Reklama

Sonda Juno úspešne dosiahla Jupiter

Zdroj | NASA
Juraj Procházka
Zdroj | NASA
Zdroj | NASA

Už včera dorazila po päťročnom putovaní (štart 5. augusta 2011) sonda Juno do blízkosti Jupitera. Aby sa však dostala na obežnú dráhu, musela absolvovať náročný brzdiaci manéver.

Pozrite si

Windboty môžu skúmať Jupiter, Saturn, aj zemské hurikány. Ak sa podaria

Počas neho museli motory sondy za 35 minút znížiť jej rýchlosť o 542 m/s a naviesť ju na obežnú dráhu.Táto operácia bola podľa Guya Beutelschiesa, riaditeľa firmy Lockheed Martin, ktorá je výrobcom sondy, kritická. Podľa portálu NPR Beutelschies uviedol, že sonda mala jedinú šancu zabrzdiť v správnom čase. Ak by ju prepásla, misia by bola stratená.

Manéver sa našťastie podaril, hoci zhruba s jedenapolhodinovým oneskorením voči plánu. Nakoniec však 4. júla približne o 23:54 EDT (5.7. o 03:54 UT) americká sonda Juno dosiahla obežnú dráhu okolo Jupitera. Hlavný motor pracoval plánovaných 35 minút a sondu NASA naviedol na obežnú dráhu s dobou obehu 53,5 dňa.

Zdroj | NASA

Tým však pristávacie manévre nekončia. Postupným brzdením sa sonda priblíži k planéte a zakotví na obežnej dráhe s dobou obehu okolo 14 dní. Malo by sa tak stať 19. októbra a z tejto dráhy bude Juno prevádzať hlavný výskum Jupitera.

Pozrite si

Cassini objavila na Titane chemickú senzáciu

Hlavným cieľom misie Juno je pochopenie dynamických a štrukturálnych vlastností planéty na základe skúmania jej gravitačného a magnetického poľa. Sonda bude tiež skúmať zloženie Jupiterovej atmosféry a analyzovať množstvo plynov schopných kondenzácie, ako je vodná para, metán, čpavok a sírovodík.

Zdroj | NASA/ESA

Atmosféru Jupitera skúmala už sonda Galileo na prelome tisícročí, ale Juno má preskúmať oblačnú vrstvu plynného obra do väčšej hĺbky. Okrem toho má Juno skúmať štruktúru magnetosféry v oblasti pólov. Okrem toho, že Jupiter má vlastnú radiáciu, má aj silné magnetické pole.

Práve v týchto dňoch zverejnila NASA fascinujúce zábery polárnej žiary Jupitera z Hubbleovho teleskopu. Koniec misie Juno je plánovaný na 17. októbra 2017.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.