Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Obľúbený elektromobil Slovákov sa vracia, nie však u nás

Obľúbený elektromobil Slovákov sa vracia, nie však u nás
Zdroj | Skoda
Tomáš Kuník
Obľúbený elektromobil Slovákov sa vracia, nie však u nás
Zdroj | Skoda
Zdroj | Skoda

Elektromobil Volkswagen e-Up! sa podľa najnovších informácií opäť dostáva do predaja v niektorých krajinách Európy. U nás by sa ale na dostupnosti tohto vozidla nemalo nič meniť.

Volkswagen e-Up! nepochybne patrí medzi najobľúbenejšie elektromobily nielen u nás na Slovensku, ale aj v ďalších krajinách Európy. Primeraná cena k parametrom spravila z tohto modelu doslova predajný trhák.

Pozrite si

Prvá jazda Škoda SUPERB iV a CITIGOe iV v Amsterdame. Ako zvládli elektriku?

V predaji u nás či v Českej republike bol iba pár mesiacov, a to aj napriek tomu, že bol k dispozícii aj pod značkou Škoda ako model Citigo-e iV. Za pár týždňov sa nakopilo toľko objednávok, že zahltili výrobu v Bratislave na takmer jeden celý rok. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo sa z konfigurátorov veľmi rýchlo vytratil.

Šepká sa, že Volkswagen, Škoda a Seat (Mii Electric) na každom predanom kuse prerábali. Prvé objednávky sa dali uzavrieť s cenou okolo 18 tisíc eur a je skutočne otázne, s akým ziskom mohli počítať. Na druhú stranu, Up! sa vyrába v bratislavskom závode od roku 2011, pričom v roku 2013 bola výroba doplnená o elektrický e-Up! prvej generácie.

Zdroj | Volkswagen

Verzia s elektrickým pohonom zdieľa veľa komponentov s klasickou verziou na benzín. Mohli by sme preto špekulovať, že za taký počet rokov by predsa bolo možné znížiť výrobné náklady na minimum. Tak či onak, presné finančné ukazovatele súvisiace s týmto modelom sa asi nikdy nedozvieme a vždy pôjde len o dohady.

Prvé náznaky možného návratu bolo možné vidieť ešte v lete, kedy sa e-Up! objavil v ponuke na oficiálnych stránkach Volkswagen v Rakúsku a v Nórsku. Už vtedy sme kontaktovali Volkswagen Slovensko, či sa náhodou neplánuje opätovné zaradenie do ponuky. Žiaľ, odpoveď nebola kladná.

Fakt, že sa Volkswagen ešte nechystá skončiť s výrobou elektrického mestského auta sme zachytili aj v závere minulého roka, kedy sa mala predĺžiť výroba o niekoľko desiatok tisíc kusov. V tom čase bol na nórskej stránke Volkswagen k dispozícii e-Up! s podnázvom Range a dokonca s označením ako verzia pre rok 2022.

Preto sme sa aj vtedy rozhodli kontaktovať slovenské zastúpenie Volkswagen s otázkou, či model náhodou nechcú vrátiť späť do predaja aj na Slovensku. Odpoveď bola opäť zamietavá.

Už nejaký ten deň sa však po zahraničných médiách šíria informácie, že sa Volkswagen e-Up! skutočne vracia. Web InsideEVs cituje ďalšie médiá, ktoré zverejnili údajné vyjadrenie Volkswagenu: e-Up! sme dočasne stiahli z trhu v roku 2020, keďže sa dramaticky zvyšovali dodacie doby z dôvodu vysokého záujmu. Teraz však bolo rozhodnuté, že sa e-Up! vráti.

Pozrite si

VW ID.5 a ID.5 GTX oficiálne predstavené, dostupné budú iba s väčšou batériou

Vierohodnosť týchto slov zvyšuje aj oznámenie firmy Nextmove, ktorá sa zameriava na prenájom elektrických áut. Aj podľa ich slov sa e-Up! vracia vo verzii Style Plus s dojazdom približne 250 km a cenou 26,500 eur. Po aplikovaní nemeckých dotácií je cena pre konečného zákazníka priaznivých 17 000 eur.

VW sa k tomu síce ešte oficiálne nevyjadril, no podľa spomínaných informácií by sa do ponuky mal dostať niekedy v polovici februára. Ak sa tak naozaj stane, ide o logický krok, ako vykryť dopyt po podobných mestských autách, kým nepríde do predaja adekvátny nástupca. Najmä teda v čase, keď na trh vstúpila Dacia Spring Electric.

Aj na základe týchto posledných správ sme opäť oslovili slovenské zastúpenie Volkswagen, ktoré aj teraz potvrdilo, že návrat e-Up! na slovenský trh nie je v pláne. Predpokladáme, že hlavným dôvodom je vysoká cena, ktorá by na slovenskom trhu veľmi neobstála. Stačí prihodiť pár tisíc eur a už je možné kúpiť výrazne lepšie vybavené elektromobily. Možno by sa to zmenilo, ak by aj slovenská vláda pripravila dotačnú schému a cenu by tak zrazila nadol.