Reklama

Shimano má nové motory pre e-biky. Čo ponúknu?

Zdroj | McLaren
Michal Sobek
Zdroj | McLaren
Zdroj | McLaren

Spoločnosť Shimano, veľmi známy výrobca rôznych súčiastok aj do e-bikov, ohlásil dve nové pohonné jednotky určené práve pre tento segment e-mobility. Stoja za to?

Konkrétne označenia sú Shimano EP5 a E5100. Výrobca o nich hovorí, že predstavujú významný krok do novej éry e-bikov. Niečo na tom zrejme aj bude pravdy.

Zdroj | Shimano
Obsah pokračuje pod reklamou

Motor Shimano EP5 disponuje nominálnym výkonom 250 W a krútiaci moment sa zastavil na hodnote 60 Nm. Shimano sa ale aktuálne nezmienilo o maximálnom výkone, ktorý ešte môže prekvapiť.

Jeho výhodou je hmotnosť len 3 kilogramy, pričom vie vyvinúť maximálnu rýchlosť 45 kilometrov za hodinu. To znamená, že pokiaľ ho bude chcieť spoločnosť nasadiť do e-bikov predávaných na európskom trhu, bude musieť obmedziť maximálnu rýchlosť na 25 km/h.

Čo sa týka druhého motora s označením Shimano E5100, tak ten má taktiež nominálny výkon 250 W, ale krútiaci moment má nižšiu hodnotu 50 Nm. Príjemne sa to však odrazilo na hmotnosti, ktorá je 2,4 kilogramu.

Zdroj | Shimano

Kazdý z dvojice motorov môže byť doplnený o tri kapacity batérií, a to 418 Wh, 504 Wh alebo 630 Wh. Na nízkej úrovni môže e-bike s motorom EP5 dosiahnuť dojazd 23 km spolu s batériou s kapacitou 418 Wh. Pokiaľ však bude mať 630 Wh batériu, tak v Eco režime je schopný dosiahnuť dojazd až 92 kilometrov.

Motor Shimano E5100 dokáže prejsť až 57 km s 418 Wh batériou. Zatiaľ čo s najväčšou batériou v Eco režime dojazd dosahuje úžasných 260 kilometrov. Ďalšie nastavenia sú možné prostredníctvom mobilnej aplikácie Shimano E-Tube.

Pozrite si

Je toto ten najšialenejší, najrýchlejší a najbrutálnejší e-bike na svete?

Zatiaľ nie je známe, kedy ich začneme vidieť na e-bikoch, ale vzhľadom na spôsob, akým Shimano bežne informuje značky o nových produktoch, je pravdepodobné, že sa začnú objavovať na trhu približne v treťom alebo štvrtom štvrťroku 2024.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.