8 prenosných reproduktorov, ktoré pod stromčekom vyčarujú úsmev

Október ubehol ako voda a my sme sa opäť posunuli o čosi bližšie k najkrajšiemu sviatku roka, Vianociam. Tentokrát sa v našich tipoch na VIANOCE pozrieme na 8 perfektných a hlavne prenosných reproduktorov.

Prenosných reproduktorov je na trhu celá kopa, no vybrať si ten správny môže byť niekedy problém. Musí predsa dobre hrať, dlho vydržať a tiež by mal disponovať nejakou tou odolnosťou. Poďme sa bližšie pozrieť na jednotlivé parametre, pri ktorých by ste mali zbystriť pozornosť.

ZDROJ | Ultimate Ears

Čo treba vedieť?

V prvom rade by ste si mali určiť cenovú reláciu. Kvalitné, prenosné, bezdrôtové reproduktory sa dajú nájsť už od 30 eur. Nižšie by sme s cenou už nešli pokiaľ nechcete ísť na úkor kvality. Reproduktor vás však môže stáť aj pár stoviek eur v závislosti od funkcií, výkonu, kvality a samozrejme značky.

Tým sa dostávame k druhému parametru – značka. Nie vždy síce platí, že značka určuje kvalitu, no pri bezdrôtových reproduktoroch by ste sa mali držať overených mien ako je Bose, Sony, Bang & Olufsen, Harman Kardon či prípadne z lacnejších Lamax a JBL.

Z technických parametrov je výhodou sa zamerať na reproduktory, ktoré majú viacero membrán, prípadne majú celý povrch obalený membránou, to znamená, že dokážu šíriť 360° zvuk. Práve pri prenosných reproduktoroch je táto funkcia dôležitá, pretože zvuk sa potom pekne šíri do celého priestoru. V rámci reproduktorov je tiež výhoda zabudovaný subwoofer.

Poďme k veľkosti. Pri kúpe bezdrôtového reproduktora by ste sa mali opýtať, na čo ho budete využívať. V prípade, že chcete malé zariadenie, ktoré budete so sebou brať na rôzne cesty, výlety, oslavy, grilovačky, je vhodnejšie kúpiť menší reproduktor s určitým stupňom odolnosti. Množstvo reproduktorov ponúka certifikáty proti nárazom či proti vode.

ZDROJ | JBL

Pozrite siJBL Boombox – masívny reproduktor s obrovskou batériou

Ak chcete skôr výkonnejšie zariadenie do interiérových priestorov, ktoré však bude prenosné, odporúčali by sme väčšie a aj o niečo drahšie reproduktory.

Ďalším parametrom, pri ktorom by ste mali zbystriť, je výdrž batérie. Reproduktory sa každý rok predbiehajú v tom, ktorý z nich vydrží dlhšie na jedno nabitie. Menšie modely by mali vydržať aspoň tých 8 hodín a väčšie aspoň 15.

Pri kúpe reproduktora môže byť rozhodujúcou vlastnosťou aj dizajn. Na trhu nájdete rôzne tvary a veľkosti reproduktorov od valcov cez kocky až po reproduktor v tvare lampáša (Bose). Niektoré z kúskov ponúkajú aj svetelné efekty, ktoré sa pohybujú v rytme s hudbou.

Nakoniec by ste sa mali pozrieť na doplniteľné funkcie reproduktora. Takmer každý z bezdrôtových reproduktorov umožňuje okrem Bluetooth pripojenia možnosť telefonovania, takže toto nepovažujeme za funkciu naviac. Čo ale považujeme, je napríklad možnosť stereo prepojenia viacerých reproduktorov a tak vytvorenie viac-kanálového zvuku.

Ďalšou funkciou môže byť doplniteľné prepojenie cez Wi-Fi a tiež funkcia NFC. Niektoré reproduktory ponúkajú aj FM rádio či možnosť pripojenia viacerých zariadení súčasne. Výhodou je aj doplniteľná konektivita v podobe USB, SD karty či 3,5 mm jacku.

Niektoré z reproduktorov tiež ponúkajú možnosť využitia vstavanej batérie na nabíjanie telefónu, tzv. Power Bank alebo disponujú tlačidlom, ktoré automaticky spustí streamovaciu službu Spotify.

ZDROJ | JBL

Zhrnutie:

  • Na cene záleží a na prenosnom reproduktore budete počuť, či stál 8 eur alebo 80.
  • Je vhodné siahnuť po známych značkách s dlhou tradíciou v audio sfére.
  • Reproduktory s viacerými membránami, prípadne s 360° audio ponúkajú lepší priestorový zvuk než tie, ktoré majú iba jednu.
  • Pri výbere veľkosti je dôležité vopred vedieť účel  a využitie reproduktora.
  • Pri kúpe si všimnite výdrž batérie. Pri menších modeloch je vhodné ísť aspoň do 8-hodinovej výdrže a pri väčších aspoň do 15-hodinovej výdrže.
  • Pred kúpou si pozrite, akými rôznymi funkciami reproduktor disponuje, okrem bezdrôtového prehrávania. Niektoré môžu rozhodnúť o výbere.

8 najlepších na trhu

Do nášho zoznamu sme vybrali osmičku bezdrôtových reproduktorov, medzi ktorými si každý nájde to svoje. Niektoré ponúkajú množstvo funkcií, iné nízku cenu a ďalšie inovatívny dizajn.

V našom výbere sme sa snažili splniť najmä podmienku kvalitného zvuku a dlhšej výdrže. Poďme sa pozrieť na konkrétne modely.

B&O Beoplay P2

169,00 €

ZDROJ | Bang & Olufsen

Prečo kúpiť?

Pri značke Bang & Olufsen máte zaručenú vysokú kvalitu zvuku. Pri tomto drobcovi to platí dvojnásobne a môžeme za redakciu potvrdiť, že hrá perfektne. Okrem zvuku vás potešia aj kompaktné rozmery, originálny dizajn a výdrž 2 200 mAh batérie, ktorá ponúka 10 hodín na jedno nabitie.

Reproduktor ponúka jeden stredobasový a jeden výškový reproduktor, ktoré poháňa dvojica 15W zosilňovačov. Sľubovaný maximálny výkon reproduktoru je až 50W. Na reproduktor, ktorý sa vám zmestí do vrecka je to viac ako úctyhodné.

Po stránke odolnosti, Beoplay P2 ponúka odolnosť voči vode a prachu. Minimalistické spracovanie bez tlačidiel ponúka ovládanie pomocou gest, to znamená, že zmeniť skladbu môžete pomocou zatrasenia alebo zastaviť/pustiť skladbu môžete cez zaťukanie na membránu.

https://www.youtube.com/watch?v=_inYJVO_WPI

Prečo nekúpiť?

Napriek vysokej cene ponúka reproduktor iba Bluetooth pripojenie. NFC, 3,5 mm jack či Wi-Fi by ste na reproduktore hľadali márne. Niekomu tiež môže vadiť ovládanie hlasitosti, ktoré funguje iba cez zariadenie, ku ktorému je reproduktor pripojený a nie cez samotný reproduktor.

Pozrite siBowers & Wilkins spravili Burberry reproduktor

Bose SoundLink Revolve+

329,00 €

Prečo kúpiť?

Na tomto reproduktore vás zaručene ako prvé uchváti nápaditý dizajn. Reproduktor od Bose ponúka vysoko kvalitný priestorový zvuk vďaka membráne, ktorá pokrýva celé telo reproduktora. Pri tomto modeli vás poteší aj šikovné pútko na prenášanie.

Výhodou reproduktoru je odolnosť voči tečúcej vode vďaka certifikátu IPX4. Na kúpanie však určený nie je. Výhodou je aj možnosť stereo prepojenia viacerých reproduktorov. Čo sa týka ovládania, okrem tlačidiel na vrchnej časti, ponúka Bose smartfón aplikáciu na jednoduché ovládanie.

Po stránke pripojiteľnosti vás poteší NFC a 3,5 mm jack. Vďaka zabudovanému mikrofónu môžete reproduktor ovládať cez Siri alebo iného hlasového asistenta. Výdrž batérie 16 hodín tiež nie je na zahodenie.

https://www.youtube.com/watch?v=868EPzKn6a8

Prečo nekúpiť?

Napriek tomu, že sa jedná o väčší reproduktor, ktorý ponúka prvotriednu kvalitu, cena je relatívne vysoká. Potešila by tiež kvalitnejšia odolnosť voči vode, keď už zaň zaplatíte viac ako 300 eur.

Pozrite siLoewe klang m1 – kompaktný reproduktor s koženým remienkom

Harman Kardon ONYX MINI

129,00 €

Prečo kúpiť?

Opäť dizajnovo zaujímavý kúsok, ktorý sa predáva za relatívne nízku cenu. Reproduktor od Harman Kardon ponúka možnosť stereo prepojenia dvoch alebo troch reproduktorov.

Poteší tiež vstavaný mikrofón, ktorým však disponujú takmer všetky bezdrôtové reproduktory. Po stránke výkonu, Harman Kardon ONYX MINI ponúka 2x8W reproduktory. Okrem Bluetooh pripojenia vás tiež poteší 3,5 mm jack.

Prečo nekúpiť?

Samotné nabíjanie trvá až tri hodiny a výdrž je priemerných 10 hodín, čo môže byť v praxi pokojne aj o hodinu menej. Chýbať môže NFC, Wi-Fi pripojenie a tiež odolnosť voči vode či nárazom. Reproduktor je skôr vhodný na indoor počúvanie.

Pozrite siMac Audio BT Style 1000 – vreckový reproduktor v štýle Andyho Warhola

Lamax Beat Sounder SO-1

95,00 €

Prečo kúpiť?

Keď vám na značke nezáleží a nechcete na reproduktor minúť viac ako stovku, Lamax je vhodnou voľbou. Moderný valcový tvar, s ktorým prišla ako prvá značka JBL, Lamax inovoval o zaujímavé ovládanie hlasitosti reproduktora a to tak, že mu pridal otočné koliesko, ktoré sa nachádza po obvode reproduktora.

Po zvukovej stránke poteší čistý a kvalitný prenos a tiež možnosť zapnutia basového efektu. Výkon dosahuje slušných 24W. Za cenu 95 eur vás určite poteší NFC a 3,5 mm vstup. Vďaka 4 000 mAh batérii vám reproduktor vydrží na jedno nabitie cca 10 hodín. Nechýba certifikát IPX4 proti postriekaniu vodou.

Prečo nekúpiť?

Okrem možnosti stereo prepojenia chýba reproduktoru aj aplikácia na ovládanie. Niekomu tiež môže vadiť absencia plnohodnotnej odolnosti voči vode.

Pozrite siJBL Pulse 3 – Reproduktor, ktorý na seba upúta pozornosť svetelnou šou

JBL Go

ZDROJ | JBL

29,00 €

Prečo kúpiť?

Pri tomto drobcovi nie je o čom. Pomer cena/kvalita zvuku pri tomto reproduktore jednoznačne vyhrala. Niet divu, že sa jedná o jeden z najpredávanejších prenosných reproduktorov na trhu.

Materiál tvorí odolný pogumovaný plast, na ktorého povrchu nájdete tlačidlá na ovládanie. Toto je presne ten model, ktorý je vhodný do ruksaku na cestovanie nech idete kdekoľvek. Poteší vás tiež veľký výber farebných spracovaní od čiernej až po ružovú.

Batéria vám vydrží viac ako 5 hodín na jedno nabitie a napriek nízkej cene nechýba reproduktoru vstup na audio kábel. Výkon síce dosahuje iba 3W, no pri takomto mini reproduktore je to úplne dostatočné.

https://www.youtube.com/watch?v=7J39cPYTx1I

Prečo nekúpiť?

Napriek podpore pre 3,5 mm kábel ho v chudobnom balení žiaľ nenájdete. Menšou nevýhodou môže byť aj absencia nabíjačky. V balení nájdete iba univerzálny microUSB kábel na nabíjanie cez počítač. Na druhej strane môžete kábel napojiť do akejkoľvek smartfón nabíjačky a následne do zásuvky. Chýba tiež zvýšená odolnosť, no pri cene 29 eur nemôžeme chcieť všetko.

Pozrite siSonos One – štýlový reproduktor s podporou viacerých hlasových asistentov

Marshall Acton Multi-Room

349,00 €

ZDROJ | Marshall

Prečo kúpiť?

Dizajnovo najkrajší a najzaujímavejší reproduktor z nášho zoznamu ponúka prvotriedny zvuk, množstvo nastavení a ako už názov napovedá, možnosť prepojiť viacero Marshall reproduktorov cez bezdrôtové pripojenie.

Nechýba možnosť prehrávania cez služby ako Apple AirPlay, Spotify či Chromecast. Výhodou je, že okrem 3,5 mm vstupu, na reproduktore nájdete aj RCA vstup.

Najväčším lákadlom je možnosť nastavenia až 7 obľúbených playlistov, ktoré si spustíte pomocou jediného ovládača. Nechýba tiež aplikácia na ovládanie ekvalizéra a LED diód.

Prečo nekúpiť?

Okrem vyššej ceny môže byť problém aj s dostupnosťou na našom trhu, keďže sa jedná o čerstvú novinku, ktorú kúpite na oficiálnej stránke Marshall. Môžete však siahnuť po lacnejšej alternatíve z minulého roku, ktorá má osekané niektoré funkcie a predáva sa za 199 eur.

Pozrite siUltimate Ears predstavuje svoje nové reproduktory s podporou Amazon Alexa

Quadral Breeze ONE

299,00 €

ZDROJ | QUADRAL

Prečo kúpiť?

Ďalšia štýlová záležitosť, tentokrát s originálnym koženým pútkom na prenášanie. Výhodou je ručné spracovanie, ktoré je na reproduktore vidieť. Prenos zvuku je zabezpečený buď cez Bluetooth, alebo Wi-Fi. Reproduktor na jedno nabitie vydrží neuveriteľných 20 hodín.

Nechýba multiroom funkcia na spárovanie viacerých modelov a tiež smartfón aplikácia. Výkon reproduktoru je 25W a okrem pripojenia cez 3,5 mm vstup, môžete využiť aj šikovný USB vstup, ktorý môžete okrem hudby využívať aj na nabíjanie svojho smartfónu.

Tešiť sa tiež môžete na kvalitné basy vďaka funkcii Bass-reflex. Podobne ako reproduktor Marshall, aj na tomto kúsku si môžete vytvoriť predvoľby na obľúbené playlisty, v tomto prípade štyri.

Prečo nekúpiť?

Opäť sa jedná o relatívne drahý reproduktor, ktorý je skôr určený na indoor počúvanie a ktorý by sme do prírody alebo k vode určite neodporúčali brať. Na to však ani nie je určený.

Pozrite siBose SoundLink Micro – malý ale odolný Bluetooth reproduktor na výlety

Sony SRS-XB30

149,00 €

ZDROJ | Sony

Prečo kúpiť?

Čo by to bol za zoznam reproduktorov bez Sony. Japonci tento rok predstavili sériu zaujímavý reproduktorov s funkciou EXTRA BASS. Stredný model SRS-XB30 okrem kvalitného prehrávania hudby, ponúka svetelné efekty, stroboskop a výdrž až 24 hodín na jedno nabitie.

Pomocou aplikácie si môžete dodatočne upraviť ekvalizér. Nechýba tiež možnosť spárovať viacero reproduktorov pre vytvorenie stereo zážitku.

Okrem Bluetooth vás určite poteší funkcia NFC a odolnosť voči vode s certifikátom IPX5. Plusom je možnosť pripojiť až tri zariadenia súčasne (PC, smartfón, tablet), medzi ktorými môžete prepínať.

https://www.youtube.com/watch?v=E-KK6obHtu0

Prečo nekúpiť?

Problémom môže byť absencia 360° audia, takže reproduktor je vhodnejšie mať nasmerovaný do priestoru prednou časťou membrány. Chýba tiež lepšia odolnosť voči vode.

Dúfame, že ste si našli svoj audio kúsok, ktorý vás poteší po zvukovej stránke a zároveň nezruinuje vašu peňaženku. Ak kupujete reproduktor ako darček pre niekoho, veríme, že vám náš zoznam uľahčil výber.

Komentáre k článku