- #Operátori
- 5 min.
- 4.1.2024
Misia SpaceX je prelomová, otvára novú éru mobilnej komunikácie cez satelit!
Prvá várka satelitov Starlink v roku 2024 štartovala už 3.1.2024 o 04:44:20 SEČ z rampy SLC-4E na Vandenbergovej kozmickej základni v Kalifornii.
Raketa Falcon 9 počas úspešnej misie Starlink 7-9 vyniesla na obežnú dráhu 21 komunikačných satelitov Starlink V2-mini. Každý z nich má hmotnosť okolo 800 kg, takže koncovka „mini“ nie je úplne namieste.
Sú totiž niekoľkonásobne ťažšie, ako Starlinky 1. generácie. Podľa pôvodného zámeru mali byť satelity Starlink V2-mini vynášané pomocou obrej raketovej konfigurácie Super Heavy / Starship, ale keďže úspešný orbitálny test Starship mešká, SpaceX zatiaľ používa osvedčený Falcon 9.
Čo je však najpodstatnejšie, šesť zo satelitov v tejto misii je schopných priamej komunikácie s bežnými mobilnými telefónmi. Ide o novú službu, ktorú SpaceX oznámila v roku 2022 v spolupráci s T-Mobile USA a teraz dostala povolenie na začatie jej testovania. Služby satelitnej komunikácie priamo prostredníctvom mobilu plánujú aj ďalšie spoločnosti, ale žiadna z nich nedisponuje potrebnou satelitnou konšteláciou.
Služba typu „Direct to Cell“ („priamo na mobil“) je veľkým krokom vpred a obrovskou príležitosťou pre satelitnú internetovú konšteláciu Starlink.
Okrem T-Mobile (USA) už SpaceX nadviazala spoluprácu s operátormi Optus (Austrália), Rogers (Kanada), One NZ (Nový Zéland), KDDI (Japonsko), Salt (Švajčiarsko) a ENTEL (Čile + Peru).
Generálny riaditeľ T-Mobile USA Mike Sievert (vľavo) so šéfom SpaceX Elonom Muskom na základni Starbase v Texase.
Očakáva sa, že satelity poskytnú zákazníkom T-Mobile priame pripojenie cez bežný neupravený mobilný telefón. Spočiatku – už v roku 2024 – by mali byť dostupné textové správy. Ale obe spoločnosti dúfajú, že v roku 2025 sa služby rozšíria na hlasové hovory aj na dátové prenosy, vrátane internetu vecí (IoT).
Niektoré zdroje, ako napríklad Space explored síce hovoria o službách 5G, ale ide zjavne o omyl. T-Mobile na svojej stránke 5G v tejto súvislosti nespomína a SpaceX uvádza výslovne technológiu LTE, čiže 4G. Dáva to zmysel z hľadiska frekvenčných pásiem, aj dátovej priepustnosti.
Aj tak bude dátové pripojenie len slabším odvarom pozemnej LTE konektivity. SpaceX pôvodne uviedla, že dátové pripojenie bude obmedzené na celkovo 2 až 4 Mbit/s na bunkovú zónu, no Elon Musk neskôr rýchlosť korigoval na 7 Mbit/s na bunkovú zónu. Keďže pôjde o zdieľanú konektivitu, stále to nebude veľká sláva. Na druhej strane, keďže pôjde hlavne o pokrytie rôznych „mŕtvych“ zón, vodných plôch a ďalších „bielych“ miest na mapách pokrytia, veľká hustota pripojení tam asi nehrozí.
Princíp spojenia „Direct to Cell“
Hoci bude toto pripojenie relatívne pomalé, stále dokáže konkurovať napríklad službe Apple SOS-via-satellite cez družice Globalstar, ale aj tradičným satelitným telefónom ako Iridium NEXT.
Správa o prvých vypustených satelitoch pre služby „Direct to Cell“ vo svetových médiách zatiaľ príliš veľký rozruch nezaznamenala. Neprávom, pretože ide o technologický míľnik, ktorý pravdepodobne zmení pravidlá hry v oblasti roamingu a mobilnej komunikácie celkovo.
Ktorý operátor má dnes stopercentné pokrytie územia v nejakom štáte? Taký pravdepodobne neexistuje. Pomocou siete Starlink sa to v niektorých krajinách do dvoch rokov určite zmení. SpaceX koncom minulého roka v žiadosti u amerického regulátora Federal Communications Commission (FCC) uviedla, že prvé testy priamych mobilných služieb budú so 4G smartfónmi registrovanými u T-Mobile US a počas nasledujúcich šiestich mesiacov plánuje vypustiť 840 satelitov Starlink s možnosťou priameho prenosu dát.
Pre SpaceX to bude zároveň znamenať ďalší zdroj príjmov. To je dobre, pretože hlavný cieľ spoločnosti, pilotované lety na Mars (Mesiac považujú iba za „rozcvičku“), bude vyžadovať obrovské investície.