5G siete naozaj ubližujú! Cez konšpiračné teórie o ich škodlivosti

ZDROJ | Thom Holmes (Unsplash)

Ak ste paranoici, neznamená to, že vás nedostanú. Podobnou filozofiou sa asi riadia konšpirátori šíriaci bludy o devastačných účinkoch „žiarenia“ rádiokomunikačných sietí na čele s 5G.

Pozrite si5G konšpirátori prerazili dno. Za epidémiu COVID-19 vinia mobilné siete

ZDROJ | ESET

Naliehavosť, s akou šíritelia desivých informácií o negatívnych dopadoch 5. generácie mobilných sietí zaplavujú internet a sociálne siete, je šokujúca, stupídna, ale aj toxická. Nepríjemné je, že tieto dezinformácie sa v populácii lavínovite šíria vďaka virálnym videám a článkom, ktoré z pofidérnych zdrojov zdieľajú aj inak súdni ľudia.

Strach je zlý radca, ale silný motivátor. Mohli sme sa o tom presvedčiť pri aktuálnej informačnej pandémii v súvislosti s „chrípkou“ s najsilnejším PR v histórii. Je to trochu iný príbeh, ale, ako sa ukázalo, aj tu si 5G konšpirátori prihriali polievočku tvrdiac, že za šírenie ochorenia COVID-19 môžu práve 5G siete. 

V tomto prípade konšpirátori prerazili dno hlúposti. Zdanlivá korelácia medzi intenzitou epidémie a rozšírením 5G sietí má veľké slabiny. Áno, počet nakazených v USA a Spojenom kráľovstve, kde už 5G siete fungujú, je vysoký, ale to je aj v Rusku, v Brazílii, Iráne, kde tieto siete buď neexistujú, alebo sú v zárodku.

A čo taká Južná Kórea, ktorá komerčné 5G pokrytie spustila ako prvá a má aj veľa používateľov, no nakazených má málo? Nie každý je dostatočne podkutý vo fyzike, alebo informačných technológiách a obavy o zdravie mobilizujú, preto sa zdieľanie aj takýchto zjavných nezmyslov dá pochopiť.

Občas si hovorím, aké to máme šťastie, že na tento rozbehnutý vlak dezinformácií nenaskočili oficiálne médiá a novinári, ako to s veľkou vervou urobili, a robia dodnes, pri viróze COVID-19. Ak by sa tak stalo, 5G siete by dostali, pre istotu, „stopku“ po celom svete a zo 4G (LTE) technológií by sme prešli rovno na „6G“.

Tie by najskôr „fičali“ opäť po kábloch ukrytých v zemi, aby nás uchránili pred „bezdrôtovým žiarením“. Ťažko si predstaviť „drôtové žiarenie“. Výraz „bezdrôtové žiarenie“ v súvislosti s technológiami 5G použil Frank Clegg, bývalý šéf Microsoftu v Kanade a dnes bojovník proti bezdrôtovým technológiám od Wi-Fi po 5G.

Pozrite siT-Mobile USA masívne prechádza na „pravú“ 5G sieť

Vo svojom poplašnom videu, ktoré statoční bojovníci proti elektrosmogu opatrili českými titulkami, tvrdí, že „žiarenie 5G sietí“ sa v organizme kumuluje a môže spôsobiť okrem celého radu neduhov a chorôb (nespavosť, arytmiu srdca, diabetes!, atď.) aj poškodenie DNA a následnú rakovinu.

Nuž, pán Clegg zrejme nevidí rozdiel medzi ionizujúcim a neionizujúcim žiarením a splieta zjavné nezmysly, keď tvrdí, že zdravotné dopady 5G technológie sa nikdy netestovali. Okrem toho, žiadne žiarenie sa nekumuluje, sčítavajú sa len účinky ionizujúceho žiarenia (od ultrafialového po lúče gama), pretože dlhšia expozícia stihne poškodiť viac organických molekúl v organizme.

Nič také sa pri rádiových vlnách nedeje. Všetky pásma vrátane milimetrových vĺn, ktoré budú využívať 5G siete, sa už využívali, a dodnes využívajú pre iné rádiové technológie – terestriálnu televíziu, mobilné siete 4G, mikrovlnné spoje a FWA prístup. 

ZDROJ | Prague.eu

V minulosti sme zažili protesty akurát pri výstavbe 216 m vysokej televíznej veže v pražskom Žižkove – prebehla v rokoch 1985 až 1992. Ani tu sa žiadne zdravotné riziko nepreukázalo, pritom výkony veľkých TV vysielačov v analógovej ére dosahovali stovky kilowattov oproti desiatkam wattov, ktoré vyžarujú základňové stanice mobilných sietí. Dnes majú televízne vysielače DVB-T/T2 výkony len niekoľko jednotiek až desiatok kW, aj to je však rádovo 100x až 1 000x viac, ako pri mobilných sieťach. A nikto nie je zdesený!

Pozrite siZákladňové stanice 5G: expozícia je zanedbateľná

S dezinformáciami treba bojovať

Neriešme, či šírenie takýchto poplašných správ, konšpiračných teórií a nezmyslov nie je náhodou súčasť hybridnej vojny určitých záujmových skupín, alebo nebodaj mocností. Ľahko by sme sa sami mohli ocitnúť na opačnom póle, v roli „konšpirátorov bojujúcich proti zlu“.

V každom prípade si myslím, že mnohí ľudia, ktorí dávajú hoaxy o 5G sieťach do obehu, konajú vyložene v zlej viere s cieľom vydesiť čo najviac ľudí.  Následne, podľa osvedčenej schémy „vyľakať – ukľudniť – ponúknuť“, sa pokúšajú z tejto situácie ťažiť.

ZDROJ | OMDIA

Grafické znázornenie využívania sietí 5G v súčasnosti pre vybrané krajiny sveta.

Nie je to nič nové. Takíto „experti“ fungujú medzi nami dlhé roky a našli by sme ich aj v radoch renomovaných výrobcov prostriedkov proti najrôznejším neduhom. Kým ale napríklad pri výrobe liekov existuje štátny dohľad a povinnosť dokazovať prezentované účinky rozsiahlymi štúdiami, (sociálni) inžinieri ponúkajúci ochranu pred devastačnými účinkami elektromagnetických „žiarení a polí“ najrôznejšieho druhu a pôvodu nič také nepotrebujú.

Pamätáte si ešte „antiradiačné“ nálepky na mobily, ktoré zažili svoju hviezdnu chvíľku v čase rozvoja sietí GSM (2G)? Už vtedy sa ukázalo, že ide o čistý podvod a úplný nezmysel. V rôznych modifikáciách sa ochranné pomôcky a „odrušovače“ elektromagnetického žiarenia objavujú stále a pokrývajú celé spektrum produktov.

Môžete si kúpiť takzvané „orgonitové“ pyramídy, elektronické „odrušovače“, tieniace fólie, aj ochranné plášte proti „žiareniu“ mobilných sietí, Wi-Fi, či dokonca aj Bluetooth. Pritom Bluetooth patrí do kategórie bezdrôtových personálnych sietí (WPAN) a vysiela s veľmi nízkym výkonom.

Zázračný bioštít za tri stovky

Výrobcovia a predajcovia takýchto „ochranných prostriedkov“ používajú pojem žiarenie radšej, ako nevinné označenie rádiové vlny, keďže by neznelo dostatočne „rádioaktívne“. A keďže história sa rada opakuje, koho by prekvapilo, že sa v atmosfére zdesenia z nastávajúcej 5G apokalypsy objavila záchrana v podobe „štítu proti žiareniu 5G sietí“?

5GBioShield vo forme USB kľúča predáva za 283 £ (asi 317 €) spoločnosť BioShield Distribution. Zariadenie údajne prostredníctvom patentovanej „nanotechnológie holografickej katalyzátorovej nanovrstvy“ ochráni celú domácnosť.

ZDROJ | BioShield Distribution

Vďaka procesu „kvantovej oscilácie“ vraj 5GBioShield dokáže vyvážiť rušivé frekvencie produkované elektronickými zariadeniami, ako sú smartfóny, notebooky, Wi-Fi smerovače, tablety a ďalšie. Na svoju prevádzku nepotrebuje nič a po pripojení do USB portu sa jeho „ochranný dáždnik“ rozšíri zo štyroch na viac ako 20 metrov.

Drahé, ale pôsobivé? Žiaľ, opäť ide, tak ako pri antiradiačných nálepkách na mobily a monitory, o nehorázny podvod. Podľa zistenia spoločnosti Pen Test Partners 5GBioShield v skutočnosti ukrýva len obyčajnú FLASH pamäť v USB klúči, navyše s extrémne nízkou pamäťovou kapacitou 128 MB. 

Pozrite siPodvodníci zneužívajú strach ľudí z 5G sietí, predávajú falošnú USB rušičku

Vylepšená je akurát nálepkou s motívom drakobijca (možno má ísť o svätého Juraja). Ak je však toto tá špeciálna nanotechnológia, myslím, že nárok na originálnosť si robiť nemôže. Veriaci kresťania, hlavne vyznávajúci východné konfesie, používajú ikony svätých s vierou v ich pomoc a ochranu už stáročia. A netreba ich ani pripájať do USB portov. Čo sa týka tristoeurového „zázraku“, neobstojí ani v konfrontácii s úplnými základmi fyziky a elektrotechniky.

Ak by mal eliminovať účinky elektromagnetického poľa 5G, čo je z hľadiska spektra veľmi široký pojem, musel by generovať vlastné pole s porovnateľnou intenzitou, ale s opačnou fázou vlnenia. Okrem toho, že by tým vlastne vystavoval používateľa rovnakej expozícii, ide o zjavný nezmysel a nerealizovateľnú myšlienku. To, že má štít fungovať aj bez zdroja energie, je už len zlatý klinec. 

Horiace vysielače

Zo šírenia strachu ohľadom sietí 5G sa už pomaly stáva viera a z jej stúpencov masové hnutie, ktoré má už na svedomí aj obete. Zatiaľ, našťastie, len materiálne v podobe podpálených vysielačov mobilných operátorov. Občas sa stane, že pri tomto boji „ohňom a mečom“ sfanatizovaní konšpirátori podpália aj základňovú stanicu, na ktorej žiadna 5G technológia nie je, ale to ich nevyrušuje.

Odporcovia 5G sietí často recyklujú staré hoaxy, ktoré sa kedysi objavili aj v súvislosti s mobilnými sieťami predchádzajúcich generácií – napríklad ohrozenie včiel a biodiverzity hmyzu ako celku. O vymieraní včiel vplyvom mobilných sietí v USA sa špekulovalo už na prelome tisícročí v súvislosti s rozvojom GSM.

Nakoniec sa ukázalo, že včely, ktoré naozaj hynuli, boli napadnuté chorobami, alebo otrávené pesticídmi na poliach. Rozsiahle používanie pesticídov má negatívny dopad nielen na včely, ale aj na iné druhy hmyzu. Rádiové vlny sú v tom však nevinne.

ZDROJ | The Scottish-Sun

Ako bumerang sa vracia aj hoax o hromadnom hynutí vtákov počas testov 5G siete v holandskom Haagu. K úhynu škorcov v Huijgensparku koncom roku 2018 skutočne došlo, ale nie v dôsledku testovania 5G siete. Podľa holandského komunikačného  úradu sa totiž v Haagu v roku 2018 uskutočnil jediný test siete 5G, a to 28. júna 2018, čiže takmer pol roka pred úhynom škorcov.

Výskum uhynutých vtákov preukázal, že príčinou smrti boli mechanické poškodenia orgánov, k čomu mohlo dôjsť napríklad po náraze v panike pri útoku dravca. Konšpirátorom to však neprekáža a opakovane tento hoax šíria ako dôkaz o škodlivosti 5G. 

Z anti-5G aktivistov sa pomaly stáva nebezpečná sekta. Prípady podpaľačstva BTS staníc sa objavili v Spojenom kráľovstve, aj v ďalších krajinách. V niektorých britských médiách boli podľa portálu VentureBeat podpaľači birminghamskej BTS označení za „idiotov“, ktorí si myslia, že COVID-19 sa vyhýba Afrike, lebo tam 5G siete nie sú. Nie, nevyhýba sa, ak nemáme na mysli saharské piesky. 

Práca pre alergológov?

„Páchatelia dobra“ snažiaci sa ochrániť nás pred „záhubou“ zo sietí 5G vyťahujú aj na pohľad sofistikované argumenty. Ak nám už súčasné mobilné siete 2G, 3G a 4G zovšedneli a málokoho desia, hľadajú rozdiely a tie označia za novú hrozbu. Tak je to aj s používanými frekvenciami, ale tie v skutočnosti nie sú nové, ako sme už spomínali.

Pozrite siEÚ vyčlenila pre siete 5G pásmo 26 GHz. Dostupné musí byť do konca roku 2020

Ale pravdou je, že v prípade nasadenia pásiem v oblasti milimetrových vĺn (mmWave) bude potrebné bunkové stanice výrazne zahustiť. Budú to takzvané mikro- a nanobunky, ktoré budú musieť byť v zastavanom území rádovo len stovky metrov od seba. Lenže to nespôsobí enormný rast expozície (neionizujúcim) rádiovým žiarením, ako tvrdia konšpirátori. Pritom ide o jeden z ich hlavných tromfov.

V skutočnosti je pravdou opak. Milimetrové vlny majú pri šírení v reálnom prostredí taký veľký útlm, že dokážu prenášať energiu a v nej kódovanú informáciu len na krátku vzdialenosť. Výkon vysielačov je totiž limitovaný hygienickými normami a nezávisí (len) od použitej frekvencie. Už jediná stena, alebo koruny stromov predstavujú pre mmWave veľkú prekážku.

To platí aj o odevoch, alebo ľudskej koži, takže prenikania milimetrových rádiových vĺn by sme sa mali obávať menej, ako starého dobrého GSM v pásme 900 MHz. Tie miniatúrne 5G vysielače na stĺpoch verejného osvetlenia, v interiéroch obchodných centier, alebo v podzemných garážach vysielajúce v pásmach mmWave budú musieť byť tak nahusto preto, aby vôbec fungovali. Obávať sa ich je čosi podobné, ako desiť sa, keď na vás niekto zasvieti baterkou. Viditeľné svetlo sú tiež elektromagnetické vlny, navyše oveľa kratšie, ako mmWave v 5G.

Slovenský regulátor (Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb) tiež sleduje hoaxy šírené v súvislosti s 5G technológiami a na svojich stránkach na ne pravidelne reaguje. K nepravdivým informáciám o silnom vyžarovaní 5G základňoviek zaujal jednoznačné stanovisko, ktoré by mohlo zaujímať každého, kto má pochybnosti.

Expozičné limity EÚ pre širokú verejnosť sú vždy najmenej 50-krát nižšie, ako hodnoty, ktoré podľa uznávaných vedeckých dôkazov môžu mať akýkoľvek vplyv na zdravie. Pred spustením vysielača mobilný operátor predloží výsledky meraní Útvaru vedúceho hygienika rezortu Ministerstva dopravy a výstavby SR. K jeho uvedeniu do prevádzky môže prísť až vtedy, ak je všetko v poriadku. 

Vraj sa technológie 5G vôbec neskúšali a netestovali? Ani to nie je pravda. Medzinárodná komisia na ochranu pred neionizujúcim žiarením (ICNIRP) vydala v marci 2020 nové usmernenia potvrdzujúce vhodnosť existujúcich limitov pri vystavení ľudí vplyvu elektromagnetických polí s úpravami metód merania vo vzťahu k vyšším 5G frekvenciám. 

S popieračmi 5G je to však ťažké a keď nepomáha nič iné, vytiahnu tromf s hypersenzitívnymi ľuďmi, ktorí sú citliví na elektromagnetické polia. V tomto prípade ide ale skôr o zdravotnú deformáciu podobnú alergickej nádche. Riešiť by sa mala možno u takýchto jednotlivcov.  Argumentovať potrebou vyrúbania lesov kvôli alergikom na peľ brezy, liesky, topoľa a iných stromov je podobné, ako zatracovať rádiofrekvenčné technológie kvôli niekomu, kto je (alebo si to myslí) vnímavý na zapnutý Wi-Fi smerovač, alebo 5G vysielač, ktorý zatiaľ ale nemal možnosť vyskúšať.

Pozrite siOrange modernizuje sieť, s novou technológiou sa pripravuje na 5G

5G siete sa vo svete rýchlo rozrastajú a čo nevidieť ich budeme mať aj u nás. Výhodné sú nielen pre používateľov, ale oproti starším generáciám aj pre operátorov. Bude zaujímavé sledovať, ako sa dnešní šíritelia hoaxov vyrovnajú s realitou, keď sa po spustení 5G žiadna apokalypsa neuskutoční. Odhadujem, že začnú hľadať argumenty proti 6G.

ZDROJ | Yura Fresh (Unsplash)

Komentáre k článku