Reklama

Slovensko nie je len o autách. Naše TECH firmy udávajú trend vo svete

Zdroj | ESET
TECHBOX
Zdroj | ESET
Zdroj | ESET

Slovensko je krajina, v ktorej sa často rodia skvelé nápady svetovej úrovne. Dokazujú to aj softvérové firmy, ktoré z nenápadných projektov dospeli na jedny z najväčších hráčov vo svojich oblastiach.

O Slovensku sa často hovorí ako o automobilovej veľmoci. Ročne sa u nás na 1 000 obyvateľov vyrobí 193 áut. Pre porovnanie, Nemecko ročne vyrobí 70,5 áut na 1 000 obyvateľov. Často sa tiež píše, že Slovensko je zaostalá krajina a nič u nás nie je. Jedna vec, ktorá u nás ale určite je, sú šikovní ľudia s dobrými nápadmi. V našej krajine nájdeme niekoľko spoločností, ktoré sú toho živým dôkazom.

Či už ide o bezpečnosť zariadení, robotiku, navigácie, hry alebo softvér pre pohotovostné zložky, všetkým týmto odborom sa slovenské spoločnosti venujú. Navyše nejde len o lokálne spoločnosti, ich inovácie a vynálezy pomáhajú ľuďom z celého sveta. To všetko nám navyše robí dobrú reklamu a Slovensko je vnímané ako moderná a pokroková krajina. Poďme si pripomenúť niektoré TECH spoločnosti, na ktoré  môžeme byť právom hrdí.

Aliter Technologies

Ide o technologickú spoločnosť, ktorá vyvíja IT a komunikačné produkty pre silové rezorty, nadnárodných dodávateľov bezpečnostnej, obrannej a leteckej techniky, medzinárodné organizácie a NATO. Ich produkty pomáhajú a zachraňujú životy obyčajným ľuďom, ale aj profesionálom v praxi. Najnovší počin Aliter Technologies je unikátna dodávka s dronom a vzducholoďou na streche.

Zdroj | Aliter Technologies

Tá slúžia na bezpečné skúmanie neznámeho terénu alebo môže poslúžiť aj ako dohľad na športových a kultúrnych podujatiach. Systém je mobilný a energeticky nezávislý. Okrem hardvéru, však ponúkajú aj niekoľko softvérových produktov.

Medzi hlavné patrí privátny cloud. Ide o vysoko bezpečné úložisko, ktoré ponúka veľkú škálu využití a pritom je navrhnuté tak, aby ho vedel používať každý. Vhodný je pre jednotlivcov, organizácie aj celé vlády. Aktuálne túto službu využíva niekoľko európskych krajín, medzi nimi aj Slovensko.

ESET

Asi niet na Slovensku človeka, ktorý by o tejto spoločnosti nepočul. Vznikla v roku 1992 a je to aktuálne jedna z celosvetovo najznámejších slovenských softvérových firiem so zastúpením vo viac ako 180 krajinách. ESET sa špecializuje na vývoj antivírusových softvérov pre domácnosti aj firmy.

Produkty ESET používa viac ako 110 miliónov používateľov po celom svete a sú kompatibilné s Windows, macOs aj Androidom. O mnohých píšeme aj na našich stránkach, stačí si dať do vyhľadávania slovíčko „ESET„.

Pixel Federation

Ak ste už niekedy mali tú česť s titulmi ako TrainStation, Seaport či Diggys Adventure, išlo práve o hry z dielne Pixel Federation. Slovenská spoločnosť, ktorá to z malej kancelárie dotiahla až na medzinárodne uznávanú vývojársku špičku. Zameriavajú sa na produkciu mobilných hier a sú skutočne veľmi úspešnou spoločnosťou.

Zdroj | Pixel Federation

Hry od Pixel Federation v sebe spájajú prepracovanú grafiku a veľké možnosti gameplayu. V prípade ich najúspešnejšieho titulu Diggys Adventure, vás čaká niekoľko hodín kvalitnej zábavy a riešenia nápaditých hádaniek a puzzlov. Počet hráčov, ktorý si už dobrodružstvo stihli užiť je viac ako 10 miliónov. O tom, že sa Pixel Federation darí, hovoria aj ich finančné výsledky. Za minulý rok spoločnosť zarobila 50,9 milióna eur.

Rossum Integrations

Pokiaľ sa aspoň trochu zaujímate o robotiku, možno ste už o tejto slovenskej spoločnosti niekedy počuli. Ich zákazníkmi sú značky ako NVIDIA, Grammarly, Airbnb či Revolut. Ich prácou je navrhovanie, vyroba a inštalácia robotických pracovísk a automatizovanie liniek pre celé spektrum výrobných spoločností.

Zdroj | Rossum Integrations

Okrem priemyselných robotov ponúkajú aj kolaboratívne roboty či jednoúčelové zariadenia. Poskytujú tiež servis a niekoľko rôznych školení. Venujú sa tiež automatizácií dokumentových komunikácií. Vďaka strojovému učeniu vie ich algoritmus spoľahlivo triediť firemnú poštu bez toho, aby sa s tým musel zamestnanec zaťažovať.

Zdroj | Rossum Integrations

Sygic

Sygic je jedna zo svetovo najpoužívanejších mobilných navigácií. Konkrétne ide o druhú najúspešnejšiu aplikáciu v tejto kategórii s viac ako 200 miliónmi používateľov.

Zdroj | Sygic

Ide taktiež o prvú navigáciu na svete, ktorá dostala MirroLink certifikáciu pre Európu a Severnú Ameriku. Aplikáciu okrem jednotlivcov, využívajú aj firemné flotily po celom svete. Je preložená do viac ako 30 jazykov vrátane čínštiny, arabčiny, perzštiny či malajčiny. Spoločnosť je na trhu už 18 rokov a jej hlavnú budovu nájdete kde inde, než v Bratislave.

Toto je samozrejme len niekoľko slovenských firiem a tento zoznam by mohol byť naozaj nekonečný. Všetky tieto firmy však spája jedno. Šikovní IT-čkari, programátori a dizajnéri, bez ktorých by možno nikdy nedosiahli také veľké úspechy. Ak aj teba baví programovanie a preferuješ skôr freelancing ako prácu vo firme, skús si pozrieť aktuálne ponuky od TITANS.

Zdroj | TITANS

Aktuálne hľadajú UX/UI dizajnéra, DevOps špecialistu v oblasti letectva či Golang programátora v segmente retail-u. Spolupracovať budeš s profesionálmi z praxe a čaká ťa aj nadštandarné finančné ohodnotenie. Pridaj sa k Titánom a prispej k tvorbe moderného Slovenska. Ako s tým chceš začať, je už len na tebe.

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.