na takomto zariadení.
  • Podpora LTE. AK ste často v teréne, je oveľa pohodlnejšie pripájať sa na internet pomocou dátovej SIM karty. Ak budete zariadenie využívať väčšinou v interiéri s dostupnou Wi-Fi, je to zbytočný výdavok navyše.
  • Väčšia kapacita batérie nemusí automaticky znamenať väčšiu výdrž. Modernejšie procesory bývajú úspornejšie.

Pozrite siAko si vedie nový iPad Pro v zahraničných testoch?

Apple iPad Pro

od 849,00 €

ZDROJ | Apple

Prečo kúpiť?

Nový iPad Pro bol predstavený pred necelým mesiacom a patrí medzi absolútnu špičku v kategórii tabletov. Ponúka sa v 11 a 12,9-palcovej verzii s veľkosťou úložiska až do 1 TB. Je hrubý len 5,9 mm s hmotnosťou 468 g (11“). Liquid Retina displej má rozlíšenie 2388 x 1688 (12,9“ má 2732 x 2048 pixelov).

Osemjadrový procesor A12X Bionic so 64 bitovou architektúrou je výkonnejší než 92 % notebookov na trhu. Grafický procesor má sedem jadier a je vraj porovnateľný s Xbox One S. Na iPade Pro je jeden USB-C konektor, cez ktorý ho môžete (okrem nabíjania) pripojiť k externému monitoru, alebo nabíjať druhé zariadenie. Výrobca udáva 10-hodinovú výdrž. O zvuk sa starajú 4 basové a 4 výškové reproduktory.

https://youtu.be/YJ5q8Wrkbdw

Prečo nekúpiť?

Cena. Ak si k iPadu dokúpite Apple Pencil a klávesnicu Smart Keyboard Folio, priblížite sa k cene za najnovší MacBook Pro. S iPadom nespárujete myš. Softvér – iOS môže byť dobrý pre iPhone, ale nie pre profesionálnu prácu. Aj keď má USB-C port, nepripojíte k nemu externý pamäťový disk. Na iPade Pro nenájdete slot na microSD kartu a 3,5 mm konektor na slúchadlá.

Pozrite siNový iPad Pro je predstavený: Veľký skok vpred, alebo poskakovanie na mieste?

HP Chromebook x2

od 599,00 €

ZDROJ | HP

Prečo kúpiť?

Toto zariadenie sa prezentuje aj ako lacná náhrada iPadu Pro. Operačný systém ChromeOS bol určený pre lacnejšie notebooky určené hlavne študentom, tento rok sa však začal objavovať aj v tabletoch. Ponúka sa vo forme hybridného zariadenia, klávesnica sa dá teda odpojiť od displeja. Ten je 12,3-palcový s rozlíšením 2400 x 1600 pixelov.

Nájdeme tu úsporný procesor Kaby Lake so 4 GB pamäťou a 32 GB eMMC Flash pamäťou, ktorú si vieme rozšíriť vďaka slotu na microSD kartu. HP Chromebook x2 nielenže podporuje stylus, ale je aj pribalený v príslušenstve. Stereo reproduktory vyladili inžinieri z Bang & Olufsen. Palec dávame hore za dva USB-C porty a 10,5 hodinovú výdrž na batérie.

https://youtu.be/64hhQwQbJPQ

Prečo nekúpiť?

Nízka cena sa prejavila na slabom procesore Intel Core m3 7Y30 siedmej generácie Kaby Lake. Len 32 GB vnútorná pamäť. Nevieme do akej miery je ChromeOS vyladený pre tablety. Na Slovensku sa tento hybrid oficiálne nepredáva.

Pozrite siHP Chromebook x2 – konkurovať iPadu Pro chce hlavne cenou

Samsung Galaxy Tab S4

od 699,00 €

Prečo kúpiť?

Najnovší výkonný tablet od Samsungu sa predáva v 10,5 palcovej veľkosti. Je hrubý 7,1 mm, hmotnosť má 483 gramov. Super AMOLED displej má rozlíšenie 2560 x 1600 pixelov. Poháňa ho osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 835 so 4 GB RM. Vnútorná pamäť je 64, alebo 256 GB s možnosťou jej rozšírenia pomocou microSD až do 400 GB.

Aj tento tablet má USB-C konektor cez ktorý ho môžeme okrem nabíjania pripojiť k monitoru. 7 300 mAh batéria má vydržať prehrávať filmy 16 hodín. Štyri reproduktory kalibrovala partnerská firma AKG, technológia Dolby Atmos prináša priestorový 3D zvuk. Dotykové pero netreba zvlášť kupovať. Vďaka funkcii Samsung DeX sa z tabletu stáva skutočný pracovný nástroj s desktopovým prostredím. Veľké plus je tiež možnosť pripojenia myši.

https://youtu.be/ufAuTtB5mV4

Prečo nekúpiť?

Android. Nemá také veľké obmedzenia ako iOS, ale stále to pôsobí ako nutné zlo. Na plnohodnotné využitie treba dokúpiť klávesnicu.

Pozrite siSamsung Galaxy Tab S4 – pripravený na prácu i zábavu

ASUS NovaGo TP370QL

od 749,00 €

ZDROJ | ASUS

Prečo kúpiť?

Jeden z prvých zariadení typu 2 v 1 s operačným systémom Windows a procesorom Qualcomm Snapdragon 835. ASUS NovaGo má 13,3 palcovú dotykovú Full HD obrazovku (1920 x 1080). Rozmery má 22,1 x 31,6 x 1,49 cm pri hmotnosti 1,39 kg. Pamäť RAM môže mať 4, 6, alebo 8 GB v kombinácia s vnútorným úložiskom 64, 128 alebo 256 GB.

ASUS NovaGo má 2 x USB 3.1 typu A, HDMI, slot na microSD karty do 256 GB, slot na nano SIM, Jack pre audio a napájací konektor. O zvuk sa stará dvojica reproduktorov s audio systémom ASUS SonicMaster Premium s priestorovými zvukovými efektmi. Výrobca sľubuje 22 hodinovú výdrž (52 Wh lítiovo-polymérovej) batérie. Klávesnica je podsvietená, o bezpečie sa postará snímač odtlačkov prstov.

https://youtu.be/Wgv6jrMv7nA

Prečo nekúpiť?

Nemá port USB-C. Klávesnica nie je odnímateľná. Windows 10 v režime S (aj keď sa má dať bezplatne inovovať na Windows 10 Pro. Na Slovensku sa NovaGo oficiálne nepredáva.

Pozrite siHP a ASUS predstavili notebooky so Snapdragonom 835, hlavnou výhodou je výdrž

Lenovo Yoga Book C930

od 1499,00 €

Prečo kúpiť?

Lenovo použilo namiesto fyzickej klávesnice dynamický E Ink displej, ktorý imituje klávesy, ale dá sa využiť aj ako elektronická kniha, alebo podložka, na ktorú si môže používateľ písať a kresliť.

Lenovo je hrubé 9,9 mm, hmotnosť má 780 gramov. Je v ňom siedma generácia Intel Core i5 7Y54 Kaby Lake s grafickou kartou Intel HD Graphics 615. Yoga Book má vnútornú pamäť 256 GB, rozšíriť sa dá pomocou microSD až do 512 GB. 10,8 palcová IPS obrazovka je s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov. Výdrž 4 650 mAh batérie je do 9 hodín. Toto zariadenie má LTE modem a Windows 10 Home.

https://youtu.be/wJV7fK8FKYY

Prečo nekúpiť?

Cena. Absencia fyzickej klávesnice. Len 4 GB RAM a slabší procesor. Napriek vysokej cene dostane používateľ len Windows vo verzii Home.

Pozrite siLenovo Yoga Book C930 – E Ink displej namiesto fyzickej klávesnice

Microsoft Surface Pro 6 (2018)

od 789,00 €

ZDROJ | Microsoft

Prečo kúpiť?

Ide o jeden z najvýkonnejších tabletov na trhu. Nový Sufrace prichádza s podporou 4-jadrového procesora Intel Core i5 (alebo i7)  Kaby Lake Refresh v ôsmej generácii s 8 (alebo 16) GB RAM pamäťou. Veľkosť úložiska si môže používateľ vybrať vo veľkostiach 128, 256, 512 GB a 1 TB. Dotyková obrazovka má 12,3 palca a rozlíšenie 2736 x 1824 pixelov s pomerom strán 3 : 2. Rozmery tabletu sú 292 x 201 x 8,5 mm, hmotnosť má od 775 gramov (podľa výbavy).

O hudobný zážitok sa stará systém Dolby Audio Premium. Zariadenie zvládne 13,5-hodinové prehrávanie videa. Je tu je jeden USB 3.0 a jeden Mini DisplayPort, 3,5 mm Jack na pripojenie slúchadiel, nechýba slot na microSD kartu.

https://youtu.be/dwK422sLD-s

Prečo nekúpiť?

V najlacnejšej variante ponúkne Intel m3-7Y30, 4GB RAM a 128GB úložisko. V zariadení nie je LTE modem. Surface Pro stále nemá USB-C port.

Pozrite siMicrosoft Surface Pro 6 – tenký tablet s 4-jadrovým procesorom

ZDROJ | ASUS

Quatro ti teraz ponúka možnosť vziať si niektorý z tabletov alebo hybridov na splátky. Ak ho splatíš do polroka, získaš 0% úrok. Viac informácií a zoznam predajných miest nájdeš TU.
Komentáre k článku