Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Sony a9 - jednoznačne najlepší foťák sveta, len tá cena

Sony a9 - jednoznačne najlepší foťák sveta, len tá cena
Zdroj | Sony
Števo Porubský
Sony a9 - jednoznačne najlepší foťák sveta, len tá cena
Zdroj | Sony
Zdroj | Sony

Sony opäť prekvapilo. Japonská šialenosť (v dobrom) v približovaní sa dokonalosti dohnala nový CSC fotoaparát Sony a9 k papierovo najlepšiemu fotoaparátu sveta. Prečo? Lebo.

Pozrite si

Sony A7R II – full-frame s 42,4 Mpx snímačom zaujme každého

Sony a9 bude síce drahý, no je malý, spratný, extrémne rýchly a špičkovo vybavený. Novinka jednoducho ukazuje akejkoľvek konkurencii chrbát. Pozrite sa, čo všetko japonskí inžinieri a výskumníci dokázali napratať do tela s rozmermi 126,9 x 95,6 x 63 mm a hmotnosťou 673 gramov.

Zdroj | Sony

Základom je telo z horčíkovej zliatiny utesnené voči poveternostným vplyvom. V tele je nový „skladaný“ (s vlastnou pamäťou) full-frame CMOS snímač s rozlíšením 24,2 Mpx a novým autofókusom. Ten využíva 93% plochy snímača, ktorý pokrýva neuveriteľnými 693 ostriacimi bodmi na báze fázovej detekcie!

Citlivosť snímača výrobca udáva na ISO 100 – ISO 51 200, v rozšírenom režime môže ísť až na ISO 50 – ISO 204 800. Snímač je stabilizovaný, využíva až 5-osovú stabilizáciu.

V tele je osadený aj BIONZ X procesor, ktorý dovoľuje novinke fotiť rýchlosťou až 20 fps v plnom rozlíšení s AF do 241 RAW (14-bit) záberov alebo 362 JPEG záberov. Vysokorýchlostné snímanie bude fungovať aj pre pohybujúce sa objekty. Procesor dovoľuje až 60 AF/AE prepočtov za sekundu.

Pozrite si

Sony a9 tak rýchlosťou schováva do vrecka aj takých velikánov ako Canon EOS 1D X Mark II či Nikon D5 a to nielen rýchlosťou kontinuálneho snímania, ale aj buffrom.

Navyše a9-ka ruší problém elektronického hľadáčika, kedy počas fotenia nebolo dobre vidieť scénu. Za každých okolností totiž už bude viditeľná. Výrobca funkciu nazval black-out free continuous shooting.

Sony vylepšilo aj elektronickú uzávierku, ktorá vie pracovať od 1/32 000 sekundy. Uzávierka môže byť absolútne tichá a bez vibrácií.

Vylepšením si prešla aj batéria, ktorá má vraj dvojnásobnú kapacitu, oproti minulým modelom. Podľa výrobcu má zvládnuť 480 záberov. Vďaka dokúpiteľnému gripu, do ktorého sa zmestia dve takéto batérie sa výdrž vyšplhá až na 950 záberov. O videu je výrobca ale akosi ticho.

Zdroj | Sony

To je možné natáčať až do Ultra HD rozlíšenia, pričom a9-ka si berie dáta z plochy snímača ako pre 6K video. Pre video novinka využíva Fast Hybrid AF autofókus, ktorý kombinuje detekciu kontrastu a fázovú detekciu. Má byť o 25% rýchlejší, ako pri modeli s7R II.

Full HD video je možné natáčať do rýchlosti 120 fps s 100 Mbit/s dátovým tokom. O dostatok pamäti sa postará dvojitý slot na SDXC UHS-II karty. Na prenos dát je možné použiť aj Ethernetový port priamo v tele.

Zdroj | Sony

Okrem 3-palcového horizontále výklopného VGA displeja je možné využívať aj elektronický OLED hľadáčik s rozlíšením 1 280 x 960 px, 120 fps obnovovacou frekveniciou a 0,78x priblížením. Na jeho skle je použitý ZEISS T* Coating pre minimalizovanie odrazov.

Zdroj | Sony

Kompletnú technickú špecifikáciu si môžete pozrieť na webe Sony. Novinka sa začne predávať v Európe od júna tohto roka s cenou 5 300 €. Napriek cene, ktorá prekonáva aj mnohé profi zrkadlovky (hoci nie tie najvybavenejšie) patrí k tomu najlepšiemu, čo na trhu v blízkej dobe bude.

Žiaľ, profi fotografi na novinku len tak neprejdú, museli by predať nielen svoje fotoaparáty, ale aj množstvá objektívov a príslušenstva, čo je časovo veľmi náročné. Navyše Sony nemá v ponuke také množstvo skiel, ako Canon či Nikon, no zákazníkov si určite nájde. A verím, že aj cestu do našej redakcie na test, pretože toto sa len tak nevidí.

Zdroj | Sony
Zdroj | Sony
Zdroj | Sony

 

Zdroj