Reklama

Sony ActionCam FDR-X3000R - akčná kamerka s 4K Ultra HD videom

Michal Spiegel
89 %
Na pomyselné horné priečky akčných kamier sa pokúša prebojovať Sony so svojou ActionCam FDR-X3000R. Podarí sa tejto nie lacnej akčnej kamere uspieť?

Výhody

  • Možnosť natáčania v 4K Ultra HD
  • Množstvo funkcií
  • Oddelený displej je súčasťou balenia

Nevýhody

  • Vysoká cena
  • Nepraktický tvar
  • Nemotorné ovládanie cez kryt

Akčné kamery patria medzi moje srdcové záležitosti. Preto som sa nemohol dočkať novej profesionálnej akčnej kamery od Sony. Kamera Sony ActionCam FDR-X3000R toho ponúka skutočne veľa a hneď zo začiatku vás zavalí množstvom nastavení a možností. Na to som pri používaní jednoduchej GoPro kamery zvyknutý nebol.

Dizajnovo sa jedná o klasickú Sony akčnú kameru s charakteristickým tvarom, tentokrát v bielej farbe. Nevýhodou je, že Sony stále neodstránila problém s odolnosťou a musíte kameru vkladať do pribaleného krytu. Ovládanie cez kryt je trochu kostrbaté, keďže kamera má až päť tlačidiel a cez obal sa ovláda tažšie. Obal je však dostatočne odolný a aj v prípade pádu či utopenia nehrozí, že by sa kamerke niečo stalo.

Pozrite si

Xiaomi Action Cam chce, aby sa GoPro muselo báť

Nevýhodou je aj nekompaktný a trochu nepraktický tvar a rozmer, ktorý nie úplne sadne do rúk. Ak chcete natáčať kvalitné zábery, potrebujete statív, prípadne tyčku na natáčanie. Žiaľ k príslušenstvu od GoPro kameru nepripojíte.

Poďme k samotným funkciám a vylepšeniam. Kamera napriek vysokej cene ponúka jednu výraznú novinku a to špeciálny malý displej, ktorý nájdete pribalený ku kamere a cez ktorý môžete nahrávať, sledovať, zoomovať a prezerať si videá, ktoré ste natočili a to dokonca live. V prípade, že máte kameru umiestnenú na aute či na prilbe, stačí sa pozrieť na displej, aby ste videli, či máte dokonalý uhol a záber.

Samotný displej si môžete umietsniť do špeciálneho remienku a nosiť ho ako hodinky. Samotný náramok však spolu s hodinkami pôsobí veľmi lacne a nie je až taký praktický. V prípade, že ho nosíte ako hodinky, je navyše nepohodlný. Ak si dokúpite špeciálny nadstavec, môžete si displej umiestniť aj na samotnú kameru.

Kamera Sony ActionCam FDR-X3000R sa ovláda cez tlačidlá a všetky potrebné informácie nájdete na malom displeji na kamere. Samotné nastavenia ponúkajú asi najviac možností, aké som pri akčnej kamere mohol zažiť. Medzi hlavné funkcie patrí okrem snímania videa aj statické fotografovanie a časozberné snímanie. Nájdete tu však aj možnosť živého prenosu dát či prenos cez NFC.

Pozrite si

GoPro má nové kamery! – privítajte rodinu Hero5

V nastavení kvality obrazu máte na výber formát 4K Ultra HD (2 160 25p 60m, 2 160 25p 100m), HD (1 080 100p 60m, 1 080 100p 100m, 720 200p 60m, 720 200p 100m, 1 080 25p 50m, 1 080 50p 50m) a MP4 (420 200p HS, 720 100p HS, 720 25p STD, 1 080 25p HQ, 1 080 50p PS). To však nie je všetko.

Priamo na kamere si môžete nastaviť samospúšť, intervaly časozberného snímania, nastavenie uhlu, zoom, vyváženia bielej, farebného režimu, redukcie hluku vetra, nastavenie záznamu zvuku, nastavenie Wi-Fi, Bluetooth, GPS, formátovania a mnoho ďalšieho vrátane režimu lietadlo.

V prípade, že uprednostňujete rozhranie aplikácie, Sony vás poteší podporou pre PlayMemories Mobile a Action Cam, v rámci ktorých si môžete jednotlivé videá upravovať, zdieľať a prezerať. Dátový prenos kamery je až 100 Mb/s. Aplikáciu PlayMemories však nemôžem pochváliť, keďže počas mojej práce s ňou reagovala spomalene, sekala a niekedy nechcela pripojiť kameru. Tu má GoPro so svojou aplikáciou výrazne navrch.

Dosť už však bolo technických informácií, poďme k tomu hlavnému a to, ako vlastne kamera natáča. 4K Ultra HD rozlíšenie je jedným slovom parádne a keby mala kamera lepšie vyriešenú stabilizáciu natáčaného materiálu, tak nie je nad čím uvažovať. O perfektný obraz sa stará snímač CMOS Exmor R a procesor BIONZ X.

Kameru musím pochváliť aj za snímanie v noci, kedy dobre dokáže pracovať s vykresľovaním nočného prostredia. Keďže kamera má možnosť nastavenia snímania 240 snímok za sekundu, môžete si nastaviť aj perfektné spomalené zábery.

Sony ActionCam FDR-X3000R sa nabíja cez USB kábel pripojený k počítaču. Z hľadiska konektivity však nechýba ani HDMI OUT port a jack na pripojenie mikrofónu. Všetky pripojenia spolu s batériou sú umiestnené pod rôznymi plastovými ochrannými krytmi kamery.

Batéria vydrží priemerne ako u takmer všetkých akčných kamier a to cca 2 hodiny. Výhodou však je, že si môžete kúpiť náhradnú a vymieňať si ich podľa potreby.

Pozrite si

LG Action Cam LTE – prvá outdoorová kamera s Ultra HD a LTE

Ak by sme sa mali pozrieť na odolnosť, kamera je sama o sebe odolná voči postriekaniu vodou, no keď sa s ňou chcete potápať a natáčať v náročnejšom prostredí, odporúčam vziať ochranný obal, ktorý umožní natáčať až do hĺbky 60 metrov, to sme však žiaľ neskúšali.

Ak by som to mal zhrnúť, osobne uprednostňujem jednoduchosť v štýle GoPro, no Sony ponúka skutočne množstvo nastavení a keď sa s kamerou naučíte robiť, ponúkne vám nekonečné množstvo variability natáčania. Patrične si však za toto všetko aj zaplatíte. Oficiálna cena kamery Sony ActionCam FDR-X3000R  je 610 eur.

Ako lacnejšiu alternatívu podobnej kvality môžeme uviesť novú GoPro Hero 5 Black, ktorá ponúka najmä odlišný tvar.

Kvalitné snímanie, odolnosť, podpora pre aplikácie a množstvo užitočných nastavení robí z kamery Sony ActionCam FDR-X3000R to najlepšie ale aj najdrahšie, čo súčasný trh s akčnými kamerami ponúka. Ak chcete profesionálnu kvalitu akčnej kamery a nevadí vám vyššia investícia, potom do akčnej kamery od Sony určite choďte.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.