Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Solárny elektromobil Lightyear One ohúril neskutočným dojazdom

Solárny elektromobil Lightyear One ohúril neskutočným dojazdom
Zdroj | Lightyear
Richard Pliešovský
Solárny elektromobil Lightyear One ohúril neskutočným dojazdom
Zdroj | Lightyear
Zdroj | Lightyear

Najnovší prototyp solárneho elektromobilu Lightyear One nedávno ukázal životaschopnosť tohto projektu. Síce len na testovacej trati, ale aj tak ide o zaujímavé čísla.

Lightyear je holandský startup so špecializáciou sa na solárne elektrické vozidlá (SEV). Jeho cieľom je sprístupniť ekologickú mobilitu všetkým a všade. Momentálne sa firma pripravuje na sériovú výrobu.

Na skúšobnej trase v Nemecku sa pomocou 60 kWh akumulátora podarilo tímu Lightyear dosihanuť dojazd 710 km. Test sa uskutočnil v nemeckom skúšobnom stredisku Aldenhoven, kde prototyp dosahoval rýchlosť 53 km/hod. Testovacia jazda trvala viac ako deväť hodín, spolu so striedaním vodičov to bolo vyše desať hodín, jazdci sa menili po dvoch hodinách.

Pozrite si

Lightyear One – koncept, ktorý sa môže pochváliť dokonalou aerodynamikou

Slnko dokáže dodať elektromobilu dojazd 72,4 km, v prípade zamračeného dňa je to menej, v tomto prípade dodalo slnko energiu 3,4 kW, čo predstavoval reálny dojazd 40,2 km.

Lightyear nevenoval pozornosť len solárnym panelom. Okrem nich sa zameral aj na výkon batérie, spotrebu energie chladiaceho systému, softvér automobilu, ale i na spoľahlivú prevádzku motorov umiestnených na kolesách.

„Tieto testy nám poskytujú veľa poznatkov. Ovplyvní to hlavne cenu ďalších modelov Lightyear, ktoré budú z tejto úrovne efektívnosti veľmi profitovať. Niektoré z týchto zistení si nájdu cestu aj do budúcej technológie a modelov Lightyear. Ale nezmení to Lightyear One, sme šťastní, že sme uspeli,“ povedal CEO Lightyear Lex Hoefsloot.

Zdroj | Lightyear

Koncept solárneho automobilu s dlhým dosahom predstavuje obrovskú príležitosť zmeniť mobilitu, ktorá by splnila doteraz nedosiahnuteľný sen. Veď kto by nechcel jazdiť celé mesiace bez potreby nabíjania? Exkluzívna séria 946 Lightyear One sa začne vyrábať v prvej polovici roku 2022, dostupný model Lightyear má byť pripravený pre širokú verejnosť od roku 2024.