Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Južná Kórea je svetovým lídrom v 5G, na druhom mieste je Švajčiarsko

Južná Kórea je svetovým lídrom v 5G, na druhom mieste je Švajčiarsko
Zdroj | Motorola
Stanislav Vinc
Južná Kórea je svetovým lídrom v 5G, na druhom mieste je Švajčiarsko
Zdroj | Motorola
Zdroj | Motorola

Analýza spoločnosti Omdia ukázala, ako sú na tom jednotlivé krajiny sveta v pokrytí a dostupnosti 5G sietí. Kým na Slovensku na spustenie prvých verejných 5G sietí ešte stále čakáme, v niektorých krajinách už operátori atakujú takmer stopercentné pokrytie územia.

Lídrom v rozširovaní 5G sietí je podľa analýzy spoločnosti Omdia aktuálne Južná Kórea. Novú generáciu mobilných sietí má mať na jej území podľa analýzy k dispozícii zhruba 5,88 milióna obyvateľov, čo predstavuje zhruba 10 % populácie krajiny.

Na Južnú Kóreu sa však stabilne doťahuje Švajčiarsko, v rámci ktorého už operátor Swisscom dosiahol svoj cieľ pokryť aspoň 90 % územia krajiny. Oproti poslednej analýze zosadilo Švajčiarsko z druhej priečky Kuvajt, kde sa o postupný progres v pokrytí starajú operátori Ooredoo a Vodafone.

Zdroj | Omdia

Analýza spoločnosti Omdia odzrkadľuje situáciu z marca tohto roka a pri súčasnom tempe spúšťania 5G sietí po celom svete je celkom možné, že dnes už by poradie minimálne na spodnejších priečkach vyzeralo trochu inak.

Pozrite si

Orange modernizuje sieť, s novou technológiou sa pripravuje na 5G

Na celom svete vidíme, že vlády a regulačné orgány vylaďujú svoje prideľovanie frekvenčných pásiem pre 5G a operátorov, ktorí sa pripravujú na spustenie svojich 5G sietí…Môžeme očakávať, že v nasledujúcich 12-18 mesiacoch uvidíme viac spustení komerčných 5G sietí na hlavných svetových trhoch, keď sa po celom svete uvoľní viac frekvenčných pásiem.“, hovorí hlavný analytik spoločnosti Omdia, Stephen Myers.

Do úvahy bolo pri analýze brané nielen pokrytie, ale aj dostupné spektrá, počet spustených sietí, adaptabilnosť spotrebiteľov a miestny regulačný ekosystém. Aj pri týchto parametroch bude zaujímavé sledovať, ako sa poradie krajín v rebríčku zmení v priebehu roka 2021, kedy očakávame spustenie prvých 5G sietí viacerými operátormi aj na Slovensku.

Zdroj