Reklama

Inventúry si odteraz zoberú na starosť drony! Blízko Trnavy už takto fungujú

Zdroj | GEFCO
Michal Sobek
Zdroj | GEFCO
Zdroj | GEFCO

Logistická spoločnosť GEFCO sa rozhodla, že v slovenskom sklade neďaleko Trnavy začne na inventúry využívať drony. V priebehu dvoch mesiacov by mali pokrývať celý priestor s výmerou 10 000 m2.

Pozrite si

Nie, Meta naozaj nevypne Facebook a Instagram v EÚ

Pri obci Zavar neďaleko Trnavy sa nachádza sklad spoločnosti GEFCO. Práve tu už dokážu drony kooperovať na zhruba tretine plochy. Celý sklad príde na rad už v priebehu tohto roka.

Od tejto investície, ktorá by sa mala firme vrátiť do asi 17 mesiacov sa očakáva aj značné zrýchlenie procesu. Už v roku 2021 sa dohodli so spoločnosťou Airvolute, ktorá dodáva drony.

Prečo práve Airvolute? GEFCO tvrdí, že oslovilo viacero firiem, ale Airvolute si vybralo nie len kvôli cene, ale aj kvôli tomu, že je to slovenská spoločnosť, ktorá úzko spolupracuje so Slovenskou technickou univerzitou.

Zdroj | GEFCO

V priebehu prvej fázy bol pripravený špeciálny ovládací softvér na pohyb v skladoch, ktorý vyskúšali aj v modelovom prostredí a fungoval absolútne bez problémov.

Prvé praktické skúšky v sklade vo Zvare prebiehali počas septembra a októbra minulého roka. V úvodnej fáze po spustení stroje monitorujú zásobu batérií od čínskeho výrobcu, ktorých majú v sklade veľkú zásobu. Vyznačujú sa štandardizovaným označením, preto je to ideálny produkt na odštartovanie automatizácie procesu.

Veľké inventúry sa organizujú raz ročne, ale parciálne na mesačnej báze. Na ňu sú nasadzovaní extra zamestnanci. Drony túto činnosť zabezpečia v priebehu prestávok, v noci a cez víkendy, a tak dôjde k obrovskej úspore času.

Zdroj | GEFCO

Zvlášť, ak inventúry sú aktuálne realizované zamestnancami v klietke vysokozdvižného vozíka, a teda ide o pomerne nebezpečnú a zdĺhavú činnosť.

Pozrite si

Robotické nabíjanie elektromobilov Continental/Volterio nevyzerá zle

Prvá fáza procesu je zatiaľ poloautomatická. Pracovník má k dispozícii aplikáciu na ovládanie, v tej si označí oblasť, v ktorej sa bude vykonávať inventúra a následne umiestni dron na štartovaciu pozíciu pred regálom. Odvtedy je už proces plne automatický. Dron sníma etikety tovaru a porovnáva nasnímané položky s dátami v systéme.

Plán je taký, že z prvého skladu v Zavare sa inventúry pomocou dronov rozšíria aj na susedný objekt a potom do skladu v Nitre. Neskôr budú nasledovať ďalšie slovenské a české sklady.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.