Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Samsung dokáže smart hodinkami merať krvný tlak aj EKG. Vyskúšali sme si to

Samsung dokáže smart hodinkami merať krvný tlak aj EKG. Vyskúšali sme si to
Roman Calík
Samsung dokáže smart hodinkami merať krvný tlak aj EKG. Vyskúšali sme si to

Začiatkom roka 2021 sme v redakcii zaregistrovali správu, že Samsung sprístupní aktualizáciu aplikácie Samsung Health Monitor, ktorá umožní už aj meranie krvného tlaku a EKG v ďalších 31 krajinách, vrátane Slovenska. Potešia sa však len majitelia smart hodiniek Galaxy Watch3 a Galaxy Watch Active2, ktorí si tieto dôležité funkcie môžu užívať od marca. Ako to funguje?

Na to, aby Samsung mohol novú funkcionalitu svojich smart hodiniek ponúknuť aj na Slovensku, musel získať certifikát CE, čo mu umožnilo rozšíriť tieto nové služby celkovo do 28 európskych krajín. Certifikát CE potvrdzuje, že výrobok spĺňa požiadavky na bezpečnosť, zdravie a ekologický štandard na území EÚ. Vďaka tomu si môžeme merať krvný tlak a EKG okrem iných krajín aj na Slovensku, rovnako tak sa potešia bratia Česi. My sme si to vyskúšali práve s hodinkami Samsung Galaxy Watch3, ktoré sme spárovali s redakčným smartfónom Samsung Galaxy Z Fold2.

Smartfón Samsung je potrebný, mal by však byť zo série Galaxy a mali by ste v ňom mať Android vo verzii minimálne 7.0, čo splní množstvo smartfónov výrobcu u nás. Hodinky však bežia na OS Tizen a pred tým, ako sme ich mohli naplno používať aj na meranie EKG a krvného tlaku, bola potrebná ich aktulizácia. Na to si pripravte pár minút, no výsledok bude stáť za to.

Pozrite si

Samsung Galaxy Z Fold2 5G – Neprestávaj, ohýbaj ďalej!

Najmä v súčasnej situácii je veľmi dôležité poznať svoj krvný tlak. Vysoký krvný tlak totiž býva obvyklým prejavom ochorenia mozgu, obličiek či srdca. V prípade zanedbania môže viesť k srdcovému zlyhaniu či iným kardiovaskulárnym problémom.

Pred tým, než začnete smart hodinky používať na meranie krvného tlaku, je potrebné ich kalibrovať. Na to budete potrebovať bežný tlakomer, takže je dobré, ak ho už máte doma, resp. si ho zakúpite. Hodinky sa totiž odporúča kalibrovať minimálne raz za mesiac, aby merali čo najpresnejšie. Budete ho tak potrebovať viac ako raz.

Kalibrácia si vyžaduje 3 merania, kedy máte hodinky na jednej ruke a na druhej bežný tlakomer. Aplikácia vás upozorní, ak by nebolo niečo v poriadku. Po nameraní hodnôt ich zapíšete do aplikácie a hodinky sú nastavené.

Ak si potom chcete zmerať krvný tlak, stačí ísť do menu hodiniek a potvrdiť meranie krvného tlaku. Ideálne je, ak si nastavíte meranie krvného tlaku k widgetom. Potom stačí len pootočiť lunetou a cez widget na meranie krvného tlaku môžete ihneď začať meranie. Tlak sa meria pomocou analýzy pulzu, ktorý snímajú senzory na hodinkách v ich spodnej časti. Program analyzuje pomer kalibrovanej hodnoty a zmeny tlaku a z toho odvodí existujúcu hodnotu tlaku. Samotný výrobca však informuje, že hodinky by nikdy nemali nahradiť tradičné diagnostické metódy ani profesionálnu liečbu.

My sme chceli vedieť, aká je prenosť ich merania, preto sme si namerané hodnoty vzápätí viackrát porovnali s hodnotami na klasickom tlakomeri. Hodnoty síce neboli na vlas presné, ale boli si veľmi blízke. Ak sme na tlakomeri namerali napríklad hodnotu SYS – 126, hodinky namerali 130. Rovnako, zatiaľ čo hodnota DIA na tlakomeri bola 88, hodinky namerali 83.

Nájsť úplne presné hodnoty na jednom aj druhom zariadení sa nám nepodarilo ani v prípade, že sme mali tlakomer aj hodinky na jednej ruke, ani v prípade, že jedny boli na ľavej (kde prebehla kalibrácia) a tlakomer na pravej. To by sa nám však pravdepodobne nepodarilo ani keby sme merali s dvoma klasickými tlakomermi, mierna odchýlka hodnôt je v poriadku.

Namerané hodnoty krvného tlaku sa zaznamenávajú priamo aj do aplikácie Samsung Health Monitor, kde si môžete pozrieť aj týždenný či mesačný náhľad výsledkov. Nechýbajú priemerné hodnoty z viacerých meraní, rozhodne vždy odporúčame urobiť aspoň 2 merania za sebou a pozerať sa na ich priemernú hodnotu.

Pri meraní krvného tlaku je dôležité sedieť pokojne a hodinky mať na rukách tak, aby senzory dokázali merať. Novinka je rozhodne vítaná, a ak ste doteraz nemali bežný tlakomer, s ktorým si hodinky nakalibrujete, nebude ani ten zlou investíciou. Využijú ho určite aj ďalší vo vašej domácnosti, veď hodinky máte na rukách len vy a ste s aj tak väčšinou mimo domu. A práve tu má meranie tlaku obrovský význam, a nielen v prípadoch, že si tlak potrebujete merať pravidelne. Na hodinky a namerané hodnoty sa dá podľa nás spoľahnúť.

Meranie EKG dokážu hodinky už bez dodatočnej kalibrácie. Aby ste si zmerali EKG je potrebné, aby ste pridržali druhou rukou horné tlačidlo na hodinkách na 30 sekúnd. Hodinky vás informujú, kedy je meranie hotové. V aplikácii potom vidíte vašu srdcovú činnosť a rytmus, pričom ten sa zaradí do kategórie sínusoidy (bežný, pravidelný tlkot srdca) alebo do kategórie fibrilácia, ak srdce tlčie nepravidelne. Mimochodom, podľa odhadov trpí práve fibriláciou až cca. 33,5 milióna ľudí na celom svete.

Ak ste netušili, čo je to fibrilácia, ta vedzte, že práve tá je častou príčinou srdcových problémov, ku ktorým patria krvné zrazeniny, zlyhania srdca či infarkt. Veríme, že keď hodinky budete používať, budete na nich vidieť a zaznamenávať len hodnoty, ktoré ukážu dobrý zdravotný stav. Potešíme vás tiež správou, že hodinky Samsung Galaxy Watch3 dokážu merať aj kyslík v krvi (dôležitý parameter, ktorý treba sledovať najmä pri ochorení Covid-19), takže ak ich máte, nemusíte vlastniť ani pulzný prstový oxymeter.

Ak vás hodinky zaujali, tak vedzte, že Samsung Galaxy Watch3 ponúknu aj mnohé známe smart funkcie vrátane telefonovania, prácu so správami a samozrejme merajú množstvo aktivít, ktoré ocenia nielen športovci. Cena hodiniek v 45 mm prevedení je 409 eur, k dispozícii je aj menšia 41 mm verzia za cenu 379 eur.

Smart hodinky Samsung Galaxy Watch3 si môžete zakúpiť online aj v sieti NAY, vyzdvihnite si ich alebo si ich nechajte pohodlne a bezpečne doručiť priamo až domov.