Reklama

Google dnes spúšťa na Slovensku výber Správ Google, začína so 6 vydavateľstvami

Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Google dnes na Slovensku spúšťa svoju službu a licenčný program pre spravodajstvo pod názvom Google News Showcase (výber Správ Google). Slovensko je tak len 3. krajinou v regióne strednej a východnej Európy a 9. krajinou v Európe, kde Google uviedol tento produkt na trh.

Na spustenie služby uzavrel Google dohody so 6 slovenskými vydavateľstvami. Tým bude uhrádzať licenčné poplatky za obsah, ktorý dodajú službe Správy Google. Výber Správ Google tiež umožní čitateľom prístup k vybraným plateným článkom na webstránkach médií, s ktorými uzavrel zmluvu. Vydavateľom sa otvoria nové možnosti, ako osloviť viac čitateľov, možných predplatiteľov.

Zdá sa, že pôjde o situáciu win-win, kde budú spokojné všetky strany. Vydavatelia získajú ďalšie príjmy vďaka rozšíreniu správ na nové publikum a zároveň budú od Google dostávať licenčné poplatky. Čitatelia dostanú možnosť prečítať si od vybraných vydavateľov bezplatne istý počet článkov, ktoré sú inak spoplatnené. Na svoje si príde aj Google, ten síce bude musieť platiť poplatky, ale na druhej strane získa nové príjmy z reklamy. Jedinou nespokojnou stranou budú všetci vydavatelia, ktorí nepatria do šestky, ktorú si vybralo Google, tých je, samozrejme oveľa viac, ako zainteresovaných 6 vydavateľov.

Zdroj | Google

Spravodajské panely výberu Správ Google sa používateľom začnú zobrazovať v priebehu dnešného dňa. Nájdete v nich tituly SME.sk, TA3.com, Cas.sk, Webnoviny.sk, DennikN.sk a Topky.sk.

Pozrite si

Mapy Google dostávajú nové funkcie. Povedia vám cenu mýta aj ukážu semafory

Program Google News Showcase sa spustil v roku 2020. Odvtedy sa jeho súčasťou stalo viac než 1 200 spravodajských titulov z celého sveta. Služba už beží v 15 krajinách, vrátane Česka, Poľska, Írska, Nemecka, Talianska, Spojeného kráľovstva, Kanady či Austrálie.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.