Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Sony Cyber-shot RX100 VII si vraj zamilujú vlogeri

Sony Cyber-shot RX100 VII si vraj zamilujú vlogeri
Zdroj | Sony
Števo Porubský
Sony Cyber-shot RX100 VII si vraj zamilujú vlogeri
Zdroj | Sony
Zdroj | Sony

Sony predstavilo už siedmu generáciu obľúbeného kompaktu pre náročných, RX100 VII. Novinka vychádza z predošlých modelov, prináša však niekoľko nových funkcií, ktoré sme doteraz videli iba v CSC modeloch.

Zdroj | Sony

Sony Cyber-shot RX100 VII je síce na prvý pohľad rovnaký, ako jeho 6 predchodcov, no vo vnútri sa diali dôležité zmeny. Objektív Zeiss Vario-Sonnar T* má rozsah 24 – 200 mm (8x zoom) pri svetelnosti f/2,8 – f/4,5. Je z 15 členov 12 skupinách a zo 4 AA skiel a dvoch ED skiel a je stabilizovaný. Okolo neho je prstenec, ktorému je možné uložiť niektorú z vybraných funkcií.

Zdroj | Sony

Za ním je nový CMOS snímač vyrobený rovnakou technológiou, ako vo väčších CSC aparátoch, skladaním. Má veľkosť 1″, čo je na kompakt výborná hodnota. Ponúka pritom rozlíšenie 20,1 Mpx. Citlivosť snímača výrobca udáva na ISO 100 – ISO 12 800. Uzávierka sa vie „sklápať“ od 1/32 000 sekundy.

Na snímači je 357 + 425 bodov pre hybridný autofókus (fázová detekcia a detekcia kntrastu), pričom ponúkne aj Eye AF, teda ostrenie na oko so sledovaním oka nielen u ľudí, ale aj u zvierat. Poteší aj Real-time Tracking. Pomáha mu pritom umelá inteligencia s prediktívnym snímaním. Ostriť má vedieť od 0,02 sekundy.

Sekunduje mu BIONZ X procesor. Aj vďaka nemu dokáže novinka snímať kontinuálne rýchlosťou do 20 fps v plnom rozlíšení pri AF-C s trackovaním, resp. 60 fps s AF-S! Stále sa pritom bavíme o kompakte s rozmermi 101,6 x 58,1 x 42,8 mm a hmotnosťou okolo 300 gramov.

Zdroj | Sony

Novinkou je Single Burst Driving Shooting Mode, ktorý vytvorí 7 fotografií stlačením spúšte rýchlosťou 30, 60, alebo 90 fps v JPEG aj RAW formáte. V prípade 90 fps to znamená, že 7 fotografií je vytvorených v čase 0,011 skeundy.

Zdroj | Sony

Samozrejmosťou je možnosť natáčania aj 4K Ultra HD videí, no v tomto prípade aj s HDR (HLG) s využitím Eye AF aj Real-time Trackingu. Chýbať nemá ani podpora S-Log 2 a 3 profilov a ukladanie do XAVC formátu. Plusom je aj vysokorýchlostné natáčanie pri 960 fps v rozlíšení 1 244 x 420 px.

Vlogerov má potešiť nie len plne výklopný 3-palcový dotykový VGA displej, ale aj funkcia Active v prípade stabilizácie. Tá má na starosti to, aby bolo video čo najplynulejšie a najhladšie. Plusom má byť aj vstup na externý mikrofón, ale aj gimbal priamo od Sony s možnosťou vytvorenia tripodu. Vrcholom tohto roka pre vlogerov a všetkých, ktorí fungujú na sociálnych sieťach je možnosť nahrávania videí na výšku.

Okrem displeja je možné využívať aj elektronický hľadáčik s rozlíšením 1 024 x 768 px. Na jeho aktiváciu slúži tlačidlo na bočnej strane. Škoda však, že výrobca nevylepšil USB rozhranie. Stále využíva microUSB port. Wi-Fi, Bluetooth či NFC ale nechýbajú.

Sony nastavilo cenu na 1 200 dolárov. Za malý kompakt je to pomerne dosť, hoc má funkcie a vymoženosti veľkých modelov. Za 1 300 dolárov sa bude predávať set s gimbalom. Ceny sú bez tamojších daní. Cena pre náš trh zatiaľ nie je známa, očakávať ale môžme rovnaké sumy, ale v eurách.

Zdroj | Sony
Zdroj