Reklama

SpaceX poletí s turistami okolo Mesiaca

Zdroj | SpaceX
Juraj Procházka
Zdroj | SpaceX
Zdroj | SpaceX

Súkromná vesmírna spoločnosť už úspešne lieta s nákladným loďami Dragon na medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS a čoskoro tam má dopravovať aj kozmonautov. Na tento účel vyvinula pilotovanú kozmickú loď New Dragon, ktorá je odvodená od automatickej nákladnej verzie.

Pozrite si

Rakety SpaceX zvládnu vyšší náklad, zamieria aj na Mars

Kozmická loď na palube odvezie až sedemčlennú posádku a určená je na lety do blízkeho vesmíru – na obežnú dráhu Zeme, prípadne na Mesiac. Jej modifikovanú verziu Red Dragon chcela SpaceX už na budúci rok vyslať v automatickom režime aj na Mars. V rámci misie mala otestovať pristávací mechanizmus a ďalšie systémy.

Zdroj | SpaceX

Nedávno však SpaceX oznámila, že marsovskú výpravu odkladá na ďalšie štartové okno, ktoré bude v lete 2020. Súvisí to s náročnou prípravou a dokončením testov nosiča Falcon Heavy.

Pozrite si

Elon Musk neprestáva šokovať. Tentoraz chce internetom pokryť celý svet

Namiesto toho však šéf SpaceX Elon Musk predstavil iné prekvapenie. Na jednom z prvých pilotovaných letov lode New Dragon sa majú zúčastniť aj dvaja vesmírni turisti. Nemá ísť o kozmonautov NASA, ale o civilné osoby, ktoré na palube kozmickej lode podniknú skutočne adrenalínový výlet.

Namiesto Marsu Mesiac

V rámci misie sa loď priblíži k povrchu Mesiaca, poletí ďalej do hlbokého vesmíru a po otočke sa vráti naspäť na Zem. Let s dĺžkou približne 480 000 až 640 000 km by mal trvať asi týždeň. Pôjde o „trochu“ iný level, ako chystá pre turistov Virgin Galactic. Tá ich chce v raketopláne dopravovať len na hyperbolickú dráhu s výškou okolo 100 km.

Zdroj | SpaceX

Let k Mesiacu bude pravdaže stáť aj iné peniaze, cenu cestovného lístka však Musk neprezradil. Čosi však môžeme dedukovať z poznámky, že náklady na cestu by mali byť porovnateľné, alebo „trochu vyššie“, ako je súčasná cena letu k ISS.

Za dopravu na lodiach Sojuz dnes inkasuje Roskosmos od NASA asi 80 miliónov dolárov za jednu cestu. Cena je vysoká, ale adepti na prvý výlet už údajne zaplatili zálohu a tento rok by sa mali podrobiť potrebnému výcviku. Samotný let k Mesiacu by sa mal uskutočniť v druhom štvrťroku 2018.

Zdroj | SpaceX

Či je reálne tento termín dodržať, je však otázne. Prvý let nosnej rakety Falcon Heavy sa má uskutočniť len v lete tohto roku a pilotovaná loď New Dragon má skúšobné lety tiež ešte pred sebou. Koncom tohto roku má v automatickom režime bez posádky letieť k ISS a o 6 mesiacov neskôr tam má dopraviť amerických kozmonautov.

Zdroj | SpaceX

Falcon Heavy je jednou z najsilnejších nosných rakiet súčasnosti, porovnateľnou s raketou SLS, ktorú vyvíja NASA. Prvý stupeň má 27 motorov Merlin s ťahom 24 681 kN vo vákuu, druhý stupeň má jeden motor Merlin s ťahom 934 kN. Na nízku orbitu vynesie náklad s hmotnosťou až 54,4 ton.

Ak všetko dobre dopadne, mali by prísť na rad vesmírni turisti. Pre tento let však bude potrebovať SpaceX povolenie Federal Aviation Administration (FAA). Elon Musk predpokladá, že tento turistický let nebude jediný. Záujemcov je údajne viac a príjmy z cestovného by mohli výrazne zlepšiť bilanciu SpaceX.

Pri jednom až dvoch turistických letoch ročne by takéto výnosy mohli tvoriť 10 až 20 percent príjmov SpaceX.

Termíny s otáznikom

Karty však môže zamiešať NASA. Asi nie je náhoda, že plány SpaceX s vesmírnou turistikou Elon Musk odhalil práve v čase, keď NASA oznámila možnú zmenu testovacieho letu svojej kozmickej lode Orion s nosnou raketou SLS. Prvý testovací let okolo Mesiaca mal byť nepilotovaný, no NASA teraz uvažuje, že by ho zmenila na pilotovaný.

Pozrite si

SpaceX odhalil smelý plán kolonizácie Marsu!

Keďže NASA zároveň platí v kontrakte na dopravu kozmonautov SpaceX nemalé prostriedky  (2,6 miliardy USD a Boeing dostane ďalších 4,2 miliardy USD), patrí k VIP klientom pre vesmírne lety. Sám Elon Musk pripúšťa, že ak by NASA prejavila záujem umiestniť pri lete okolo Mesiaca svojich kozmonautov, dostala by prednosť.

Zdroj | SpaceX

Analytici berú smelé vyhlásenia Elona Muska s patričnou rezervou, pretože často avizované termíny neplní. V roku 2011 napríklad predpovedal, že SpaceX bude voziť ľudí do vesmíru už v roku 2014. Reálny nebude pritom ani koniec roku 2017, čo bol korigovaný termín.

Do procesu môže v certifikačnom procese zasiahnuť aj FAA. Organizácia nemá príliš námietky voči nákladným lodiam súkromných dopravcov, ale v prípade pilotovaných lodí mieni posudzovať ich bezpečnosť prísnejšie. Pilotovaný let okolo Mesiaca v roku 2018 je teda skôr optimistickým, ale nie nemožným scenárom.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.