Podľa Holandského inštitútu pre rádiovú astronómiu (ASTRON) tisíce satelitov na obežnej dráhe Zeme „oslepujú“ rádioteleskopy a môžu brániť astronomickému výskumu. Kritika padá najmä na hlavu spoločnosti SpaceX, ktorá je s aktuálnym počtom (stav k 13.9.2024) 6 405 satelitov Starlink nedostižným hegemónom medzi kozmickými telekomunikačnými operátormi.
Už po vypustení prvých stoviek satelitov Starlink sa objavili problémy s ich albedom, ktoré rušilo pozorovania optickými pozemskými teleskopmi. Teraz podľa holandských výskumníkov blokujú schopnosť vedcov nahliadnuť do vesmíru rádiové vlny z rastúcej siete satelitov Elona Muska. Nová generácia satelitov Starlink V2 mini, ktoré poskytujú rýchly internet po celom svete, podľa nich ruší rádioteleskopy viac ako predchádzajúce verzie.
Satelity poskytujú širokopásmový internet často do vzdialených miest, vrátane náročných prostredí ako sú moria, alebo oblasti vojnových konfliktov (Ukrajina, Jemen). V roku 2022 testy ukázali, že Starlink by mohol poskytovať v Spojenom kráľovstve štyrikrát rýchlejší internet, ako je priemer, podľa britského ministerstva pre digitál, kultúru, médiá a šport (Department for Digital, Culture, Media and Sport).
Satelitné siete majú však aj svoje negatíva, ku ktorým patrí ovplyvňovanie pozorovaní cez rádioteleskopy. Profesorka Jessica Dempsey, riaditeľka inštitútu ASTRON, tvrdí, že interferencia zo satelitov Starlink druhej generácie (V2 mini) je 32-krát silnejšia ako u prvej generácie. Množstvo vyžarovaného žiarenia údajne prekračuje predpisy stanovené Medzinárodnou telekomunikačnou úniou (ITU).
Satelity Starlink sú relatívne veľké – s 3 m plochými panelmi a 8 m solárnym panelom na napájanie. S viac ako 6 400 satelitmi na orbite je Starlink impozantnou flotilou. Najväčší konkurent SpaceX, OneWeb, ich má okolo 650. Ide však o rastúcu oblasť podnikania. Amazon vyvíja svoju vlastnú satelitnú sieť Project Kuiper a dúfa, že v najbližších rokoch vypustí aspoň 3 000 družíc. Očakáva sa, že do roku 2030 počet satelitov na obežnej dráhe prekročí 100 000. Viac ako tretina by mohla patriť SpaceX.
Vedci testovali vplyv interferencií z telekomunikačných satelitov na astronomické pozorovania pomocou rádioteleskopu LOFAR v Holandsku. Zistili neúmyselné elektromagnetické žiarenie z takmer všetkých pozorovaných satelitov Starlink V2 mini. Hovoria, že toto žiarenie bolo asi 10 miliónkrát jasnejšie ako z najslabších identifikovaných zdrojov svetla.
Vedúci autor štúdie Cees Bassa z inštitútu ASTRON povedal, že je to ako porovnávanie „najslabších hviezd viditeľných voľným okom a jasu Mesiaca v splne“. Keďže SpaceX každý týždeň vypúšťa približne 40 satelitov Starlink druhej generácie, tento problém sa stále zhoršuje.
„Toto v skutočnosti ohrozuje celú pozemnú astronómiu na každej vlnovej dĺžke a rôznymi spôsobmi. Ak to bude pokračovať, bez toho, aby sa tieto satelity „utíšili“, potom sa to stane existenčnou hrozbou pre astronómiu,“ dodáva profesorka Jessica Dempsey.
Vedci sa tiež obávajú svetelného znečistenia oblohy, ktoré zasahuje do optických ďalekohľadov. Výskumníci zdôrazňujú, že je potrebná väčšia regulácia vesmíru a fungovania satelitov, aby sa zabránilo ohrozeniu vedeckej práce.
Podľa profesorky J. Dempsey veľká časť elektromagnetického smogu zo satelitov pochádza zo samotného hardvéru, nie z vysielania. Tvrdí, že jednoduché opatrenia ako tienenie batérie na satelite by mohli spôsobiť veľký rozdiel a znížiť emitované žiarenie. Časť rušenia pochádza z chybnej elektroniky, takže tomu by sa mohlo zabrániť. „Ak sa však neprijmú žiadne opatrenia, čoskoro jediné „súhvezdia“, ktoré uvidíme na oblohe, budú vytvorené ľuďmi,“ dodala J. Dempsey.
Zistenia boli publikované vo vedeckom časopise Astronomy and Astrophysics.
Z realistického pohľadu môžeme konštatovať, že čisté nebo v rádiovej oblasti spektra a čoraz viac aj v optickej bude čoskoro minulosťou. Megakonštelácie telekomunikačných satelitov chcú okrem SpaceX a Amazonu rozvíjať aj ďalšie spoločnosti a svoju vlastnú sieť pripravuje aj Čína. Pre nerušené rádioastronomické pozorovania nám čoskoro zostane ako schodné riešenie len postaviť rádioteleskopy na odvrátenej strane Mesiaca. Ale ani táto príležitosť nepotrvá večne. Aj Mesiac v budúcnosti pokryje signál telekomunikačných družíc z jeho obežnej dráhy, čo súvisí s budovaním lunárnych základní. Takéto siete plánujú USA, aj Čína.