Lightyear One – elektromobil na solárny pohon

ZDROJ | Lightyear

Hovorí sa, že nič nie je zadarmo, resp. čo je zadarmo nás výjde poriadne draho. Ale aj tu nájdeme výnimku, slnečné svetlo, ktoré nám naozaj zadarmo poskytne potrebnú energiu. Dokonca nabije aj elektromobil.

Holandská spoločnosť Lightyear predstavila svoj prototyp Lightyear One s dojazdom viac ako 700 kilometrov a batériou, ktorá sa dobíja okrem pripojenia na bežnú elektrickú sieť aj priamo zo slnečného svetla.

Samozrejme, myšlienka na takýto spôsob dobíjania elektromobilu nie je nová. Achilovou pätou všetkých elektromobilov je práve ich dojazd a závislosť na nabíjacej infraštruktúre.

Lightyear nie je bežným výrobcom automobilov, je to skôr technologická spoločnosť, ktorá si dala za cieľ vyrobiť „čistý“ mobilný dopravný prostriedok. Lightyear One bol tak navrhnutý z odlišného uhlu pohľadu.

Pozrite siČistá energia má pred sebou explozívny rast. Ale nie všade

Jeho maximálny dojazd je 725 km v režime WLTP. V zime garantuje výrobca dojazd minimálne 400 kilometrov (pri rýchlostiach na diaľnici a pri zapnutom vykurovaní). Bežný dojazd sa má pohybovať medzi 500 až 800 kilometrami, čo sú veľmi slušné čísla.

Elektromobil má optimalizovanú každú časť, od podvozku po bočné zrkadlá, od nárazového kužeľa až po batožinový priestor. Vďaka tomu vyzerá nielen elegantne, ale aj dramaticky znižuje spotrebu energie.

ZDROJ | Lightyear

Energetickú účinnosť zabezpečujú štyri nezávisle poháňané kolesá, ktoré zabezpečujú, že výkon ide priamo na miesto, kde sa využije. Moderné materiály znižujú hmotnosť elektromobilu, pričom bezpečnosť pasažierov ostáva zachovaná.

Integrované solárne články sa ukrývajú pod bezpečnostným sklom, majú 5 m² , pri ideálnom nabíjaní by dokázali poháňať elektromobil rýchlosťou 12 km/hod. Konvenčné nabíjanie z 220 V zásuvky dobije batériu počas noci na 400 km jazdy.

Pozrite siGoal Zero – solárna energia ako riešenie pre cestovateľov

Spoločnosť vznikla len nedávno, v roku 2016. Jej zakladatelia ešte na univerzite vyvinuli solárne auto Stella pre World Solar Challenge v Austrálii. Založením Lightyear chcú rozbehnúť výrobu a predaj solárnych vozidiel vo väčšom meradle, pričom prvý výrobný model je práve Lightyear One.

Ako to už býva, takáto technologická lahôdka aj niečo stojí. V prípade Lightyear One to bude 149 000 eur (s DPH) za prvých 500 vyrobených kusov. K prvým majiteľom by sa mal dostať v polovici roka 2021.

ZdrojLightyear

Komentáre k článku