Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #Eco
  • 4 min.
  • 25.8.2022

Stromy z dronov? AirSeed ich vysadí do roku 2024 až 100 miliónov

Stromy z dronov? AirSeed ich vysadí do roku 2024 až 100 miliónov
Zdroj | AirSeed Technologies
Juraj Procházka
Stromy z dronov? AirSeed ich vysadí do roku 2024 až 100 miliónov
Zdroj | AirSeed Technologies
Zdroj | AirSeed Technologies

V posledných desaťročiach rozsiahle odlesňovanie a ťažba dreva pripravila planétu o stovky miliónov stromov, čo má následky vo viacerých úrovniach. Vo výstupe Medzivládneho panelu OSN pre zmenu klímy, ktorý bol zverejnený v októbri 2018, sa uvádza: „Svet má ešte 8 rokov na to, aby zabránil masívnej destabilizačnej zmene klímy kombináciou rýchleho útlmu využívania fosílnych palív, opätovného zalesňovania a iných prírodných klimatických riešení.“

S tým útlmom používania ropy a plynu to zrejme nebude také jednoduché, ako sme sa ešte pred pár mesiacmi nazdávali. Naopak, zalesňovanie (a znižovanie odlesňovania existujúcich porastov) môže priniesť mnohé benefity – menej horúčav, menej povodní a vyššie hladiny vody v riekach, aj v podzemí. A tento zámer pomôžu uskutočňovať aj moderné technológie.

Pozrite si

Rozkážu drony počasiu? Tornádu sotva, dažďu áno

Obsah pokračuje pod reklamou

Britská inžinierska firma CAL International zameraná na inteligentné technológie sa spojila s austrálskym start-upom v oblasti zelených technológií AirSeed Technologies v rámci prelomovej iniciatívy nasadzovania technológie leteckých platforiem na výsadbu 100 miliónov stromov do roku 2024.

Zdroj | AirSeed Technologies

Spoločnosť AirSeed vyvinula vlastné riešenie vzdušnej platformy na báze dronu, určené na zalesňovanie a obnovu vegetácie, ktoré je rýchlejšie a lacnejšie ako tradičné manuálne sadenie. Pomocou dvojčlenného tímu dokáže dron AirSeed zasadiť dve kapsle so semenom za sekundu, viac ako 40 000 kapslí za deň.

„Lietajúci rozsievač“ AirSeed môže fungovať v odľahlých oblastiach, ktoré sú ťažko dostupné kvôli náročnému terénu alebo poškodeniu požiarmi. Britsko-austrálsky projekt a technológia budú riešiť odlesňovanie, ale pomôžu aj pri boji proti globálnemu otepľovaniu.

Zdroj | AirSeed Technologies

Technológia používa semená stromov uzavretá v guličkových kapsuliach z organickej uhlíkovej hmoty vyrobenej z odumretej vegetácie. Obal chráni semeno počas cyklu klíčenia pred predátormi, ako je hmyz, hlodavce a vtáky. Aktivuje sa, keď prší, pričom uhlík absorbuje vodu a umožňuje semenu vyklíčiť. Dron pri sadení semien rýchlosťou 2 ks za sekundu eviduje ich polohu a mapuje ju pomocou GPS.

Pozrite si

Inventúry si odteraz zoberú na starosť drony! Blízko Trnavy už takto fungujú

Technológia AirSeed Technologies a CAL International má oproti klasickým postupom značné výhody. Na prepravu sadeníc zo škôlok do oblasti výsadby sú potrebné špeciálne prepravné vozidlá, pričom tradičné riešenia na ručnú výsadbu sú pomalé, náročné na prácu, drahé a neúčinné pri snahe zmierniť dnešnú rýchlosť odlesňovania. Vzdušná platforma AirSeed je o 80 % lacnejšia ako súčasné metódy výsadby a zároveň 25-krát rýchlejšia.

Uhlíkové kapsle  sú presne označené na mapovacom systéme v súlade s trajektóriou letu, ktorá zohľadňuje aj premenné parametre vetra a podmienky v deň výsadby. To umožňuje dronu vrátiť sa neskôr na prieskumný let po rovnakej trase, aby identifikoval a zmapoval rast stromov.