Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Sony ZV-E10 - prvý vlogovací aparát s výmennými objektívmi

Sony ZV-E10 - prvý vlogovací aparát s výmennými objektívmi
Zdroj | Sony
Števo Porubský
Sony ZV-E10 - prvý vlogovací aparát s výmennými objektívmi
Zdroj | Sony
Zdroj | Sony

Sony po modeli ZV-1 prichádza s ďalším modelom určeným pre vlogerov. Sony ZV-E10 bude prvým modelom výrobcu, ktorý je pre „vlogerov“ a zároveň ponúka aj výmenné objektívy.

Zdroj | Sony

Výrobcovia fotoaparátov asi prišli na to, že najvýraznejšie rastúca skupina používateľov sú práve vlogeri, resp. všetci, ktorý sa venujú pôsobeniu na sociálnych sieťach. Taký fotoaparát má aj Canon, ale aj Panasonic či už niekoľko aj Sony – ZV-1 a RX100 VII.

Doteraz však „vlogovacie“ fotoapatáty od Sony mali pevne osadný objektív, čo má model ZV-E10 zmeniť. Žiaľ, Sony sa veľmi netrápilo s novým produktom a tak je ZV-E10 identický s modelom a6100 spred dvoch rokov. Teda minimálne čo sa vnútra týka. Na jednej strane je to škoda, na druhej veď prečo nie, keď vnútro dva roky starého modelu je ešte stále slušným základom.

Zdroj | Sony

Ten tvorí 24,2 Mpx APS-C CMOS snímač so 425 ostriacimi bodmi a procesor BIONZ X. Výsledkom spolupráce týchto dvoch jednotiek je napríklad aj možnosť kontinuálneho snímania rýchlosťou 11 fps či 4K Ultra HD video pri 30 fps s 100 Mbit/s dátovým tokom.

Zdroj | Sony

Snímač však nie je stabilizovaný, na stabilizáciu je nutné použiť stabilizovaný objektív, alebo sa spoľahnúť na elektronickú stabilizáciu.

Zásadným rozdielom je mierne odlišný dizajn, ale aj plne výklopný VGA LCD displej, ktorý je navyše aj dotykový. Na rozdiel od modelu a6100 ale novinka nemá elektronický hľadáčik a ani zabudovaný blesk. Má však podstatne lepší mikrofón už priamo v tele.

Zdroj | Sony

Novinka je ale schopná aj profi funkcií ako napríklad Product showcase, kedy dokáže rýchlo preostrovať medzi človekom a predmetom blízko pred objektívom. Chýbať nemajú ani možnosti natáčania časozberných záberov či Slow Motion pri 120 fps vo Full HD.

Zdroj | Sony

Keďže ide o vlogovací fotoaparát, nechýba ani možnosť natáčania na výšku práve pre sociálne siete. Zároveň má i funkcie pre efektnejšie zábery, napríklad Background Defocus na rozostrenie pozadia.

Zdroj | Sony

Veľkou výhodou ale aj možnosť meniť objektívy s E-mount systémom, resp. za akýkoľvek iný pomocou adaptéra. Background Defocus tak potrebovať ani nemusíte, keď zvolíte správny kvalitný objektív.

Telo má rozmery iba 115 x 64 x 45 mm, hmotnosť je 343 gramov, čo je jedna z najmenších medzi CSC aparátmi. Batéria v tele má zvládnuť 440 záberov, resp. 80 minút videa. Energiu je jej možné dopĺňať ale aj za chodu. Na dáta slúži SDXC karta. 

Zdroj | Sony

Poteší aj USB-C port so štandardom USB 3.2 Gen 1, teda dáta dokáže prenášať rýchlosťou 5 Gbit/s. Cez USB-C je možné prenášať stream cez smartfón či počítač napríklad priamo na YouTube.

Na ľavej strane je aj microHDMI port, ale aj výstup pre slúchadlá či vstup mikrofón. Samozrejmosťou je aj Wi-Fi, stále ale iba v starom štandarde Wi-Fi 4, poteší ale NFC čip pre rýchlejšie párovanie s Bluetooth.

Zdroj | Sony

Novinka má byť v predaji s cenou od 749 € od začiatku augusta tohto roku. V predaji má byť aj nový set kamery ZV-E10 a E PZ 16-50mm F3.5-5.6 OSS za 849 €. 

Zdroj | Sony
Zdroj