Reklama

Google zachraňuje Ukrajinu, teda jej kultúrne dedičstvo

Zdroj | Google
Michal Sobek
Zdroj | Google
Zdroj | Google

Dnešné technológie toho vedia skutočne veľa, napríklad uchovať nejakú pamiatku minimálne v digitálnej podobe. O niečo podobné sa teraz snaží samotný Google, aby ukrajinské pamiatky zostali zachované aspoň takouto formou.

Ukrajina je už vyše roka pod útokom Ruska, tým pádom sú v ohrození aj tunajšie pamiatky, ktoré môžu byť bombardované a tým pádom aj zničené. Preto sa tím Google Arts & Culture spojil s tímom ochrancov prírody so sídlom v Ľvove.

Zdroj | Google
Obsah pokračuje pod reklamou

Ich cieľom je transformovať čo najviac ukrajinských pamiatok do večnej 3D podoby. Patrí sem napríklad Uspenská katedrála v Charkove, ktorá počas konfliktu neraz čelila hrozbe zničenia, spolu so stovkami ďalších kultúrnych pamiatok.

Zložitý proces premeny týchto stavieb na detailné 3D modely zahŕňa pokročilú technológiu laserového skenovania, fotogrametriu a výzvu pre kompresie súborov. Aby sa zabezpečilo bezproblémové fungovanie, dokonca aj na 3G sieti, modely museli byť optimalizované na maximálnu veľkosť 10 MB, pričom sa zachovali verné detaily.

Pozrite si

Neprepichnuteľné plášte METL z materiálu od NASA si už môže kúpiť každý

V projekte zohral kľúčovú úlohu Igor Vytyaz, softvérový inžinier Google. Pochádza z Kyjeva, a teda projekt mu prirástol k srdcu. Vytyaz hovoril o sile technológie pri zachovávaní histórie. Google Arts & Culture bol tento rok v centre pozornosti niekoľkokrát, od prerobenia ikon až po prerobenie do dizajnu Material You.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.