Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #Veda
  • 3 min.
  • 23.11.2015

SpaceX má kontrakt s NASA na dopravu kozmonautov

SpaceX má kontrakt s NASA na dopravu kozmonautov
Zdroj | SpaceX
Juraj Procházka
SpaceX má kontrakt s NASA na dopravu kozmonautov
Zdroj | SpaceX
Zdroj | SpaceX

NASA urobila ďalší významný krok k diverzifikácii pilotovaných letov do vesmíru. Popri pripravovanej vlastnej kozmickej lodi Orion bude amerických kozmonautov – zatiaľ len na obežnú dráhu Zeme – dopravovať aj viacero súkromných spoločností. Ruská kozmická agentúra tak zrejme príde o časť pasažierov. V rámci kontraktov Crew Transportation Capability (CCtCap) totiž NASA uzavrela už druhú zmluvu so súkromnou spoločnosťou.

Pozrite si

Boeing a SpaceX čoskoro povezú amerických kozmonautov na ISS

Je ňou SpaceX, ktorá už lieta na medzinárodnú stanicu ISS s nákladnou loďou Dragon. Prvú zákazku získala v máji spoločnosť Boeing, ktorá bude kozmonautov dopravovať na lodi CST-100. Celkovo by mala NASA v rámci CCtCap udeliť až 4 kontrakty na uskutočňovanie pilotovaných letov do vesmíru.

Zdroj | SpaceX

Kontrakt, ktorý bude pre SpaceX znamenať dve až šesť misií k ISS, je prejavom dôvery NASA po júnovej havárii nákladnej kozmickej lode Dragon krátko po štarte. K nešťastiu došlo kvôli poruche priečky na 2. stupni nosnej rakety Falcon 9.

Podľa SpaceX však bude pilotovaná verzia lode Dragon najbezpečnejšou a najvyspelejšou kozmickou loďou v histórii. Do vesmíru dopraví až sedem členov posádky. Pre porovnanie, ruské lode Sojuz majú kapacitu len pre troch kozmonautov. Sedemčlennú posádku bude mať aj loď CST-100 od Boeingu. Zvýšenie prepravnej kapacity rozšíri možnosti vesmírneho výskumu a na sedem by sa mohol zvýšiť aj počet členov posádky na ISS, ktorých je momentálne šesť.

Zdroj | SpaceX

Objednávky NASA prichádzajú v predstihu 2 až 3 rokov pred spustením komerčných letov súkromných spoločností. Kým sa tak stane, kozmické lode aj nosné rakety budú musieť absolvovať prísny certifikačný proces. S prvým pilotovaným skúšobným letom počíta SpaceX koncom roku 2017.

Pozrite si

SpaceX – Iron Man je optimista

SpaceX sa však vo svojich víziách pozerá podstatne ďalej. V súvislosti s výskumom a osídľovaním Marsu Elon Musk povedal, že pracujú na vývoji kozmickej lode, ktorá by dokázala dopraviť na Mars až 100 ľudí pri jednej misii. To však nie je realitou, ktorá by bola na dosah. Aj pokiaľ by takáto loď štartovala z obežnej dráhy Zeme, bude potrebné vyriešiť dopravu veľkých nákladov pomocou ťažkých nosných rakiet. Takými by mohli byť Falcon Heavy od SpaceX, alebo SLS od NASA.

Zdroj