Našli sme 5 Ultra HD televízorov s uhlopriečkou 55″ do 650 €!

ZDROJ | Samsung

Vianoce stihli už ohlásiť dvaja zo štvorice našich operátorov a tak je načase začať vianočný seriál, ktorý vám veríme pomôže s výberom správnych darčekov pod stromček sebe, či svojim blízkym.

ZDROJ | Samsung

Pomôžeme si pritom s minuloročnými tematickými článkami, v ktorých sme zhrnuli vždy to najdôležitejšie o konkrétnych technologických hračkách pod stromček.

Aj tento rok, aby ste ich nemuseli zháňať na poslednú chvíľu, tipy na ne budete môcť na TECHBOX.sk sledovať postupne v sekcii Vianoce. V prvej sérii tipov sa pozrieme na jednu z najväčších kategórií vianočných darčekov – televízory, a to rovno 4K Ultra HD s uhlopriečkou až 65″ (165 cm), ktoré tento rok plne nahrádza Full HD rozlíšenie.

TÉMAČo je 4K a čo Ultra HD? Rozdiel je minimálny, ale podstatný

Výhodou je určite jemný obraz, ktorý dokážu vyprodukovať (upscalovať) z HD alebo Full HD rozlíšenia prakticky všetky aktuálne 4K Ultra HD modely. Vo väčšine prípadov sú na tom lepšie aj vlastnosti ako jas, kontrast, farby, frekvencia obrazu či podpora štandardu HDR (High Dynamic Range), teda obrazu s vysokým dynamickým rozsahom.

 

HDR obraz je výrazne farebnejší, ako bežný obraz, pre mnohých však je až umelý. Je to preto, že doteraz sme boli zvyknutí sledovať obraz v SDR (Standard Dynamic Range), ktorý pochádza ešte z čias CRT televízorov. HDR obraz má byť však skutočným zobrazením reality ako ju videl tvorca obsahu. Pretrvávajúcim nedostatkom je, že stále neexistuje jednotný štandard. Aj preto sa výrobcovia snažia podporovať viaceré HDR štandardy.

Tento rok sa už nemožno sťažovať ani na nedostatok obsahu. Každý smart televízor je možné pripojiť k internetu, kde je Ultra HD obsahu už požehnane.

TÉMAVšetko o Netflixe – od inštalácie až po sledovanie Ultra HD filmov

Napríklad YouTube podporuje Ultra HD obsah s HDR. Toto najvyššie rozlíšenie nájdete už aj na Netflixe či Amazon Prime Video. Rovnako je na trhu už viacero Blu-ray prehrávačov, ktoré si vedia poradiť s Ultra HD BD diskami. Tie sú však poriadne predražené, no sú stále lacnejšie, ako návšteva multiplexu pre celú rodinu aj s občerstvením.

POZRITE SIAmazon Prime Video s novým The Grand Tour je už aj na Slovensku

ZDROJ | Sony

Navyše sa čoraz častejšie stretávame s Ultra HD aj s HDR aj pri herných novinkách. Xbox One S a One X či PlayStation 4 Pro ich natívne podporujú. Mimochodom, aj tento rok stále platí, že Xbox One S je jedným z najlacnejších Ultra HD BD prehrávačov na trhu. Navyše ponúkne aj viac zábavy, ako obyčajný Ultra HD BD prehrávač.

 

Ak aj máte iba „obyčajný“ Blu-ray prehrávač cez podpory Ultra HD, nezúfajte, každý moderný Ultra HD televízor vie spracovávať obraz do vyššieho rozlíšenia – vašu zbierku Full HD filmov tak môžete pozerať aj naďalej s pôvodným hardvérom na novom displeji. Navyše čím vyššie zdrojové rozlíšenie (napríklad Full HD), tým lepší výsledok bude na Ultra HD displeji.

Čo treba vedieť?

Ak ste doteraz mali televízor s uhlopriečkou napríklad 42 palcov, nečudujte sa, že taký televízor s Ultra HD rozlíšením nenájdete. Nemajte z toho ale vôbec vrásky. Zaužívaný pomer veľkosti displeja a vzdialenosti od diváka je už minulosťou.

Vďaka tomu, že 4K Ultra HD televízor má 4x vyššie rozlíšenie ako Full HD TV alebo až 8x vyššie ako HD (HD Ready), nebude vám prekážať väčší displej. Pixle voľným okom uvidíte možno tak zo vzdialenosti pár centimetrov.

 

Ak teda máte stenu s televízorom možno 3 metre od sedačky, pokojne si môžete kúpiť aj 70″ displej. Keďže sa ale pozeráme po modeloch do 650 €, najbežnejšou uhlopriečkou je 55″, čo je zhruba 139 cm. Na bežnú miestnosť to stačí viac ako dosť.

Ak však chcete ešte väčší panel, do 1 000 € kúpite už aj 65-75″ modely. Stačí sa rozhodnúť. Neodporúčame však kupovať zakrivené televízory s uhlopriečkou menšou ako 70 palcov. Nemá to žiadny význam. Navyše ak ste fanúšikom športu, sledovanie zápasov s nakreslenými čiarami na ihrisku či kurte, bude vám nesmierne prekážať ich neustále nereálne ohnutie.

V Ultra HD TV býva už štandardom edge LED podsvietenie, teda podsvietenie panela z dvoch strán. Občas sa objaví aj full (direct) LED podsvietenie, teda celého panelu diódami za displejom, no táto výsada patrí skôr vlajkovým lodiam, ako dostupným modelom. Edge LED ale plne postačuje, full LED poteší.

S tým súvisí jas displeja, ktorý udáva svietivosť displeja pri zobrazení bielej farby. Je parametrom, ktorý v tomto segmente našťastie nepotrebujete sledovať. Väčšina z lepších panelov má jas na úrovni okolo 500-600 cd/m2, resp. nitov. Čím vyššiu hodnotu jasu panel má, tým lepšie sa vysporiada v silne osvetlených miestnostiach, resp. tam, kde naň dopadá slnečné svetlo niekedy počas dňa.

 

Tzv. kontrast displeja je výborný nástroj len pre marketérov (čím vyššie číslo, tým lepšie). Ide v ňom o vyjadrenie rozdielu v jase najtmavšieho a najsvetlejšieho odtieňa, ktorý je schopný televízor zobraziť. V tomto parametri ale rozoznávame dve veličiny.

Kontrastný pomer môže byť statický a dynamický. Statický je práve ten, ktorý hľadajte, väčšinou sa pohybuje okolo 1 000:1 a vyššie. Existuje aj marketingový dynamický kontrast, kde výrobca nemá problém napísať aj 1 000 000:1, čo vám ale nič okrem ohromného čísla nepovie.

Čo sa týka rýchlosti panelu, praxou je minimálne 50 Hz panel. Samozrejme, čím vyššie, tým lepšie, no netreba to preháňať. Na sledovanie filmov a bežného TV vysielania plne postačujú 50-100 Hz panely. Najrôznejšie marketingové označenia v tisíckach Hz nevedia vysvetliť hádam ani samotní výrobcovia, no veľmi radi ich v popisoch používajú. Neriaďte sa nimi a radšej si reálnu frekvenciu televízora overte v recenziách.

ZDROJ | Panasonic

3D je už načisto mŕtve. To už v špecifikáciách televízorov nehľadajte. V čase, kedy ide do popredia virtuálna realita je 3D hudbou minulosti, ktorú aj tak nikto nikdy poriadne nevyužil. Myslíme tým nielen používateľov, ale aj tvorcov obsahu. Rovnako zmizli z televízorov aj webkamery, ktoré nikto aj tak poriadne nepoužíval.

Čo sa týka výbavy UHD TV, musíme povedať, že vám chýbať nič nebude. Každý TV vo výbere má minimálne niekoľko HDMI portov, v ideálnom prípade s verziou 2.0 a podporou HDCP 2.2.

HDCP 2.2

High-bandwidth Digital Content Protection 2.2 má na starosti hardvérovú ochranu video obsahu z akéhokoľvek oficiálneho zdroja (Blu-ray, VOD, satelit, káblovka). Pokiaľ váš TV alebo prehrávač tento štandard nepodporuje, s chráneným obsahom si neporadí. Takže ak plánujete kúpiť Ultra HD TV, dajte si pozor, aby tento štandard HDMI, DVI či ďalšie konektory obsahoval. To isté platí aj o domácich kinách, Blu-ray prehrávačoch atď. HDCP 2.2 nie je kompatibilná so staršími verziami HDCP, čo môže spôsobiť nejednu vrásku na čele. Výrobcovia však o tomto probléme vedia a tí poprední na to nezabúdajú.

Ostatné konektory ako optický a analógový audio výstup, USB porty (hľadajte čo najviac USB 3.0) či tunery digitálneho vysielania DVB (vo verzii 2) všetkých štandardov (T, S, C) sú bežnou výbavou. SCART konektor už veľmi nečakajte, existujú však redukcie.

Samozrejmosťou je možnosť bezdrôtového pripojenia do internetu cez Wi-Fi, poteší aj Bluetooth modul či NFC čip pre rýchlejšie párovanie s mobilnými zariadeniami, no len u vybraných modelov.

Cez Wi-Fi býva štandardom možnosť zrkadlenia obrazovky mobilného zariadenia cez Direct Wi-Fi alebo Miracast. DLNA je tiež samozrejmosťou, intelácke WiDi či nebodaj AirPlay neponúkajú ani top-end modely. Televízory s Androidom ale majú ešte čosi navyše – Chromecast.

Moderné smart TV už dávno prechádzajú na operačné systémy, ktoré už nie sú tak uzatvorené a hlavne sú podstatne rýchlejšie, ako ich vlastné. Sony a Philips pracujú na Android TV, Panasonic však už nespolupracuje s Firefoxom, ale tvorí vlastný systém rovnako, ako Samsung so svojim Tizen OS a LG s vlastným Web OS.

Všetky tieto systémy sa vyznačujú väčšou kompatibilitou s pripojenými zariadeniami, jednoduchším a prívetivejším používateľským rozhraním a hlavne vyššou rýchlosťou.

 

Nedostatkom stále ostáva problém s internetovým prehliadačom alebo YouTube aplikáciou. Pozerať webstránky cez TV znie síce výborne, no pomalosť práce s nimi vás rýchlo omrzí. To isté platí aj o vyhľadávaní na YouTube či Vimeo. Softvérová QWERTY klávesnica je ako za trest.

Tu prichádza vhod práve smartfón, ktorý buď cez natívnu aplikáciu alebo zrkadlením obrazovky robí túto prácu rýchlejšie. Stále to ale nie je ideálne riešenie, keďže musíte mať mobil alebo tablet stále poruke.

ZDROJ | Philips

Čerešničkou výbavy, no len v prípade značky Philips je tzv. Ambilight systém, ktorý vám osvetľuje priestor za TV a opticky zväčšuje obraz.

Čo sa týka spotreby, tak 55″ Ultra HD TV ju má okolo 110-180 W čo predstavuje zhruba 140-200 kWh ročne v závislosti od času sledovania TV. Rovnako veľká Full HD TV má spotrebu zhruba 70 W, ročná spotreba je potom okolo 110 kWh. Samozrejme, záleží to od výrobcu a typu panela.

40-90 kWh nie je až taký rozdiel, no ak budete UHD TV pozerať častejšie, čo je dosť možné, spotreba bude ešte stúpať. Na druhej strane, pár desiatok kWh navyše ročne ale nikoho nezruinuje.

Po zvukovej stránke televízory nikdy nevynikali, hoci svetlé výnimky sa nájdu aj dnes. Nie však v tejto cenovej kategórii. Na bežné sledovanie TV vysielania 20-30 W výkon z pomerne malých stereo reproduktorov stačí, film si s nimi ale neužijete. Rozprávky o najrôznejších priestorových zvukoch nechajte bokom, na to by TV potrebovali omnoho viac reproduktorov i miesta v „bedni“.

ZDROJ | Sony
 

Ak si chcete filmy, videá či hudbu užiť čo najlepšie, siahnite aspoň po kvalitnom 2.1ch systéme, prípadne investujte do 5.1ch soundbaru, ideálne s bezdrôtovým subwooferom. Asi ani vám by sa nechcelo ťahať káble po celej obývačke. Na trhu je systémov hneď niekoľko, treba si len vybrať. Kvalitný systém pritom nemusí presiahnuť ani cenu TV, pohodlne ich kúpite od cca 200-300 €.

Zhrnutie:

 • nebojte sa Ultra HD rozlíšenia, obsahu stále pribúda
 • nekupujte menšie, ako 50-palcové uhlopriečky, aj väčšie uhlopriečky sa hodia aj do malých obývačiek
 • nekupujte si zakrivené televízory, v uhlopriečkach pod 70″ nemajú význam
 • ak peniaze nehrajú rolu, kúpte si aj 65″+ telku
 • edge LED podsvietenie displeja je základ, full LED poteší ale oko viac
 • hľadajte aspoň 100 Hz televízory, akčné scény budú plynulejšie, 50 Hz panely sú ale podstatne častejšie na trhu
 • 3D je minulosťou, vôbec ho nehľadajte vo výbave
 • čím viac cd/m² (jas), tým lepšie
 • USB 3.0 pri Ultra HD je potrebné
 • v tejto cenovej kategórii nečakajte prémiový zvuk, radšej si dokúpte aspoň soundbar pod TV s externým subwooferom
 • Wi-Fi je samozrejmosťou už u všetkých značiek, rovnako ako Ethernetový port
ZDROJ | Philips

To najlepšie do 650 €

Aby vám nový televízor nezruinoval peňaženku, vyberali sme modely do sumy 650 €. Ide pritom o oficiálne udávanú cenu výrobcom, na internete ich môžete kúpiť i lacnejšie.

Myslite však na to, že aj televízor sa môže pokaziť a bude ho potrebné reklamovať. Pokiaľ nebudete mať priamo uvedené, že ho je možné reklamovať aj v autorizovanom servise výrobcu, budete sa musieť spoliehať na e-shop, v ktorom ste ho kúpili. A tu môže vzniknúť nemalý problém. Množstvo e-shopov má zahraničné centrály, na ktoré je nutné produkt doručiť. Na vlastné náklady. Nechcite ani vedieť, koľko stojí kuriér alebo poštovné 20-25 kg televízora do Čiech či Maďarska… Na druhej strane, ako sa hovorí: „risk je zisk“. Je to teda iba na vás, my vám môžme iba poradiť.

Ak by ste náhodou natrafili na podozrivo lacný Ultra HD TV v niektorom zo supermarketov, radšej ho zďaleka obíďte. Veľmi isto je to totiž TV priamo z Číny, kde sa veľmi na kvalitu nepozerá ani čo sa týka spracovania a ani obrazu.

Tento rok pod stromček si môžete dopriať viacero zaujímavých modelov od svetových výrobcov. Kým pred rokom sme hľadali Ultra HD televízory do 800 €, dnes ich kúpite ešte lacnejšie, pokojne aj do 650 €.

ZDROJ | LG

LG 55UK7550

649,00 €

Prečo kúpiť?

Tohtoročný model strednej triedy od LG má 55″ IPS 4K UHD displej s označením Nano Cell. Ide tak o najdostupnejší model s týmto typom displeja. Poteší aj 4-jadrový procesor, ale aj priame podsvietenie (full LED) či podpora Active HDR (HDR10Pro a HLG Pro). Ešte lepší obraz má zabezpečovať Ultra Luminance, automatická úprava jasu.

ZDROJ | LG

O zvuk sa starajú stereo 20W reproduktory s DTS Virtual: X, priestorovým zvukom, ktorý sa chce tváriť ako Dolby Atmos, teda zvuk pôjde zo všetkých strán. Podporuje nielen Bluetooth, Wi-Fi s Miracast, ale aj WiDi na bezdrôtový prenos obrazu z kompatibilných počítačov. Operačným systémom je webOS 3.5, aktuálne najnovší systém s jednoduchým ovládaním aj vďaka pribalenému Magic Remote ovládaču. Druhý ovládač má aj Netflix tlačidlo.

Prečo nekúpiť?

Nemá USB 3.0 porty, ale len 2 USB 2.0 porty. Nepodporuje Dolby Vision HDR štandard. Spotreba 111 W patrí k tým vyšším. Chýba tiež NFC. Panel má 50 Hz frekvenciu.

ZDROJ | Panasonic

Panasonic TX-55FX613E

649,00 €

 

Prečo kúpiť?

Taktiež tohtoročný model s 55″ uhlopriečkou a podporou 4K Ultra HD HDR. Konkrétne podporuje štandardy HDR10+ a HLG. Aj táto novinka je schopná bežný obraz pretvárať do HDR, no vrámci obmedzených možností originálneho obrazu. O to sa stará 4-jadrový procesor.

Funkcia 4K Pure Direct vylepšuje zdrojový obraz a to vrátane jeho farieb. Operačný systém je my Home Screen 3.0 je založený na Firefox OS. Zaujímavosťou je možnosť zmeny polohy podstavca, má dve formy. Nechýba HDMI 3.0 s HDCP 2.2, 3,5 mm audio výstup či USB 3.0 (2x) a USB 2.0 (1x). Poteší aj nahrávanie vysielania na HDD či In-House TV streaming na kompatibilné TV.

Prečo nekúpiť?

Chýba podpora Dolby Vision HDR. Má len 2×10 W audio a 50 Hz panel. Chýba podpora Dolby Vision, Bluetooth či NFC. Spotreba je 114 W.

ZDROJ | Philips

Philips 55PUS7303/12

649,00 €

Prečo kúpiť?

Ďalšia novinka od Philipsu (TP Vision) s cenou tesne pod 650 € ponúka taktiež 55″ panel s Ultra HD rozlíšením a full LED podsvietením. O lepší obraz sa stará hlavne procesor P5 Perfect Picture Engine, ale aj technológie Micro Dimming Pro, Natural Motion a Pixel Plus Ultra HD a štandard HDR10/HLG.

Operačný systém je Android TV (Android 8.0), takže si na ňom užijete množstvo aplikácií a hier, ktoré poznáte možno zo svojho smartfónu, nie však všetky, ale aj hlasovú asistentku Google Assistant. K dispozícii sú však Filmy Google, Hudba Google apod. K dispozícii sú 4 HDMI a 2 USB porty, nechýba Wi-Fi, no len v štandarde 4 (802.11 n).

Veľkým plusom je aj 3-stranný Ambilight s podporou pre Philips Hue. Druhou čerešničkou je diaľkové ovládanie s integrovanou QWERTY klávesnicou na opačnej strane. Fanúšikov Netflixu poteší aj dedikované tlačidlo na jeho rýchle spustenie. Spotreba je taktiež slušných 86 W.

 

Prečo nekúpiť?

Opäť len 2x 10W stereo systém a 50 Hz panel, chýba podpora Dolby Atmos. Výrobca neuvádza USB štandard. Vo výbave chýba aj Bluetooth a NFC, ale aj rýchlejšie Wi-Fi 5.

ZDROJ | Samsung

Samsung UE55NU7172 Séria 7 (2018)

549,00 €

 

Prečo kúpiť?

Ďalšia 55-palcová novinka od juhokórejského výrobcu ponúka 50 Hz panel, HDR (nešpecifikovaný štandard) a Ultra HD rozlíšenie a full LED podvietenie. Lahôdkou je systém One Connect, krabička, ku ktorej pripájate všetky periférie. Vďaka tomu idú do televízora iba dva káble – One Connect a sieťový.

Vylepšenia obrazu majú na starosti technológie ako PurColor, UHD Dimming, Contrast Enhancer, Dynamic Crystal Color. Poteší jednoduché diaľkové ovládanie s možnosťou hlasového ovládania či prepracovaná appka SmartThings pre smartfóny. Šikovnou je i funkcia automatického rozpoznania pripojených zariadení. Hráčov poteší Steam Link.

 

Prečo nekúpiť?

20 W stereo, chýba podpora Dolby Atmos či NFC. Výrobca nešpecifikuje podporovaný HDR štandard a ani dvojice USB portov. Chýba tiež 3,5 mm audio výstup či funkcia PiP. Spotreba televízora je 150 W. Chýba tiež Bluetooth či ovládanie hlasom.

ZDROJ | Sony

Sony Bravia KD-55XF7596

649,00 €

 

Prečo kúpiť?

Nakoniec aj Sony má tento rok model, ktorý sa zmestí do limitu a ponúka slušné funkcie. 55″ displej využíva Direct LED podsvietenie, 4K X-Reality PRO technológiu, vylepšenie farieb Live Colour či Motionflow XR a podporuje štandardy HDR10 a HLG. Nechýba štvorica HDMI portov s HDCP 2.3, 3 USB porty či 3,5 mm audio port, ku ktorému je možné pripojiť subwoofer.

Na pripojenie do internetu využíva Wi-Fi ac, ale aj Ethernet. Poteší aj Bluetooth 4.1 modul. Operačný systém je Android TV (Android 6.0) s hlasovým ovládaním a vyhľadávaním. S Androidom súvisí aj funkcia Chromecast built-in pre pohodlné spárovanie so smartfónom, tabletom alebo notebookom.

https://www.youtube.com/watch?v=N9dTenSyJ1E

Prečo nekúpiť?

Chýba NFC a Dolby Atmos. Nešpecifikované USB štandardy. 2x 10W zvuk. Displej má len 50 Hz obnovovaciu frekvenciu. Spotreba je 115 W.

 

Ostatné značky na Slovensku buď neponúkajú požadované vlastnosti (Ultra HD do 650 €), alebo sú jednoducho také, ktoré vám odporúčať nebudeme. Tureckí, čínski či iní výrobcovia už na prvý pohľad šetria kde sa dá.

Ruku do ohňa nedáme ani za tieto modely, no zo skúseností vieme, že tieto renomované značky majú podstatne lepšie spracovanie, kvalitnejšie komponenty a prepracované používateľské rozhranie. Veríme, že 5 modelov od piatich veľkých výrobcov televízorov na rozhodovanie sa pred kúpou stačí a o čosi sme vám uľahčili výber.

Komentáre k článku