Výborný kompakt kúpite aj do 400 €, máme pre vás 5 tipov

ZDROJ | Canon

Vianoce sú prakticky už tu. Pomaly tak už uzatvárame aj náš obrovský vianočný seriál, v ktorom sme vám od októbra prinášali tipy na tie najzaujímavejšie produkty z najrôznejších segmentov spotrebnej elektroniky. Dnes sa pozrieme na kompaktné digitálne fotoaparáty s cenou do 400 €.

Ak aj nehľadáte práve kompaktný fotoaparát, možno objavíte ten svoj vysnený darček v iných tipoch pod stromček od TECHBOXu. Stačí kliknúť na sekciu VIANOCE na našom webe.

Za túto cenu je dnes možné kúpiť už vcelku veľmi slušne vybavený kompakt, ktorý bol predstavený buď ešte tento rok, alebo ten minulý, čo mu ale vôbec neuberá na výbave či výsledku.

Ako teda vybrať ten správny? Je to dilema, ktorú sa však oplatí zvládnuť, aby ste nekúpili niečo, čo nakoniec nebude mať využitie. Pred samotnou kúpou by ste však mali vedieť niekoľko zásadných informácií o tom, čo skratky ako Mpx, CMOS, SD, GPS, HDMI, AVCHD, XAVC S, VGA, Full HD, SDXC, Ultra HD apod. vlastne znamenajú a taktiež o základných parametroch fotoaparátov, ktoré by vás nemali zmiasť.

ZDROJ | Sony

Podobne, ako všetko na svete, aj kompaktné fotoaparáty majú svoje rozdelenie. Nie je totiž kompakt, ako kompakt. Na trhu možno objaviť hneď niekoľko typov, a to klasických a odolných kompaktov. Tie klasické sa delia na:

1. Jednoduché kompakty pre nenáročných s cenou do cca 150 €

2. Kompakty pre náročnejších s cenami do cca 400 €

3. Kompakty pre profesionálov, ktorých ceny sa pohybujú od 400-500 € a vyššie

Odolné kompakty sú taktiež buď jednoduché a slabšie vybavené s cenami do cca 200 € a vybavenejšie, no i drahšie modely.

Kompaktné fotoaparáty prvej kategórie majú tak biednu výbavu, že ich často prekonávajú aj lepšie smartfóny, ktoré majú rovnako veľký snímač. Neodporúčame ich kupovať vôbec a už aj samotní výrobcovia pochopili, že ich výroba je zbytočná. Jediná vec, v ktorej majú kompakty oproti smartfónom navrch je tzv. zoom.

ZDROJ | HTC

Profi kompakty sú veľmi drahé a náročné na používanie, takže sa vyhneme aj tým. Najlepšie teda stále vychádzajú kompaktné fotoaparáty pre náročnejších používateľov, ktoré majú najlepší pomer cena/výkon.

Práve preto sme si vybrali poradiť vám práve z tejto, najzaujímavejšej a pre používateľa najhodnotnejšej kategórie. Ak si aj nevyberiete ani jeden z ponúkaných, dajte si pred kúpou pozor na niekoľko parametrov.

Aj po x rokoch sa výrobcovia neustále snažia ohúriť vysokými číslami v domnienke, že zákazníka zaujmú. Musíme uznať, že to v mnohých prípadoch funguje, ale často vysoké čísla neznamenajú niečo lepšie. Určite nie v prípade rozlíšenia snímačov vo fotoaparátoch.

15 Mpx, 18 Mpx, 24 Mpx… krásne čísla, no keď sa pozriete na obrázok nižšie a uvedomíte si, že 18 miliónov snímacích bodov je naprataných na snímači s rozmermi 6,2 x 4,55 mm (kompakt), ale aj na obrovskom full-frame čipe (36 x 24 mm), tak logicky a fyzikálne – ktorý snímač získa viac svetla a teda i informácií o snímanej scéne? Samozrejme ten väčší.

CMOS snimace kompakt special

Všimnite si, rozdiel medzi full-frame snímačom, ktorý je v profi zrkadlovkách a malým 1/2,3″ snímačom z kompaktu, pričom výrobcovia nemajú problém aj do malého snímača dať rovnaký počet snímacích bodov. Problém je, že v súčasnosti snímače majú prehnane mnoho megapixlov, takže novinky s plne dostatočným 12-15 Mpx rozlíšením už ani nenájdete, jedine v profi kompaktoch.

Rovnaký problém s číslami existuje aj pri objektívoch. 30x optický zoom už nie je v kompaktoch problém, no čo z toho, keď priepustnosť svetla sa s narastajúcim zoomom rapídne znižuje? Aj tu platí, čím viac svetla na snímač dopadne, tým je výsledný obraz krajší, kvalitnejší a ostrejší.

Dôležitejší parameter je svetelnosť objektívu udávaná pomocou clonového čísla F. Vo väčšine prípadov platí, čím nižšie clonové číslo, tým viac svetla sa dostane cez objektív na snímač f/2,0 je lepšie ako f/4,5.

Pri väčšine fotoaparátov s tzv. zoomovým objektívom, teda optickým priblížením, so zvyšujúcim sa zoomom klesá clonové číslo. Svetelnosť objektívov sa tak pohybuje od cca f/1,4 až po f/6,3. Ideálna kombinácia je v prípade, kedy obe tieto čísla sú čo najnižšie napr. f/1,4 – f/4,5.

ZDROJ | Panasonic

Druhý problém je stabilizácia. Skúste ísť do predajne fotoaparátov a vyskúšajte si niektorý z megazoomov (30x a viac). Udržíte neroztrasený obraz v ruke pri plnom zoome? Práve na to slúži stabilizátor obrazu. Ak má foťák optickú alebo mechanickú stabilizáciu snímača, resp. duálnu (optická/mechanická a digitálna), tak je dobre. Ak má len digitálnu, tak je zle.

Každý výrobca však tú svoju označuje rôzne – MEGA O.I.S, POWER O.I.S., VR, IS, Optical SteadyShot (nie iba SteadyShot), pričom v každom prípade ide o kvalitnejšiu stabilizáciu založenú na optickej alebo mechanickej, príp. duálnej stabilizácii.

Namiesto čo navyššieho zoomu sa preto radšej zamerajte na fotoaparáty, ktoré majú nielen digitálnu, ale aj optickú alebo mechanickú stabilizáciu. Ak potrebujete čo navyšší zoom napríklad pre snímanie divej zvery, kompakt nekupujte, ale pozrite sa radšej po tzv. ultrazoome s kvalitnejším objektívom.

Hoci displeje smartfónov sú na vysokej úrovni, o foťákoch sa to povedať ani tento rok ešte nedá, hoci sa už svetlé výnimky nájdu. O HD AMOLED displeji ale môžete len snívať. Základný problém nie je len rozlíšenie, ale aj technológia. Ak máte mobilný telefón, asi viete, ako sa displeje správajú na priamom slnku. Žiadna sláva až na AMOLED alebo najnovšie IPS displeje. Tak je to aj pri kompaktoch.

ZDROJ | Nikon

Našťastie sa čoraz viac objavujú lepšie a lepšie displeje, no stále ich nájdete len v tých drahších kúskoch. Problém je aj rozlíšenie. Tak, ako pri čipoch a zoome, tak aj tu volia výrobcovia zvláštnu techniku.

Namiesto rozlíšenia, ako ho poznáme z TV, monitorov alebo mobilov, všetci servírujú extrémne vysoké čísla. Napr. rozlíšenie 230 tisíc bodov je vlastne v reáli rozlíšenie iba 320 x 240 pixlov (320×240=76 800 x 3 = 230 400 b.). Každý pixel sa totiž skladá z troch bodov.

Top modely však ponúkajú pomerne jemné VGA rozlíšenie (640 x 480 px) – 921 tisíc bodov, dokonca i viac. Objavujú sa i modely, ktoré majú rozlíšenie viac ako milión bodov, no to sú zväčša WRGB displeje, ktoré okrem RGB pixlov majú naviac aj biely pixel (W – white). Ten dodáva jasnejšie farby a lepší výkon na priamom slnku.

Niektoré modely majú i dotykový displej, ktorý vie poslúžiť na rýchlejšie ovládanie a prepínanie funkcií. Šikovný vie byť aj výklopný displej, ktorý sa hodí v krkolomných situáciách (fotenie ponad dav, fotenie od zeme…), no ten sa až tak často v malých kompaktoch nevyskytuje.

ZDROJ | Sony

Fotoaparáty v tejto cenovej kategórii ponúkajú pomerne veľké množstvo funkcií. Nájdete v nich napríklad prepracovaný automatický režim, manuálne a polomanuálne režimy (PASM), panorámy, množstvo efektov a iných nastavení.

Väčšinu z týchto fotografických funkcií nájdete v každom lepšom kompaktnom fotoaparáte. Ideálne je, aby ste po kúpe otvorili návod a prečítali si ho. Dozviete sa, čo všetko vám fotoaparát ponúka. Keď sa vám nechce, prejdite si aspoň celé menu, objavíte funkcie, o ktorých ste možno z obalu alebo od predavača nevedeli.

V súčasnosti (nielen) z kompaktov mizne zabudovaný GPS modul pre geotaggovanie („značkovanie“) fotografií podľa miesta, kde boli zhotovené. Na geotagovanie fotografií sa využíva pripojený smartfón cez Wi-Fi, príp. Bluetooth moduly.

Práve Wi-Fi modul pre bezdrôtové pripojenie k WLAN sieti alebo smartfónu býva u top vyšších modelov samozrejmosťou, vrátane NFC čipu pre rýchle párovanie zariadení. Toto je len drobnosť navyše, ktorá nijako neovplyvňuje kvalitu fotografií. Uľahčí však fotenie autoportrétov či nočnej krajiny, kedy sa fotoaparátu vlastne ani nedotknete.

Samozrejmosťou súčasných fotoaparátov je i možnosť natáčania Full HD videí. Ultra HD video sa objavuje taktiež, ale až u drahších modelov, no výnimky sa určite nájdu.

Videá môžete natáčať pri 24, 25, 30 alebo 60 fps rýchlosti, nižšie rýchlosti (24, 25 fps) spôsobujú pri rýchlych scénach trhanie obrazu, pri pokojných však dodávajú efekt filmu z kina. Na rýchle scény je ideálnejšie používať 60 fps záznam s 30 fps výstupom.

Na ukladanie dát zabudnite na lacné SD karty za pár eur a radšej investujte o pár eur naviac do karty od renomovaného výrobcu s označením minimálne Class10, príp. 100x a viac. Veľké fotografie, vysokorýchlostné snímanie či Full HD, resp. Ultra HD video to jednoducho potrebujú.

ZDROJ | Nikon

Pri videách sa môžete stretnúť s množstvom skratiek ako XAVC S, AVCHD, MOV, MP4, MPEG-4, AVI apod. Ide o skratky označujúce tzv, kontajner, v ktorom je video a audio nahrávané. Novšie kontajnery ako AVCHD, XAVC sú na tom samozrejme lepšie, ale klasické ako MP4, MOV apod sú zas lepšie na spracovanie v počítači.

S videami súvisí aj dátový tok. Udáva sa v Mbit/s a určuje, koľko dát obsahuje natočené video v jednej sekunde. V tomto prípade je lepšie vyššie číslo, no výrobcovia ho udávajú len sporadicky. O dátovom toku videa sa tak dozviete zväčša až z recenzií. Našťastie v súčasnosti a v kategórii kompaktov do 400 € už nebýva problém nízky dátový tok a pohybuje sa od 20 Mbit/s a vyššie.

Všetky vychytávky a vymoženosti súčasných fotoaparátov majú jeden neduh – vyššiu náročnosť na spotrebu energie. K tomu by mala pomôcť batéria, ktorá však často býva výrazne poddimenzovaná. Ak nájdete vysnívaný kompakt s batériou s kapacitou pod 800 mAh, rovno si k nemu dokúpte náhradnú. 900 mAh a viac je akési základné minimum, no ideál pre kompakty je 1 000 mAh a viac. Aj v tomto prípade platí, že čím vyššie, tým lepšie, ale akosi sa s týmto už výrobcovia nechvália.

Zhrnutie

 • Nekupujte lacné kompakty, neoplatia sa
 • Megapixle nie sú všetko, aj na veľkom snímači stačí maximálne 12-16 Mpx
 • Čím vyššie číslo ISO, tým lepšie
 • Optický zoom nie je to najdôležitejšie, dôležitejšia je napríklad svetelnosť objektívu
 • Optická alebo mechanická stabilizácia je podstatná
 • Vysoké fps je super, ale treba sledovať aj buffer (vyrovnávaciu pamäť)
 • Výklopný displej sa hodí v nezvyčajných situáciách a pri natáčaní videa
 • Dobíjanie cez USB port v aparáte je výhodou
 • Wi-Fi má už takmer každý model, GPS takmer žiadny
 • Väčšinou čím väčšia batéria (v mAh), tým dlhšia výdrž
 • Pre dosiahnutie rýchleho kontinuálneho snímania je potrebná kvalitná pamäťová karta
 • Ultra HD video preniká aj do kompaktov, Full HD hrá stále prím
ZDROJ | Sony

5 najzaujímavejších kompaktov na našom trhu

Tento rok vo svete digitálnej fotografie opäť pribudli nové modely, ktoré stoja za zmienku, no majú jeden problém – cenu. Výrobcovia si za tie najlepšie a najzaujímavejšie kúsky pýtajú aj 500+ €, čo je výrazne nad náš stanovený rozpočet.

Pozitívom ale je, že aj tak sme našli modely, ktoré svojou výbavou i cenou vedia prekvapiť. Ceny v zozname sú oficiálne. V slovenských či zahraničných e-shopoch tieto modely nájdete určite aj lacnejšie. Nad túto sumu fotoaparát nekupujte, jedine ak chcete nechať zbytočne veľa eur navyše obchodníkovi.

V niektorých e-shopoch ich ale môžete nájsť aj podstatne nižšie, no neodporúčame nakupovať z neoverených obchodov len preto, aby ste ušetrili pár eur. Možné nasledujúce starosti za to nestoja.

Canon PowerShot G9 X Mark II

399,00 €

ZDROJ | Canon

Pozrite siCanon PowerShot G9 X Mark II je malý, ale ešte výkonnejší

Prečo kúpiť?

Špičkový tohtoročný kompakt japonského výrobcu s ešte lepšou výbavou, ako mal predchodca. Navyše má rovnakú cenu, ako on. Má 1″ BSI CMOS snímač s rozlíšením 20,1 Mpx a procesor DIGIC 7 na spracovanie obrazu. Aj vďaka nemu dokáže snímať do 8,2 fps do 21 RAW záberov bez AF, alebo do 5,3 fps do 102 záberov v JPEG s AF.

Snímač má citlivosť do ISO 12 800. Objektív má slušnú svetelnosť – f/2,0 – f/4,9. Objektív je plne stabilizovaný. Full HD video je možné natáčať pri 60 fps, poteší ale aj časozberné video. Nechýbajú ani PASM režimy či jeden C režim. 3-palcový dotykový displej má VGA (640 x 480 px) rozlíšenie. Poteší aj Wi-Fi s NFC. Cez microUSB port je možné nabíjať batériu s kapacitou až 1 250 mAh. Predáva sa v dvoch farbách.

https://www.youtube.com/watch?v=wwRCFbPWE0Y

Prečo nekúpiť?

Má len 3-násobný zoom. Chýba elektronický hľadáčik či sánky pre príslušenstvo. Korekcia expozície vie pracovať v +/- 3EV. Rýchlosť uzávierky začína na 1/2 000 sekundy. Chýba 3,5 mm audio vstup či výstup. Náročnejšie ovládanie v zime kvôli dotykovému displeju. Chýba Ultra HD video. Displej je pevne osadený.

Nikon COOLPIX A900

389,00 €

ZDROJ | Nikon

Pozrite siNikon COOLPIX A900 – 35x zoom a Ultra HD video v tele kompaktu

Prečo kúpiť?

Minuloročná novinka z dielne konkurenčného japonského výrobcu, ktorá ponúka už aj Ultra HD video pri 30 fps, ale aj Full HD pri 60 fps. Snímač využíva 99-bodový autofókus na báze detekcie kontrastu. Objektív má rozsah až 24 – 840 mm, čo je 35-násobné priblíženie. Svetelnosť je f/3,4 – f/6,9. Objektív je stabilizovaný. Pomáha mu aj elektronická stabilizácia.

Uzávierka vie pracovať od 1/4 000 sekundy. Maximálna rýchlosť kontinuálneho snímania je 7 fps. 3-palcový displej s VGA rozlíšením je plne výklopný. Vo výbave nechýba Wi-Fi, ale ani Bluetooth modul pre systém SnapBridge. Od uvedenia na trh klesla jeho cena o vyše 100 €. Batéria má kapacitu slušných 1 050 mAh. Predáva sa v dvoch farbách.

ZDROJ | Nikon

Prečo nekúpiť?

Má malý snímač  (1/2,3″) so slabou citlivosťou, iba do ISO 1 600. Korekcia expozície je len +/- 2 EV. Nie je známe, či microUSB port nabíja batériu. Chýba elektronický hľadáčik, koľajničky pre príslušenstvo, 3,5 mm audio vstup či výstup. Displej nie je dotykový. Pri najväčšom zoome je slabá svetelnosť f/6,9. Nie je známy buffer pre vysokorýchlostné snímanie.

Olympus TG-4

349,00 €

ZDROJ | Olympus

Pozrite siNAŽIVO | Olympus STYLUS TG-4 s unikátnym dizajnom a spracovaním

Prečo kúpiť?

Olympus už s výrobou kompaktov úplne skončil a jediným zástupcom je odolná verzia TG. Hoci najnovší model TG-5 je vcelku drahý, model TG-4 z roku 2015 je stále dobre vybavený a za zaujímavú cenu. TG-4 ako jediný z výberu zvládne pády z výšky 2,1 m, ponáranie sa do hĺbky 15 metrov, mráz do -10°C či tlak 100 kg.

Má vcelku svetelný zapuzdrený objektív (f/2,0 – f/4,9) s 4x optickým zoomom (25 – 100 mm), BSI CMOS senzor s rozlíšením 16 Mpx, citlivosťou do ISO 12 800 a TruePic VII procesor, s ktorým TG-4 zvláda 5 fps snímanie. Snímač je stabilizovaný. Samozrejmosťou je Full HD video pri 60 fps, no vyhrať sa môžete aj s vysokorýchlostným natáčaním až do 240 fps vo VGA rozlíšení.

Lahôdkou je režim Super Macro pre takmer mikroskopické zábery. Zaujímavosťou v tejto triede je manuálne nastavenie priority clony či možnosti snímania do formátu RAW. Poteší aj Wi-Fi modul či GPS. Batéria má kapacitu až 1 350 mAh.

https://www.youtube.com/watch?v=DCzFBXOB8fI

Prečo nekúpiť?

Starší model z roku 2015. Má malý snímač  (1/2,3″) so slabou citlivosťou iba do ISO 1 600. Kompenzácia expozície je len +/- 2 EV. USB port nabíja batériu. Rýchlosť uzávierky začína na 1/2 000 sekundy. Chýba elektronický hľadáčik, koľajničky pre príslušenstvo, 3,5 mm audio vstup či výstup. Nie je známy buffer pre vysokorýchlostné snímanie. Displej má rozlíšenie len 480 x 320 px.

Panasonic LUMIX DC-TZ90

379,00 €

ZDROJ | Panasonic

Pozrite siPanasonic LUMIX DC-TZ90 – kompakt s Ultra HD videom a 30x zoomom

Prečo kúpiť?

Tohtoročná novinka od ďalšieho japonského výrobcu, ktorá taktiež dokáže natáčať Ultra HD videá pri 30 fps, no nerobia jej problém ani Full HD videá pri 60 fps. 20,3 Mpx BSI CMOS snímač má citlivosť do ISO 6 400 v rozšírenom režime. V novinke nájdete aj funkcie ako Post Focus či Focus Stacking. Kompenzácia expozície je +/- 5EV.

Objektív má rozsah 24 – 720 mm, čo je 30x zoom. Má svetelnsoť f/3,3 – f/6,4. Ako stabilizáciu TZ90 využíva HYBRID O.I.S, teda 5-osovú hybridnú stabilizáciu. Kontinuálne zvláda novinka snímať do rýchlosti 10 fps, v režime 4K PHOTO dokáže ísť až na 30 fps, no zábery sú v 8,3 Mpx rozlíšení.

3-palcový dotykový displej je plne výklopný a má VGA rozlíšenie. Nechýba ani elektronický hľadáčik s OLED displejom s rozlíšením 900 x 600 px. Vo výbave nechýba ani Wi-Fi modul. Batéria má kapacitu stále slušných 1 025 mAh. Nabíja sa cez microUSB port.

https://www.youtube.com/watch?v=hAqUp9GUM1Y

Prečo nekúpiť?

Má malý snímač  (1/2,3″). Chýba NFC. Uzávierka vie pracovať od času iba 1/2 000 sekundy. Výrobca nešpecifikuje veľkosť vyrovnávacej pamäte pre kontinuálne snímanie. Chýba 3,5 mm audio vstup a výstup a koľajničky pre príslušenstvo.

Sony Cyber-shot DSC-RX100

359,00 €

ZDROJ | Sony

Pozrite siZabudnite na všetky kompakty, Sony RX100 ich strčí do vrecka!

Prečo kúpiť?

Takmer profesionálny model, prvá generácia špičkovej série RX100 od japonského Sony. Má 1″ CMOS snímač s rozlíšením 20,2 Mpx a citlivosťou do ISO 6 400 s možnosťou rozšírenia na ISO 25 600. Ten je za špičkovým objektívom Carl Zeiss Vario-Sonnar T* s rozsahom 28 – 100 mm a svetelnosťou f/1,8 – f/4,9. 3-palcový displej má VGA rozlíšenie a RGBW LCD technológiu. Full HD video je možné natáčať v AVCHD formáte. Maximálna rýchlosť kontinuálneho snímania je 10 fps.

Batéria má kapacitu až 1 240 mAh a nabíja sa cez microUSB port. Zaujímavým a praktickým riešením je ovládacie koliesko okolo objektívu s viacerými funkciami, v závislosti od režimu snímania. Hoci ide o pomerne starý model, výbavou sa stále dokáže rovnať súčasným modelom konkurencie. V čase uvedenia stál okolo 650 €.

https://www.youtube.com/watch?v=BmEbcxNUY6U

Prečo nekúpiť?

Starý model ešte z roku 2012. Škoda, že na maximálnom rozsahu dosahuje svetelnosť len f/4,9. Kompenzácia expozície je +/- 3EV. Chýba Ultra HD video, v roku 2012 sa to ale ešte „nenosilo“. Uzávierka pracuje od 1/2 000 sekundy. Výrobca nešpecifikuje veľkosť vyrovnávacej pamäte pre kontinuálne snímanie. Chýba elektronický hľadáčik, koľajničky pre príslušenstvo, 3,5 mm audio vstup a výstup, Wi-Fi, NFC či Bluetooth. Displej nie je výklopný.

Komentáre k článku