Reklama

Svetový deň architektúry, pozrite si svetové stavby zvonku aj zvnútra

Zdroj | unsplash/Guillaume Meurice
Michal Sobek
Zdroj | unsplash/Guillaume Meurice
Zdroj | unsplash/Guillaume Meurice

Svetový deň architektúry sa oslavuje už od roku 1996, kedy si tak ustanovil Medzinárodný zväz architektov (UIA). UIA registruje na celom svete približne 1,3 milióna architektov. Toto obdobie je v znamení mnohých architektonických podujatí.

Práca architektov je kombináciou vedy a umenia, ktorá čerpá a prelína sa s politikou, ekonómiou, sociológiou, psychológiou, ekológiou a ďalšími. Je tu ale aj odvrátená stránka.

Obsah pokračuje pod reklamou

Stavebníctvo produkuje 37 % emisií oxidu uhličitého, spotrebováva 50 % prírodných zdrojov a vytvára 40 % pevného odpadu. Transformácia smerujúca k udržateľnosti teda leží do veľkej miery práve na tomto odvetví.

Aj keď nás už vonku nestraší celosvetová pandémia, tak nie každý má prostriedky na to, aby mohol navštíviť svoje obľúbené miesto a s tým spojenú aj bohatú históriu, ktorej neodmysliteľnou súčasťou je práve architektúra budov.

V aktuálnej dobe však nám mnohé zážitky môže priblížiť práve technológia. Tu už niekoľko rokov kraľuje veľký Google spolu so svojim projektom Arts & Culture. Využíva technológiu obrazu s vysokým rozlíšením, ktorá umožňuje divákovi prechádzať zbierky a galérie partnerských organizácií a skúmať informácie o umeleckých dielach. Platforma obsahuje pokročilé možnosti vyhľadávania a vzdelávacie nástroje.

Google má tak zabezpečených množstvo partnerstiev, čo robí z tejto platformy zrejme najväčšiu online zbierku umenia na svete. Ako webová stránka, tak aj aplikácia vám ponúkne rozdelenie podľa niekoľkých kategórií. Okrem hlavných Partneri a Projekty si môžete vyberať zo zoradení podľa umelcov, médií, umeleckých smerov, miest a ďalších.

Google v tomto projekte pokračuje aj na Ukrajine, kde boje stále neutíchajú. Cieľom je transformovať čo najviac ukrajinských pamiatok do 3D podoby. Patrí sem napríklad Uspenská katedrála v Charkove, ktorá počas konfliktu neraz čelila hrozbe zničenia, spolu so stovkami ďalších kultúrnych pamiatok.

Google Arts & Culture

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.