Vesmírna spoločnosť Elona Muska má na konte zatiaľ len dva lety s posádkou na ISS, ale už pripravuje vesmírnu turistiku. V poňatí SpaceX pritom nepôjde o žiadne skoky do stokilometrovej výšky, pri ktorých si turisti užijú len pár minút beztiaže. Cestujúci strávia na palube lode Crew Dragon, prípadne na ISS, niekoľko dní a pobyt vo vesmíre si vychutnajú ako skutoční astronauti.
Už koncom tohto roku chce SpaceX vyslať do vesmíru štyri súkromné osoby na palube jednej zo svojich lodí Crew Dragon v rámci misie Inspiration4. Pôjde o prvú plne civilnú vesmírnu misiu na svete a jej štart je aktuálne naplánovaný na posledný kvartál tohto roku z Kennedyho vesmírneho strediska.
Misia má získať financie pre nemocnicu St. Jude Children’s Research Hospital. Vedúcim expedície je zakladateľ a CEO Shift4 Payments Jared Isaacman, ktorý bude aj veliteľom lode. Za účelom získavania prostriedkov pre Detskú výskumnú nemocnicu St. Jude daruje Isaacman dve z troch zvyšných sedadiel v kozmickej lodi verejnosti.
Jedným zo spôsobov, ako sa pripojiť k misii Inspiration4, je dar nemocnici. Druhou možnosťou je spustenie obchodu Shift4Shop a zdieľanie svojho príbehu na sociálnych sieťach. Posledné miesto bude vyhradené pre ambasádora zo St. Jude.
Hoci je Crew Dragon sedemmiestna kozmická loď, zatiaľ lieta s maximálne štvorčlennou posádkou. Ak by ste teda chceli zažiť poriadny adrenalín a vyskúšali ste už všeličo na pozemskej pláni, nechať sa vystreliť do vesmíru bez profesionálneho pilota za riadiacim pultom kozmickej lode prekonáva každú predstavu.
Účastníci misie síce absolvujú v SpaceX „rýchlokurz geniality“, v ktorom sa naučia zásady správania sa v mikrogravitácii a základy orbitálnej mechaniky, ale miera neistoty bude vysoká. Na druhej strane, kozmická loď dokáže letieť v plne automatickom režime, veď pri svojej prvej misii letela k ISS, a aj späť na Zem, bez posádky. Okrem toho sa dá v prípade núdze ovládať z riadiaceho strediska.
Účastníci absolvujú aj výcvik v používaní skafandra a tréning, pri ktorom budú reagovať na núdzové situácie. Vybraní adepti však musia spĺňať fyzické a mentálne predpoklady na absolvovanie vesmírneho letu.
Počas niekoľkodňovej misie budú turisti v lodi Crew Dragon obiehať okolo Zeme a uskutočnia aj niekoľko experimentov s mikro-gravitáciou. K medzinárodnej vesmírnej stanicii ISS sa však nepripoja. Ich cesta skončí pristátím lode pri pobreží Floridy. Crew Dragon pristáva na padákoch vo vlnách oceánu, podobne ako lode Apollo.
Inspiration4 je v súčasnosti druhou plánovanou súkromnou misiou SpaceX. Pri dvoch pilotovaných letoch dopravila SpaceX na palube lodí Crew Dragon na ISS doteraz šesť astronautov. Začiatkom budúceho roku však súkromná spoločnosť Axiom Space poletí na ISS na lodi Crew Dragon so štvorčlennou posádkou, v ktorej figurujú aj traja vesmírni turisti – americký podnikateľ Larry Connor, Kanaďan Mark Pathy a izraelský podnikateľ a bývalý pilot Eytan Stibbe. Veliteľom lode bude bývalý americký astronaut Michael Lopez-Alegria.
Ide o najdrahšiu dovolenkovú destináciu, keďže „letenka“ a desaťdňový pobyt na stanici ISS vyjdú každého z trojice na 55 miliónov dolárov. To však bohatých záujemcov o súkromné lety do vesmíru neodrádza a dopyt je podstatne vyšší než aktuálne možnosti.