Vybrali sme 7 elektromobilov do 35-tisíc eur, ktoré si kúpite aj na Slovensku

Kúpa nového auta v tejto dobe je náročná na financie a aj čakacie doby. S rastom cien benzínu a nafty začína stúpať dopyt po elektromobiloch aj na Slovensku. Preto sme sa rozhodli vybrať 7 elektromobilov, ktoré sa dajú kúpiť do 35 tisíc eur.

Ak premýšľate nad kúpou plne elektrického auta, najskôr je dobré zodpovedať si na otázku, na aký účel chcete auto využívať. Keď často jazdíte dlhé trasy, elektromobil do 35- tisíc eur určite nebude ideálnym spoločníkom. V tejto cene je možné kúpiť dobré elektromobily ideálne na kratšie trasy. Predsa len sa tu ale zmestia aj také, pri ktorých by bolo možné uvažovať nad občasnými dlhšími jazdami. Z ponuky vyčnievajú elektromobily od Stellantis, s ktorými by ste dokázali zvládnuť napríklad aj cestu do Chorvátska.

Smart Forfour

Ak hľadáte niečo do mesta ale potrpíte si na spracovaní, siahnuť môžete po elektromobile Smart, ktorý je dostupný vo variante pre dvoch ale aj štyroch ľudí. Vybrali sme väčšiu verziu, v ktorej dokážete odviesť predsa len o niečo viac ako iba seba. Parametrami ide o citeľne starší elektromobil, no v tejto triede a cenovom strope veľa možností nemáte. Reálny dojazd je niekde okolo 100 kilometrov, pričom nabíjanie vám v domácich podmienkach zaberie asi maximálne 8 hodín.

Ak si dokúpite silnejšiu domácu nabíjačku, čas môžete skrátiť aj na 4 hodiny. Určite ale radšej odporúčame priplatiť si za plnohodnotnú 3-fázovú palubnú nabíjačku s výkonom 22 kW, vďaka ktorej môžete auto nabiť na verejnej nabíjacej stanici alebo doma (v prípade silnejšieho ističa) už do hodiny. Oveľa menší problém ale bude nabíjať auto doma cez wallbox s maximálnym výkonom 11 kW. Vtedy sa zvládne nabiť za približne hodinu a pol.

Dojazd WLTP 130 km
Výkon nabíjania / 10 – 80 % 4,6 kW AC / 4 hodiny
Batéria (využiteľná kapacita) 16,7 kWh
Cena s DPH 23 322 eur

Pozrite siVyskúšali sme si elektrickú budúcnosť – smart EQ fortwo a forfour vo Valencii

Dacia Spring Electric

Ak hľadáte niečo lacnejšie a zároveň lepšie s ohľadom na parametre, najlepší kompromis ponúka Dacia. Síce ide o auto ohlodané výbavou na kosť, svoj hlavný účel splní. Navyše, za nižšiu cenu získate reálny dojazd do 150 až 200 kilometrov. S príplatkovým DC nabíjaním sa batéria dokáže dobiť v rozmedzí 10 – 80 percent za asi 45 minút.

Dojazd WLTP 225 km
Výkon nabíjania / 10 – 80 % 7,4 kW AC / 4 hodiny
Batéria (využiteľná kapacita) 26,8 kWh
Cena s DPH od 17 600 eur

Pozrite siDacia Spring Electric – konečne elektromobil dostupný (takmer) pre každého

Opel Mokka-e / Citroen e-C4 / Peugeot e-2008 

Ak sa obzrieme do vyšších cenových kategórií, rozumné možnosti nájdete v koncerne Stellantis. Tieto elektromobily síce majú medzery, ktoré sa prejavia napríklad v nesprávnom výpočte odhadovaného dojazdu alebo v mierne vyššej spotrebe, odhliadnuc od týchto neduhov ide o veľmi zaujímavú voľbu. Za niečo málo cez 30 tisíc získate kompaktné a plne elektrické SUV, ktoré disponuje síce iba 45 kWh batériou, ale za to nabíjaním s výkonom až 100 kW.

Vďaka tomu je možné batériu celkom slušne nabiť už za menej ako pol hodinu. Reálny dojazd sa síce pohybuje niekde okolo 200 až 250 kilometrov, vďaka rýchlemu nabíjaniu nie je vylúčená napríklad cesta do Chorvátska na dovolenku. Na maximálne 3 až 4 krátke zastávky to je reálne, ale samozrejme záleží od toho, ktorú destináciu si vyberiete.

Dojazd WLTP 330 km
Výkon nabíjania / 10 – 80 % 100 kW DC / 30 minút
Batéria (využiteľná kapacita) 45 kWh
Cena s DPH od 31 990 eur

Pozrite siOpel Mokka-e – plne elektrická žaba s dobrým dizajnom a parametrami

Nissan Leaf

ZDROJ | Nissan

Automobilka Nissan má v ponuke zatiaľ iba jeden elektromobil, a to dobre známy Leaf. Čoskoro by sa na trh mala dostať aj novinka Ariya, ktorá bude kopírovať aktuálnu konkurenciu z pohľadu parametrov a možností. Leaf už má svoj vek a aj vo verzii s väčšou batériou je cítiť medzery, ktoré sú najmä v nabíjaní a rýchlom prehriatí batérie.

Nissan Leaf s menšou batériou je možné kúpiť už za 27 990 eur a ponúka reálny dojazd okolo 200 kilometrov. Ak vám vyhovuje tento štýl, do mesta a okolia je to dobrá voľba.

Dojazd WLTP 270 km
Výkon nabíjania / 10 – 80 % 46 kW DC / 45 minút
Batéria (využiteľná kapacita) 39 kWh
Cena s DPH 27 990 eur

Pozrite siPrichádza Nissan Leaf pre rok 2022, zmeny budú najmä kozmetické

Peugeot e-208 / Opel Corsa-e

Elektromobilov „Made in Slovakia“ nie je veľa. Škoda Citigo-e iV sa už nevyrába a produkcia Volkswagen e-Up! v Bratislave síce ešte neskončila, no autá idú len na zahraničný trh. Zoznam hrdo dopĺňa aj hatchback Peugeot e-208, ktorý je vyrábaný v Trnave. Technicky ide o to isté auto ako Mokka-e, ale telom celkom iné. Hlavne je menšie a ľahšie, čo znamená nižšiu spotrebu a aj o niečo málo vyšší dojazd.

Reálny dojazd okolo 250 kilometrov je tak oveľa ľahšie dosiahnuť. Samozrejme ale neplatí to, ak jazdíte predovšetkým po diaľnici.

Dojazd WLTP 362 km
Výkon nabíjania / 10 – 80 % 100 kW / 30 minút
Batéria (využiteľná kapacita) 45 kWh
Cena s DPH od 30 590 eur

Pozrite siPeugeot e-208 – vyrobený na Slovensku, zrodený pre mesto

Hyundai Kona Electric

Jeden z kľúčových modelov v ponuke je Kona Electric. Na prvý pohľad síce môže vystrašiť menšia batéria, ale tromfom tohto elektromobilu je vysoká efektivita. Spotreba dokáže byť naozaj nízka, čo sme si vyskúšali aj na vlastnej koži v týždňovom teste. Ide teda opäť o veľmi dobrý kompromis cena / výkon, avšak istú nevýhodu je určite možné vidieť vo výkone nabíjania.

hyundai kona electric 39 kwh test

Ten je tu iba 50 kW, čo znamená dlhší čas strávený na nabíjačke. Kona oproti elektromobilom koncernu Stellantis síce má výhodu v nižšej spotrebe, rýchlejšie nabíjanie konkurencie s ohľadom na čas môže nižší dojazd pri cestovaní na dlhšie trasy dorovnať, prípadne predbehnúť. Na druhú stranu, nižšia spotreba znamená menšie náklady, a to sa počíta.

Čo sa týka dojazdu, reálne čísla sa hýbu niekde okolo 250 kilometrov, no ak jazdíte kombinovane najmä okresné cesty a mesto, viete sa bez problémov dostať cez 300 kilometrov a niekedy dokonca priblížiť k 400 kilometrom. Ak teda hľadáte auto do mesta alebo blízkeho okolia, Kona Electric je určite skvelou voľbou.

Dojazd WLTP 305 km
Výkon nabíjania / 10 – 80 % 50 kW DC / 50 minút
Batéria (využiteľná kapacita) 39,2 kWh
Cena s DPH 33 990 eur

Pozrite siHyundai KONA Electric – elektromobil, ktorý dáva zmysel aj s menšou batériou

Dongfeng Seres 3

Čínska značka expanduje na Slovensku a v ponuke má okrem bežných verzií so spaľovacím motorom aj plne elektrické. Model Dongfeng Seres 3 je vybavený LFP batériou s kapacitou 52 kWh s možnosťou nabíjania do 92 kW. Reálny dojazd sa tu tiež pohybuje okolo 200 až 250 kilometrov.

ZDROJ | DFMotor

Štandardná výbava začína na cene 34 990 eur, no určite odporúčame kúpiť vyššiu výbavu s doplatkom 1 600 eur, nakoľko v základnej sú iba 2 airbagy. Spolu s ďalšími 4 airbagmi však získate aj 360 stupňovú kameru, panoramatické strešné okno a ďalšie doplnky.

Dojazd WLTP 301 km
Výkon nabíjania / 10 – 80 % 92 kW DC / 35 minút
Batéria (využiteľná kapacita) 52 kWh
Cena s DPH 34 990 eur

 

Komentáre k článku