Reklama

Steve Jobs sa zrejme v hrobe obracia, Apple má pracovať na dotykovom Macu

Zdroj | Lucas Hoang/Unsplash
Richard Pliešovský
Zdroj | Lucas Hoang/Unsplash
Zdroj | Lucas Hoang/Unsplash

Opäť sa objavilo množstvo noviniek, ktoré „zaručene” informujú o tom, čo nám Apple predstaví. Všeobecne panuje zhoda, že tento rok sa konečne dočkáme AR headsetu. Samozrejmosťou je predstavenie iPhonov série 15. Tie prídu na rad v septembri.

Novinky však prídu aj neskôr, v podobne slúchadiel, MacBookov, či aplikácií. Niektoré by mali dostať také vylepšenia, až má Zväz správcov cintorínov v Kalifornii oprávnené obavy, že sa naruší statika hrobu Steva Jobsa. Samozrejme, myslíme to obrazne.

Začneme MacBookmi, pretože práve tie by mali prísť s inováciou, o ktorej Jobs hovoril, že len cez jeho mŕtvolu. Bloomberg prišiel s informáciou, podľa ktorej Apple aktívne pracuje na dotykových obrazovkách. Apple by mohol uviesť na trh MacBooky s dotykovými obrazovkami do roku 2025. Pri tejto úprave zostavy sa zrejme prejde z LCD na OLED panely pre 14-a 16-palcové MacBooky Pro.

Obsah pokračuje pod reklamou

Išlo by o veľkú zmenu, pretože doteraz vedenie Applu odkazovalo ľudí požadujúcich dotykové obrazovky na iPady. Tie ale bežia na inom OS, ktorý v žiadnom prípade nedokáže nahradiť macOS. Bude zaujímavé sledovať marketing okolo iPadov. Ten totiž hovorí, že najlepší počítač s dotykovou obrazovkou je iPad. Konkurencia medzitým priniesla viacero špičkových notebookov s dotykovou obrazovkou. Samozrejme, bežia na Windowse.

Pozrite si

Apple MacBook Pro a jeho predchodcovia. Čím sú výnimoční?

Steve Jobs ešte v roku 2010 povedal: „Urobili sme veľa používateľských testov a ukázalo sa, že to nefunguje. Dotykové povrchy nechcú byť vertikálne. Je to skvelé demo, ale po krátkom čase začnete byť unavení a po dlhšom čase vám chce ruka spadnúť. Nefunguje to; je to ergonomicky hrozné.“

Na budúci rok vraj máme očakávať ľudové AirPdos, ktorých cena by mala byť do 99 dolárov. Ide o reakciu na množstvo lacných „airpodov“, ktoré sa dajú kúpiť aj za 20 eur. Cena však zodpovedá aj kvalite. Apple by chcel vyplniť aj tento segment, otázne je, či bude úspora pár desiatok eur pre používateľov dostatočne motivujúca. Aktuálne sa AirPods 3. generácie predávajú za 199 eur. Lacnejšia verzia bude určite ukrátená o niektoré funkcie a ak sa má u nás predávať za cca 130 eur… nuž, necháme sa prekvapiť.

Analytik Ming-Chi Kuo uvádza, že Apple vydá druhú generáciu svojich špičkových AirPods Max, ktoré boli pôvodne uvedené na trh ešte koncom roka 2020, no veľký predajný úspech nezaznamenali. Skôr sa preslávili posmeškami, že obal pripomínajúci podprsenku dostatočne nechráni 500-eurové zariadenie.

Ďalšie leaky naznačujú, že tento rok budú nové iPhony série Pro po prvý raz bez akýchkoľvek fyzických tlačidiel. Namiesto nich budú oba modely vybavené polovodičovými tlačidlami vybavených haptickou odozvou, aby simulovali pocit fyzických tlačidiel. Vyrábať ich bude Cirrus Logic, je totiž výhradným dodávateľom integrovaného obvodu ovládača Taptic Engine pre polovodičové tlačidlá.

Na Windows prichádzajú aplikácie Apple TV a Apple Music, čo umožní používateľom konečne sa zbaviť aplikácie iTunes. Aplikácia nahradí aj webové prehrávače a prináša lepšie používateľské rozhranie podobné z macOS. Pribudne aj ďalšia aplikácia, dostala názov Apple Devices. Bude slúžiť na správu a synchronizovanie iPhonov a iPadov, definitívne tak nahradí iTunes. Vývojári v nej našli kódy odkazujúce na Reality OS a xrOS, ktoré sú očividne pripravené pre headset.

Ako to naozaj bude a čo z toho sa dostane do predaja uvidíme až po oficiálnom predstavení. Spoľahnúť sa môžete na jedno: o všetkom vás budeme priebežne informovať.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.