Reklama

Suzuki S-Cross dvíha latku bezpečnosti na cestách, s intuitívnymi technológiami

TECHBOX

Môcť sa spoľahnúť na auto na akokoľvek náročných cestách vďaka jeho špičkovým jazdným vlastnostiam alebo výkonnému a inteligentnému pohonu, je len časť z dôvodov, prečo sa človek v novej generácii Suzuki S-Cross cíti tak komfortne a zároveň v bezpečí.

Ďalšiu časť tejto dokonalej skladačky tvoria moderné technológie, ktoré síce nevidíte, no po celý čas dohliadajú na bezpečnosť celej posádky a taktiež aj vášho okolia.

Obsah pokračuje pod reklamou

Keď sa povie pojem „SUV“, spolu s predstavou priestranného a komfortného auta, mnohým ľuďom vzíde na um aj menšia obava, či s takýmto autom nebudú mať problém parkovať, prejsť cez úzke mestské uličky a manévrovať v nevyspytateľných jazdných podmienkach. V Suzuki S-Cross však na tieto obavy zabudnete ešte skôr, ako ho vôbec stihnete vyparkovať.

Už po naštartovaní vás totiž S-Cross privíta panoramatickým zobrazením okolia vášho auta na infotainment obrazovke, vďaka čomu budete mať dokonalý prehľad o tom, čo všetko sa okolo vás nachádza. Okrem dokonalého výhľadu spoza volantu sa tak budete môcť spoľahnúť na sústavu štyroch kamier a ďalších senzorov rozmiestnených po celom obvode auta.

Tento dokonalý výhľad do okolia pre vás ako vodiča je však iba špičkou ľadovca toho, čo so sebou prináša koncepcia Suzuki Safety Support. Pod týmto názvom sa totiž ukrýva celý rad pokročilých asistenčných systémov a technológií, ktoré na okolie auta dohliadajú za vás.

Prím v tomto smere hrá monokulárna kamera zabudovaná pod čelné sklo v prípade viacerých asistentov previazaná s laserovým snímačom elegantne ukrytým v dolnej časti prednej masky. Suzuki S-Cross vďaka nim presne vie, čo všetko sa odohráva na ceste pred vami.

Počas jazdy si prítomnosť týchto senzorov v aute uvedomíte napr. pri používaní adaptívneho tempomatu. Vďaka informáciám o dianí vpredu dokáže S-Cross s tempomatom automaticky udržiavať bezpečnú vzdialenosť od vozidla pred vami a vďaka funkcii Stop & Go prítomnej vo verzii s automatickou prevodovkou dokonca aj bezpečne zastaviť a do 2 sekúnd opäť naštartovať v prípade, ak sa vozidlo pred vami pohne.

Monokulárna kamera počas jazdy taktiež sníma dopravné značenie a rozpoznať dokáže nielen značky určujúce maximálnu povolenú rýchlosť, ale aj značky so zákazom vjazdu či ukončenia dopravnej regulácie, ktoré vám Suzuki S-Cross zobrazí na displeji palubného počítača.

Rovnako ako zvislé dopravné značenie, má kamera takpovediac „v merku“ aj zjazdné pruhy. V rýchlosti od 60 km/h a vyššej dokáže systém jazdné pruhy sledovať a aktívne zabezpečovať držanie vozidla v rámci nich prostredníctvom systému elektronického posilňovača riadenia a predísť tak prípadnému zjazdu z vozovky alebo kolízii s protiidúcimi vozidlami.

V prípade detekcie vozidla alebo dokonca aj chodca pred autom pomocou monokulárnej kamery a laserového snímača (Dual Sensor Brake Support), do riadenia zasiahne podpora brzdenia, ktorá v závislosti od situácie vydá varovanie alebo rovno spustí automatické brzdenie, čím dokáže znížiť či úplne eliminovať riziko nárazu.

Dokonalý prehľad o dianí má napokon Suzuki S-Cross aj vzadu, kde vám pomôže vyhnúť sa nepríjemným situáciám napríklad pri vyparkovávaní cúvaním detekciou áut blížiacich sa z boku. Neoceniteľnou funkciou, ktorú budete využívať deň čo deň, je napokon aj monitorovanie mŕtveho uhla. Systém vás upozorní na auto nachádzajúce sa v tomto slepom bode zvukom, ako aj vizuálne priamo na spätnom zrkadle príslušnej strany.

Fakt, že fungovanie týchto technológií budete mať dokonale pod dohľadom, je už v prípade Suzuki samozrejmosťou. Pre vypnutie upozornení na vybočenie z jazdného pruhu či sledovanie okolia vozidla pomocou senzorov pritom ani nebudete musieť prechádzať nastavenia vozidla prostredníctvom dotykovej obrazovky, možnosť (de)aktivácie všetkých podstatných funkcií máte na dosah naľavo od volantu.

Obsah pokračuje pod reklamou

Suzuki s novou generáciou modelu S-Cross neposúva latku v oblasti bezpečnosti len tým, že spomínané technológie ponúka v rámci portfólia jednotlivých úrovní výbav, ale najmä tým, že mnoho z nich ponúka už aj v základnej výbave Comfort, ktorá môže byť vaša za cenu už od 22 210 €.

Už v základnej výbave tak budete mať k dispozícii napríklad adaptívny tempomat, asistenta predchádzania vybočeniu z jazdného pruhu či systém DSBS (Dual Sensor Brake Support) a cúvaciu kameru, z ktorej obraz uvidíte dokonale na multifunkčnom dotykovom paneli s uhlopriečkou 7″.

Aj po tomto všetkom má však Suzuki S-Cross v rukáve ukrytých ešte niekoľko es, ktoré vám predstavuje už čoskoro v ďalšom dieli nášho špeciálneho seriálu. Sledujte nás tak aj naďalej a spoznajte tento výnimočný detail spolu s nami do posledného detailu.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.