Reklama

Telefonovanie Direct to Cell sa blíži, konkurencia siaha k obštrukciám

Zdroj | SpaceX
Juraj Procházka
Zdroj | SpaceX
Zdroj | SpaceX

T-Mobile US a SpaceX ešte v auguste 2022 oznámili svoje spoločné plány na vytvorenie služby priameho telefonovania mobilom cez satelit (Direct to Cell, niekedy označovanej aj ako direct-to-cellular) skrz satelitnú konšteláciu Starlink. Už niekoľko mesiacov službu testujú. Komerčné služby (najprv len SMS) chcú v USA spustiť už do konca roka 2024, čo však robí vrásky na čele konkurenčným operátorom AT&T a Verizon. V telekomunikačnom sektore narastá napätie. T-Mobile US so 125,9 miliónmi zákazníkov je momentálne 2. najväčší mobilný operátor v USA po Verizone (156 mil. zákazníkov) a pred AT&T (100 mil. zákazníkov). Ale operátorom je aj SpaceX, hoci so sieťou Starlink (viac ako 3 milióny zákazníkov v máji 2024) mieri na úplne inú cieľovú skupinu. Aj keď po spustení Direct to Cell to už nebude tak celkom platiť a Starlink bude v podstate fungovať ako roamingový partner mobilných operátorov – spoluprácu rozbieha aj mimo USA.

AT&T a Verizon majú tiež ambície poskytovať služby volaní mobilom cez satelit a obe nadviazali partnerstvo so špecializovaným satelitným operátorom AST SpaceMobile. Chybičkou krásy však je, že satelity tohto operátora ešte na obežnej dráhe nelietajú, kým SpaceX už od januára 2024 vypustila viac ako stovku satelitov Starlink podporujúcich Direct to Cell.

AST SpaceMobile, ktorého okrem operátorov AT&T a Verizon podporujú aj spoločnosti Vodafone, Rakuten Mobile a Google, informoval, že jeho prvých päť satelitov Bluebirds je pripravených a na orbitu by mali štartovať v polovici septembra.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

SpaceX avizuje komerčné telefonovanie cez satelit „Direct to Cell“ už na jeseň

Prvých šesť takýchto satelitov však vyniesla SpaceX na obežnú dráhu už 3. januára 2024 a spolu s T-Mobile spustili testovaciu prevádzku. Najprv išlo o prenos SMS, na prelome februára a marca bol testovaný prenos dát a v máji SpaceX uskutočnila aj prvý videohovor. Na komunikáciu pritom nie je potrebný žiadny upravený hardvér, postačí štandardný smartfón s podporou LTE (4G).

Na palube každého satelitu je umiestnený pokročilý LTE modem, ktorý funguje ako základňová stanica vo vesmíre. Keďže družice sa pohybujú rýchlosťou približne 7,7 km/s, bolo náročné vyriešiť dopady Dopplerovho efektu a latencie pre neupravené smartfóny. Klobúk dolu pred SpaceX, ktorá to zvládla takpovediac za pochodu. SpaceX tiež vyvinula veľké pokročilé anténne fázové polia s rozmermi 2,7 m x 2,3 m, ktoré využívajú mimoriadne citlivé rádiové prijímače a vysokovýkonné vysielače na komunikáciu s mobilmi z vesmíru. Antény boli navrhnuté tak, aby sa dali integrovať do bežných internetových satelitov Starlink V2 Mini.

Zdroj | SpaceX

Lenže medzi rivalmi, ako vždy, prebiehajú preteky kto spustí inovatívnu službu ako prvý. Odkedy T-Mobile a SpaceX oznámili svoje spoločné plány, pripravovali svoje príslušné systémy a testovacie služby a v máji tohto roku sa pochválili (prostredníctvom príspevku na Muskovom X) videohovorom medzi bežnými mobilnými zariadeniami pomocou pripojenia Starlink. Keďže konkurencia žiadnu testovaciu prevádzku zatiaľ nemá, bojuje obštrukciami.

AT&T a Verizon sa snažia presvedčiť americký regulačný orgán Federálnu komunikačnú komisiu (FCC), že vysoké úrovne výkonu plánovaných služieb „pokrytia z vesmíru“, ktoré pripravujú SpaceX a T-Mobile US, by spôsobili rušenie bežných pozemných mobilných sietí a testy by mali byť zastavené. Obe telekomunikačné spoločnosti predložili petíciu FCC 12. augusta.

Zdroj | SpaceX

T-Mobile US a SpaceX tento krok očakávali a tiež 12. augusta poslali list FCC, v ktorom uviedli, že „sú nadšení zo spustenia komerčnej mobilnej služby Direct to Cell“. Približuje to víziu jednotnej siete budúcnosti, ktorá eliminuje mobilné „mŕtve zóny“ pre amerických spotrebiteľov kdekoľvek. Odkedy FCC minulý rok v decembri udelila SpaceX oprávnenie na vypustenie a testovanie satelitov na priamu komunikáciu s mobilmi, SpaceX úspešne vypustila do vesmíru viac ako 100 takýchto satelitov. A to aj napriek dvojtýždňovej odstávke po júlovej anomálii 2. stupňa Falcom 9.

12. júla o 4:35 nášho času odštartovala z Vandenbergovej základne v Kalifornii raketa Falcon 9 s misiou Starlink 9-3. Niesla na palube 20 družíc Starlink, z ktorých 13 bolo vybavených technológiou Direct to Cell na priame spojenie s mobilnými telefónmi. Kvôli úniku kvapalného kyslíka na druhom stupni však druhý zážih neprebehol, motor sa poškodil a misia zlyhala. Anomália ukončila úctyhodnú sériu 334 úspešných štartov rakiet Falcon 9 v rade, pričom išlo o 70. štart v tomto roku! SpaceX našťastie už po dvoch týždňoch lety obnovila.

Zdroj | SpaceX

Generálny riaditeľ T-Mobile USA Mike Sievert (vľavo) so šéfom SpaceX Elonom Muskom na základni Starbase v Texase.

V liste FCC T-Mobile US uviedol, že jeho navrhované služby „nespôsobia škodlivé rušenie pozemným prevádzkam v susednom pásme, vrátane operácií T-Mobile v priľahlom pásme“, a tiež sa obrátil na AT&T a Verizon. S blížiacim sa komerčným spustením T-Mobile US a SpaceX vyjadrili očakávanie, že konkurenti budú pokračovať v zavádzajúcich tvrdeniach a drakonických požiadavkách na ďalšie zdržiavanie opatrení FCC a obmedzenie služieb pre amerických spotrebiteľov. Je to tvrdá hra „šachových veľmajstrov“ biznisu.

Pozrite si

Starlinky majú obiehať aj pod 400 km. Zníži sa latencia, no pribudnú riziká

Zakaždým, keď SpaceX preukázala, že nespôsobí škodlivé rušenie iným operátorom, títo konkurenti posunuli hranice požiadaviek, alebo tvrdili, že analýze SpaceX by sa nemalo dôverovať. Argumenty a požiadavky týchto operátorov by sa mali vnímať ako pokusy na poslednú chvíľu zablokovať pokročilejšie partnerstvo doplnkového pokrytia a odčerpať citlivé informácie, ktoré by pomohli ich vlastnému konkurenčnému úsiliu. Komisia FCC nesmie dovoliť, aby konkurenčná „šachová partia“ vyšachovala priekopníkov, ktorí budujú službu schopnú zachraňovať životy v končinách bez pokrytia signálom mobilných sietí.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.