Nikon D5 – najcitlivejšia beštia pre profesionálov je na svete

ZDROJ | Nikon

Japonský Nikon si na veľtrh CES 2016 priniesol novinku v podobe modelu D5. Ten je priamym nástupcom modelu D4S z minulého roka. Má nový snímač s extrémnou citlivosťou, nový autofókus, nové telo… Čo v sebe ukrýva táto beštia za tisíce eur?

Základom je vynovené telo, ktoré je samozrejme odolné voči vode, prachu i mrazu. Vo vnútri sídli nový 20,8-megapixlový full-frame CMOS snímač a 180 000-pixlový snímač merania RGB.

Zároveň je vybavený novým 153-bodovým systémom automatického zaostrovania (99 bodov krížených) s citlivosťou -4EV. V režime kontinuálneho automatického zaostrovania je v systéme možné nakonfigurovať nastavenia pokrytia 153, 72 a 25 bodov.

https://www.youtube.com/watch?v=LSb1f_15ev0

Nová je aj vyrovnávacia pamäť, ktorá pojme 200 RAW záberov alebo veľkých snímok vo formáte  RAW alebo JPEG v jednej sérii na XQD kartu. S použitím CF karty je to však len 80 záberov v sérii.

Vysokorýchlostné snímanie si užijete rýchlosťou 12 fps v plnom rozlíšení v RAW formáte, no pri predsklopení zrkadla môžete dosiahnuť rýchlosť až 14 fps. Nový režim stabilizácie obrazu SPORT má navyše zabezpečiť stabilný obraz v hľadáčiku aj pri sledovaní veľmi rýchleho pohybu.

Nikon D5 16
ZDROJ | Nikon

D5-ka v štandarde ponúka citlivosť ISO 100 až ISO 102 400, no v rozšírenom režime ju je možné vyhnať až na ekvivalent citlivosti ISO 3 280 000 pri nastavení Hi 5. K dokonalému záberu pomáha aj procesor EXPEED 5. Nový je systém spracovania signálov optimalizovanému pre o 25 % vyšší počet pixelov nového snímača. Jemný šum má byť podľa výrobcu znížený a dokonca aj orezané snímky zhotovené s vysokými citlivosťami ISO si majú zachovať svoju kvalitu.

Na zadnej strane je nový 3,2″ LCD displej s rozlíšením 1 024 x 768 px, ktorý je navyše dotykový. Už mu chýba iba možnosť vyklápania. Pri snímaní v režime živého náhľadu ale budete môcť používať dotykové ovládanie na zmenu zaostrovacieho bodu či ďalšie doplnkové nastavenia.

Nikon D5 14
ZDROJ | Nikon

 

Nikon D5 je ako prvá digitálna jednooká zrkadlovka Nikonu schopná natáčať Ultra HD videá pri 30/25/24 fps s natívnym orezaním pixlov v pomere 1:1, čo má zaručiť najvyššiu kvalitu obrazu. Full HD video má 50/60 fps záznam. D5-ka ponúka aj čistý výstup HDMI.

Na objemné dáta je pripravený slot na XQD karty, zvláda však aj CF karty. Poteší prítomnosť microUSB 3.0 portu, ale aj gigabitového Ethernetu.

https://www.youtube.com/watch?v=msZVKxcjg40

Novinka sa dostane na trh už čoskoro. Azda jediným sklamaním bude pre mnohých cena. Tá sa má pohybovať na úrovni 6 299 €.

Kompletnú technickú špecifikáciu novinky nájdete na webe Nikonu.

ZdrojNikon

Komentáre k článku