Reklama

Samsung Galaxy Z Fold2 5G - Neprestávaj, ohýbaj ďalej!

Roman Calík
93 %
Rozkladacie smartfóny si pomaly razia cestu na trhu. Druhá generácia veľkého rozkladacieho Samsungu Galaxy Z Fold2 5G ukazuje cestu, ako by mohli vyzerať zariadenia budúcnosti. Je toto správna cesta a stojí za to dnes vytiahnuť z vrecka 2 000 eur?

Výhody

  • veľký 7,6-palcový displej po rozložení
  • multi-window (práca s viacerými oknami naraz)
  • prepojenie vonkajšieho a vnútorného displeja
  • fotoaparát
  • pevná konštrukcia
  • polohovateľnosť displeja - nové možnosti používania

Nevýhody

  • vysoká cena
  • nemožnosť roztiahnutia YouTube videí na celú obrazovku hlavného displeja
  • chýba podpora pamäťových kariet
  • vytŕčajúci zadný fotoaparát

Patrím k nadšencom rozkladacích smartfónov, aj preto som sa na nový Galaxy Z Fold2 5G tešil. Používal som ho takmer mesiac a čo myslíte, kúpil by som si ho? Priznám sa, že prvú generáciu Z Fold rovnako ako konkurenčný smartfón od Huawei s podobnou konštrukciou som nemal možnosť používať dlhšie. Mal som ich v rukách len pár minút na výstavách, počas ich predstavenia. Teraz je to iné, rozbalil som Galaxy Z Fold2 5G a začal naplno používať.

Balenie novinky sa vám bude páčiť. Namieso úzkej krabičky dostanete štvorcovú luxusnú škatuľu, ktorá sa otvára do strán, akoby ste otvorili dvojité okno. Z Fold2 5G na vás bude číhať v otvorenom stave, až začnete rozmýšľať či ste si nezmýlili krabičku s tou od tabletu. Keď chytíte smartfón do rúk prekvapí vás, že nie je pocitovo tak ťažký ako uvádzajú parametre (282 gramov!). Prekvapí vás aj jeho pevnosť v rozloženom stave, budete mať pocit, akoby to bolo celistvé telo bez možnosti zloženia. A to je dobre.

Odkladám smartfón a všimnem si papierovú záložku s veľkým svietiacim nápisom „GALAXY Z PREMIER SERVICE“. K smartfónu, za ktorý zaplatíte 1 999 eur dostávate akýsi prémiový servis, dokonca by mala fungovať Galaxy Z infolinka 24-hodín denne. Tu by vám mali pomôcť s nastavením smartfónu kedykoľvek. Priznám sa, nevyužil som ju, prešlo mi za tých 15 rokov čo testujem zariadenia už dosť smartfónov na to, aby som vedel čo a ako s novinkou robiť. Ale tento krok výrobcu hodnotím pozitívne. Treba sa však na špeciálnej stránke registrovať.

Registráciu rozhodne odporúčam, všimol som si na informačnom letáku aj informáciu, že ak by sa mi v prvom roku displej poškodil, výmena by ma stála „len“ 109 eur, čo je cena spoluúčasti. Síce som uviedol slovíčko len do úvodzoviek, ale v zásade je to skutočne len, resp. iba. Viem to, po mojej skúsenosti s výmenou displeja na Z Flip by som takúto cenu ocenil! Spoluúčasť 109 eur je pre majiteľa, ktorý za novinku zaplatí 1 999 eur super cena.

Pozrite si

Samsung Galaxy Z Fold2 5G príde aj na Slovensko. Poznáme detaily

Odhadujem bežnú cenu za výmenu displeja tak na 800 eur. Presnú cenu nepoznám, Samsung ju na svojej stránke s garantovanými cenami za výmenu displeja mimo záruky, čo platí aj v prípade poškodenia displeja napríklad po páde, ešte neuvádza. Takže ak si novinku kúpite, registrujte sa, 109 eur v prípade poškodenia displeja je naozaj dobrá cena.

Rozbaľujem ďalej a nachádzam rýchlonabíjačku, USB-C kábel a slúchadlá. Tie sú síce značkové – AKG, ale sú to známe USB-C slúchadlá, ktoré Samsung dodáva do všetkých svojich zariadení série Galaxy S či Galaxy Note. Už také pravdepodobne doma máte. Mrzí ma, že pri cene atakujúcej dve tisícky sa nenašlo miesto, aby ste si v balení našli napríklad slúchadlá Samsung Galaxy Buds Live. Tie hrajú vynikajúco a povedzme si na rovinu, k Z Fold2 5G by sa veľmi hodili a pocit výnimočnosti pri rozbaľovaní by bol väčší.

So zatajeným dychom zapínam novinku. Rovno ju otváram a celý proces nastavenia Android 10 s nadstavbou One UI 2.5 vykonám na veľkom displeji. Stále si neviem vynachváliť pevnosť konštrukcie, skúšam smartfón otvárať a zatvárať, mierny odpor je presne to, čo by som tu čakal. Je tam, navyše celý pánt, ktorý umožní nechať smartfón v akejkoľvek polohe. Ak toto bude v podobnom stave aj po roku či dvoch, výrobcovi zatlieskam. Prvý dojem je nad očakávania!

Páči sa mi, že pánt je navrhnutý tak, že pri plnom roztvorení sa vonkajšie strany spoja do jednej roviny bez výrazne citeľnej medzery. Fakt si pred kúpou choďte Z Fold2 5G pozrieť, konštrukcia si skutočne zaslúži veľkú pochvalu. Keď je smartfón roztvorený máte pocit, akoby ste držali jeden diel, nie dve spojené časti. Celkovo je kvalita spracovania špičková, rovnako materiály.

Dizajn vychádza z poslednej generácie modelov Galaxy S a Galaxy Note aj so zaoblenými hranami, pričom dizajn novinke svedčí. Testovaná farba Mystic Bronze je však skôr akási fialovo-ružová, ako muž by som si ju pravdepodobne nezvolil. Na tele nájdete minimum tlačidiel a otvorov či slotov. Je tu len jeden USB-C konektor pre nabíjanie, či pripojenie slúchadiel, dvojtlačidlo hlasitosti a tlačidlo zapnutia, v ktorom je ukrytá čítačka odtlačkov prstov.

Tá teda nie je v prednom 6,2-palcovom HD+ Super AMOLED displeji, kde by som ju videl radšej. Zvykol som si odomykať smartfóny odtlačkom prsta snímačom v displeji a už viem aj prečo sa mi to páči. Z Fold2 5G som často na prvú šupu nedokázal odomknúť. Na čítačku som sa nevedel spoľahnúť ani po takmer 4 týždňoch používania.

Na tele ešte nájdete slot na SIM kartu, ten však nie je hybridný. Jednoducho musíte si vystačiť s 256 GB internou pamäťou, resp. riešiť cloudové služby, pamäťové karty chýbajú. Na tele ešte nájdete otvory reproduktorov a mikrofónov.

Tu letí výrobcovi veľká pochvala, lepší zvuk zo smartfónu som doteraz nepočul. Z Fold2 5G hrá na svoje rozmery a možnosti vynikajúco.

V pánte je ukrytý nápis Samsung, krorý ma nijako neruší, pôsobí to decentne. Čo mi však prekáža je vytŕčajúci obdĺžnik ukrývajúci trojicu fotoaparátov. Toto mi nebolo po chuti už pri Samsung Galaxy Note20 5G, tu je to ešte  horšie. V zavretom stave sa smartfón na stole kýva minimálne, teda ak niečo robíte na displeji. V otvorenom stave je už nestabilita výrazná! Čokoľvek ťukáte do pravého spodného rohu – je tu napríklad pri písaní klávesnica, smartfón sa výrazne rozkýva. Na toto si budete zvykať ťažko.

Pozrite si

Samsung Galaxy Note20 Ultra 5G – keď už nemáš kam ísť

Keď bližšie skúmam konštrukciu všimnem si, že ohybné časti nie sú rovnako hrubé, smerom von je smartfón tenší. Každá z ohybných častí má na konci hrúbku 6 mm, smerom dovnútra je to však už 6,9 mm. Ak by sme sa pozreli na hrúbku smartfónu v zavretom stave, tak pri kĺbe má 16,8 mm a na druhej strane je to 13,8 mm. Celkovo o 3 mm menej. Displej tak má v ohybnej časti vôľu, pravdepodobne aby sa „neprelomil“ a nevznikala výraznejšia priehlbina po roztvorení.

Môže sa vám však stať, že sa niečo dostane do vnútra, ak budete mať smartfón napríklad vo vrecku nohavíc alebo v kabelke. Taký kľúč od schránky pri nevhodnom pohybe by mohol vnútorný displej poškodiť, možno aj centové mince. Dávajte si preto pozor, kam si Z Fold2 5G uložíte pri prenášaní.

Milo ma prekvapilo, že mi smartfón vo vrecku obtiahnutých riflí neprekážal. V zásade či tam mám Note10+ alebo Z Fold2 5G, je mi to jedno. Dokonca Fold2 5G mi prišiel do vrecka vhodnejší, najmä kvôli šírke. A to aj napriek hrubšiemu telu. Ak sa teda obávate, že toto zariadenie už do vrecka nedáte, omyl, dáte a bude to absolútne v pohode. Síce uvádzam hmotnosť 282 gramov v nevýhodách recenzie (lebo je to už naozaj veľa), ale osobne mi ani hmotnosť neprekážala.

Smartfón som používal rád. Mnoho vecí som vybavil cez vonkajší 6,2-palcový displej. Vlastne viete tu vybaviť všetko, ako na bežnom smartfóne. Akurát pomer strán 25:9 nie je najvhodnejší. Prečo? Skúste na takto úzkom displeji písať text s klávesnicou v režime na výšku. Je úzka. Nie je 6-palec ako 6-palec.

A teraz ten druhý, vnútorný displej. Ten je mega veľký a ja som si ho zamiloval. Toto je presne koncept, ktorý si viem ako náročný používateľ smartfónu predstaviť. Pre mňa je smartfón aj pracovný nástroj, Z Flip je síce praktickejšia konštrukcia, ale len na bežné používanie. Ak chcete zo smartfónu dostať maximum, toto je cesta, toto je budúcnosť.

7,6 palcov je aj pre mňa, dlhodobého používateľa zariadení Note (aktuálne dlhšie fičím na Note10+ so 6,8-palcovým displejom) mega rozdiel! Je za tým viacero dôvodov, prvý – displej na Note10+ je zakrivený, Z Fold2 5G má rozkladací, ale flat displej. Navyše pomer strán je tu 22,5:18, máte pocit, akoby ste držali malý tablet. Aby nie, však kedysi sme žasli nad 7-palcovými tabletmi, dnes už je však štandard 10-palcov.

Ak ste zvyknutí na kvalitný displej, tak tento 7,6-palcový Dynamic AMOLED Infinity-O displej sa vám bude páčiť. Farby, kontrast a nechýba ani 120 Hz. Navyše v mnohých aplikáciách si tú plochu takmer 16 x 13 centimetrov poriadne užijete, verte mi.

Malou nevýhodou môže byť, že tu na IP68-čku zabudnite. V daždi smartfón radšej nevyťahujte a do bazéna ho neberte už vôbec. A prečo sa mi veľký displej páči? Lebo, keď som si otvoril prvýkrát stránku TECHBOX, videl som výrazne viac. Dobrá správa je, že v Samsungu mysleli na to, ako displej využiť na maximum. No dobre, až na pár appiek, z ktorých jedna ma mrzí poriadne – YouTube.

Neviem, či si nikto pri testovaní novinky pred predajom nepozrel video na YouTube, ale či už je vo formáte 16:9 alebo 21:9, jednoducho nevyužijete celý potenciál displeja. Video neviete roztiahnuť tak ako na iných zariadeniach. Ja chápem, že by som si urezal časti videa, ale vôbec by mi to pri mnohých neprekážalo. Pri filmovom formáte 21:9 je to extrém, nad aj pod scénou máte obrovskú čiernu plochu, vlastne vtedy by vám stačil úplne bežný smartfón so 6-palcovým displejom.

Pozrite si

4 dôvody, prečo rád používam Samsung Galaxy Z Flip

Jediné videá, ktoré naplno využijú potenciál roztvoreného displeja Z Fold2 5G sú tie, ktoré sú na YouTube nahraté vo formáte 4:3. Ale, kto z tých, koho sledujete, takéto videá natáča a nahadzuje na svoj YouTube kanál? Nikto? Vedel som to.

Obavy, že toto sa stane aj pri prehliadaní videí v galérii sa našťastie nenaplnili. Tam si video viete roztiahnuť ako chcete. Našťastie. Ak sledujete videá sami, bude to OK, zlom displeja nebudete ani registrovať. Ak sa však chcete videom pochváliť priateľom a bude ich okolo vás viac, tí z bočných uhlov sa nepotešia. Budú vidieť zlom displeja a pocit z prezeraného videa bude horší.

Celkovo mi však roztvorený displej neprekáža, skôr naopak. Som z jeho veľkosti a možností nadšený. Páči sa mi aj práca medzi vonkajším a vnútorným displejom. Ak ste na webe na vonkajšom displeji, po roztvorení čítate rovnaký web bez akéhokoľvek čakania na veľkom displeji.

Funguje to aj naopak, akurát si v menu musíte zapnúť aplikácie, ktoré by sa mali zobraziť na vonkajšom displeji po zavretí smartfónu. Prioritne sa totiž počíta, že ak smartfón zavriete, uzamknete ho.

Opisovať všetky funkcie novinky nie je potrebné, všetko tu funguje tak ako na modeloch S20 či Note20, akurát je displej v inom pomere strán, čomu sa prispôsobujú aj vybrané aplikácie. Rovnako sa nebudem rozpisovať o fotoaparáte, trojica 12 Mpx snímačov kde nechýba teleobjektív, širokouhlý objektív a ultraširokouhlý objektív je dobre známa.

Snímky a videá sú kvalitné. Nechýbajú rôzne režimy vrátane jednotlivého snímania, dynamického zaostrovania a dokonca aj vlastné filtre. To, čo je odlišné je nový pomer strán pre fotografie a videá 4:5. Neviem, neodporúčam vám v tomto pomere vytvárať snímky či videá. Síce budú dobre vyzerať na otvorenom displeji Z Fold2 5G, ale neskôr pri strihaní videa či spracovaní fotografií napríklad do albumov, budete mať problém. Minimálne ich budete musieť upravovať.

Prostredie fotoaparátu sa vám však pri sklopení do 90-stupňovej polohy rozloží na dve časti. V hornej vidíte snímanú scénu, v spodnej ovládacie prvky fotoaparátu, priamy pohľad do galérie a na posledné snímky.

Zaujímavé je malé softvérové tlačidlo v ľavom hornom rohu, ktoré počas fotografovania zapne aj vonkajší displej. Ten, koho fotíte vidí, aká bude finálna scéna. Môže vás navigovať pre lepšiu fotografiu.

Počas fotografovania som si uvedomil, že mi tu chýba S Pen. Často ho v Note využívam ako diaľkovú spúšť, rovnako ovládam fotoaparát smartfónu. V spojení s týmto vonkajším náhľadovým displejom by sme boli super kamoši. Aspoň fungujú gestá rúk, ktorými viete fotoaparát ovládať.

Pri písaní správ som ocenil rozloženie klávesnice na strany displeja. Máte tak aj dva medzerníky, jednoducho tu to v Samsungu vymysleli veľmi dobre. Viete si dokonca v menu nastaviť rozloženie obrazovky. To sa hodí ak chcete vidieť viac obsahu naraz. V e-mailovom prehliadači tak vidíte vľavo zoznam správ a vpravo náhľad na ich obsah, podobne ako v počítači. Veľmi praktická funkcia.

Absolútnym vrcholom pre maximálne využitie veľkého displeja je funkcia Multi-Active Window. Môžete si naraz zobraziť viacero aplikácií a meniť polohu ich zobrazenia. Môžu byť dve na výšku, dve na šírku, alebo kľudne aj tri aplikácie naraz. V jednej môžete sledovať video, v ďalšej novinky napríklad na Facebooku a v ďalšej písať e-mail.

Prepínanie režimov zobrazenia je premyslené veľmi dobre, stačí kliknúť na tri bodky v strede medzi aplikáciami a rýchlo si vytvoríte prostredie, ktoré vám najviac vyhovuje.

Dobré je, že dvojicu či trojicu vytvorených aplikácií si viete odložiť na bočný panel. Kedykoľvek si ich budete chcieť vyvolať stačí otvoriť bočný panel a máte ich späť.

Nie všetky aplikácie však podporujú funkciu Multi-Active Window, napríklad medzi ne patrí aj Instagram. Ten ma mrzel asi najviac. Medzi oknami však viete aj presúvať súbory štýlom drag and drop. Ak máte v jednom okne otvorenú galériu, môžete ihneď potiahnutím fotografie napríklad do okna Facebooku alebo e-mailu vložiť prílohu.

Dokonca to funguje aj pri tvorbe prezentácií, takto si do nich vložíte obsah veľmi pohodlne.

Keďže ide o drahý smartfón poteší vás výkon. Máte tu dokonca Snapdragon 865+ a 12 GB RAM, do budúcnosti je k dispozícii aj podpora 5G sietí. Smartfón je svižný a zahráte si aj náročnejšie hry. Mňa potešilo, že Asphalt 9 sa prispôsobil pomeru strán displeja a tak som si hru užil na celej obrazovke.

Prekvapením je pre mňa aj výdrž. Osadená je tu 4 500 mAh batéria a nechýba rýchle nabíjanie vrátane bezdrôtového nabíjania. Obával som sa, že pre veľkosť displeja deň nedám. Dal som vždy, totiž množstvo vecí som vybavil cez vonkajší displej, môj rekord bol 2 dni, ale je pravda, že som vtedy vyťahoval smartfón menej.

Tak ako, kúpiť Samsung Galaxy Z Fold2 5G, alebo nie? 1 999 eur je veľa! Okrem nejakých exkluzívnych edícií smartfónov si nespomínam, žeby bol nejaký model na trhu drahší. Aj cena z novinky robí zariadenie, ktoré nebude mať každý.

Pozrite si

Samsung Galaxy Z Flip – prvý funkčný ohybný displej?

Ak ste však nadšenec technológií ako ja, kúpu by som zvážil. Reálne si viem predstaviť, že by som Z Fold2 5G vymenil za môj Note10+. Prípadne, keby som uvažoval nad Note20 Ultra 5G, zvážil by som aj Fold2 5G a rozhodovanie by nebolo jednoduché. Chýbalo by mi tu síce pero S Pen, pamäťové karty a mrzeli by ma videá na YouTube, ktoré neviem roztiahnuť na celý displej. Ale veľký displej a jeho možnosti práce s viacerými oknami by boli veľkým lákadlom. Rozkladacej konštrukcie by som sa v tomto prípade neobával.

Samsung Galaxy Z Fold2 5G je smartfón len pre úzku skupinu ľudí. Ak si poviete, že dve tisícky vám za to stoja, bude sa vám páčiť a kúpu pravdepodobne neoľutujete. Ak je to veľa, nevadí, počkajte si. Nová generácia bude ešte lepšia a možno i lacnejšia. Som presvedčený, že táto cesta rozkladacích smartfónov má význam a som rád, že sa Samsung aj pár ďalších výrobcov na ňu rozhodli vydať.

Vyberte si najlepšiu ponuku na kúpu Samsung Galaxy Z Fold2 5G (ceny pravidelne aktualizované):

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.