Reklama

Strešná fotovoltika má byť v EÚ čoskoro povinná

Zdroj | Tesla
Juraj Procházka
Zdroj | Tesla
Zdroj | Tesla

Európska komisia (EK) sa nazdáva, že fotovoltické panely na strechách budov nám vytrhnú energetický tŕň z päty. Ich postupné povinné inštalovanie – najskôr na novostavbách, ale postupne na všetkých budovách – má spotrebiteľov ochrániť pred drahou elektrinou.

Magazín EURACTIV uvádza, že členské štáty chcú začať presadzovať túto politiku postupne, počínajúc novými verejnými a komerčnými budovami, europoslanci však žiadajú povinné solárne strechy pre všetky existujúce budovy v EÚ od roku 2034.

Tu treba opäť pripomenúť starú známu pravdu, že cesta do pekla býva dláždená dobrými úmyslami. A nezaškodí si pripomenúť, že nielen nesprávna monetárna a fiskálna politika, ale aj „zelená“ politika je príčinou súčasnej vysokej inflácie v EÚ, ako upozorňuje aj česká ekonomická analytička Markéta Šichtařová.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Francúzske parkoviská budú mať povinne solárne panely

Samotné strechy so solárnymi panelmi sú výborná vec, ale samé o sebe nie sú riešením energetického mixu. Všetci dobre vieme, že v zime svieti v Európe slnko poskromne a v noci nikde nesvieti vôbec. Distribučné spoločnosti majú preto pri solárnych a čiastočne aj veterných elektrárňach veľké problémy so stabilizáciou siete, napriek „povinným jazdám“ v podobe marketingových ponúk virtuálnych batérií a podobne. Existujúce rozvodné siete jednoducho nie sú stavané na to, aby dokázali stabilizovať dodávky veľkých výkonov z nepredvídateľných nárazových zdrojov, akými sú aj fotovoltické panely.

Isteže, riešením sú veľké záložné batérie – tak v jednotlivých domoch, ako aj v samotnej sieti, alebo iné systémy na akumuláciu energie, ale tým sa výroba elektriny zo slnka výrazne zdražuje.

Zdroj | Disneyland

Aktuálna energetická kríza vyvolala bezprecedentný impulz pre rozvoj obnoviteľných zdrojov. Prerušenia dodávok fosílnych palív z Ruska zdôraznili výhody energetickej bezpečnosti domácej zelenej elektriny, čo viedlo mnohé krajiny k posilneniu podpory obnoviteľných zdrojov, uvádza EURACTIV.

EÚ chce podporiť povinnú fotovoltiku na budovách okrem iniciatívy pre solárne strechy v rámci programu REPowerEU, aj prostredníctvom revidovanej Smernice o energetickej hospodárnosti budov. Presné termíny zavedenia povinnosti inštalácie fotovoltiky by mali členské štáty a europoslanci doriešiť ešte v prvom polroku 2023.

Zatiaľ sa štáty dohodli, že budú presadzovať, aby boli solárne panely rozmiestnené od roku 2027 na všetkých nových verejných a nebytových budovách s úžitkovou plochou nad 250 m2. O rok neskôr sa bude povinná fotovoltika týkať všetkých verejných a nebytových budov, ktoré prechádzajú rozsiahlou, alebo hĺbkovou rekonštrukciou, s úžitkovou plochu od 400 m2 . A od roku 2030 by mala byť povinná na všetkých nových bytových domoch. Tieto termíny vyzerajú krkolomne, ale pre europarlament sú stále málo ambiciózne.

Zdroj | Tesla

Europoslanci predložili niekoľko návrhov, ktoré posilňujú pôvodný zámer Európskej komisie. Povinnosť solárnej strechy pre všetky verejné a komerčné budovy v EÚ chcú zaviesť od roku 2031 a od roku 2034 na všetky existujúce budovy. Preložené do zrozumiteľnej reči, europoslanci chcú, aby o 11 rokov nebolo v EÚ jedinej budovy bez solárnej strechy. Či sa to týka aj kostolov a iných sakrálnych stavieb, hradov a zámkov, zatiaľ nie je jasné.

Pozrite si

Solárne strechy Tesla sa postupne presadzujú. Pomôže im aj zvýšený výkon

V rámci plánu REPowerEU by mala solárna energetika priniesť do sietí do roku 2025 vyše 320 GW elektrického príkonu, čo je viac ako dvojnásobok oproti roku 2020. Do roku 2030 to má byť takmer 600 GW. Pre ilustráciu, je to približne výkon ekvivalentný 1200 jadrovým reaktorom VVER 440, aké máme v JE Mochovce momentálne tri. „Spacifikovať“ takýto nestabilný výkon v rozvodných sústavách bude poriadne tvrdý oriešok.

Ohľadom novej legislatívy nájdeme aj záblesk rácia. Podľa europoslancov by mali európske štáty zároveň zabezpečiť, aby elektrické siete boli pripravené na nasadenie tohto množstva „zelenej“ energie a identifikovali zostávajúce bariéry. Mali by umožniť splnenie povinnej fotovoltiky tým, že ich legislatíva poskytne potrebné administratívne, technické a finančné stimuly pre jej nasadenie v budovách.

Takže europoslanci vymysleli idealistickú víziu o tom, ako nám solárne strechy vyriešia problémy s energiami a potom by chceli „čierneho Petra“ za realizáciu súvisiacich opatrení presunúť na členské štáty a energetické spoločnosti zodpovedné za rozvodné sústavy. Zaujímavý pokus. Uvidíme, ako bude vyzerať finálne rozhodnutie.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.