Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Slováci vyvinuli unikátnu dodávku, na streche má vzducholoď a drona

Slováci vyvinuli unikátnu dodávku, na streche má vzducholoď a drona
Zdroj | Aliter Technologies
Tomáš Šmidák
Slováci vyvinuli unikátnu dodávku, na streche má vzducholoď a drona
Zdroj | Aliter Technologies
Zdroj | Aliter Technologies

Slovenská spoločnosť Aliter Technologies predstavila zaujímavú novinku. Ide o MMR (mobilné miesto riadenia), ktoré vie pomocou dronu či vzducholode dohliadať na bezpečnosť počas festivalov, športových podujatí či pomáhať pri pátracích akciách.

Aktuálne sa v bratislavskej Incheba Expo koná medzinárodný veľtrh IDEB 2022. Prezentuje sa na ňom obranná technika, ukážky zákrokov ozbrojených síl či konferencie venované otázkam bezpečnosti, vrátane tej kybernetickej. Jedným z vystavovateľov je aj technologická spoločnosť Aliter Technologies. Tá vyvíja IT a komunikačné systémy pre silové rezorty, nadnárodných dodávateľov bezpečnostnej, obrannej a leteckej techniky a medzinárodné organizácie.

Zdroj | Forbes

Na výstave tento rok predstavili unikátny produkt. Ide o dodávku s názvom MMR (mobilné miesto riadenia). Tá umožňuje prepojenie pozorovacích a komunikačných systémov s operačným strediskom velenia, čím umožňuje riadiť operácie priamo z terénu. Na jej streche sa nachádza vzducholoď SILWA (Silent Watcher), a tiež dron VIMA (Virtual Mast).

Pozrite si

Najlepší dron na dovolenku? DJI Mini 3 Pro prináša zásadné vylepšenia

Zdroj | Aliter Technologies

„V praxi to vyzerá tak, že dron, vzducholoď alebo oba naraz spravia prieskum okolia, zozbierané dáta v reálnom čase spracujú systémy zabudované vo vozidle a na ich základe sa velenie rozhodne ako ďalej postupovať. Dáta sú pritom zdieľané s centrom velenia, ktoré tak môže mať okamžitý prehľad o situácií na stovky kilometrov vzdialenom mieste“ vysvetľuje Ervin Haramia, predseda predstavenstva spoločnosti Aliter Technologies.

Zdroj | Aliter Technologies

„Systém je mobilný, energeticky nezávislý a umožňuje rýchle nasadenie, pričom na jeho obsluhu stačia len traja ľudia, operátor, pilot, ktorý dohliada na dron či vzducholoď a zaškolený obsluhujúci technik.

Pozrite si

Volvo XC40 T4 AWD R-Design je športový pohoďák

Systém môžu používať ozbrojené sily a policajné zložky pri prieskume neznámych oblastí, a tiež záchranné zložky pri pátraní po nezvestných osobách. Využiť sa dá aj pri monitorovaní športových podujatí, manifestácií či festivalov.

Zdroj | 24Hod

MRR tiež umožňuje zvýšiť rádiové pokrytie v prípade výpadku komunikačných služieb pre zasahujúce jednotky v okruhu niekoľko desiatok kilometrov.