Reklama

Rolls-Royce predstavil svoj prvý elektromobil, nazval ho Spectre

Zdroj | Rolls-Royce
Števo Porubský
Zdroj | Rolls-Royce
Zdroj | Rolls-Royce

Rolls-Royce Spectre (Prízrak) bude prvým plne elektrickým modelom britskej aristokratickej značky, hoci už roky patriacej pod BMW. Elektromobil je už reálny, automobilka ho intenzívne testuje, na trhu sa objaví už o 2 roky. Väčším prekvapením je, že od roku 2030 bude Rolls-Royce vyrábať už iba elektromobily!

Hľadáte doplnky pre svoje auto? Skúste Heureku:

 

Zdroj | Rolls-Royce

O necelú dekádu náš čaká doba čisto elektrická. Medzi viacerých výrobcov automobilov, ktorí od roku 2030, resp. 2035 prestanú vyrábať automobily na fosílne palivá, sa pridáva aj Rolls-Royce. Presnejšie pôjde o spoločnosť Rolls-Royce Motor Cars. Pôvodný Rolls-Royce dnes vyrába motory a komponenty pre letecký priemysel.

Očakávanou novinkou je však prvý plne elektrický model Rolls-Royce Spectre, ktorý síce automobilka prakticky neukázala, no aspoň máme predstavu o tom, ako bude zhruba vyzerať. Nečakajte ale lahôdku v štýle VISION NEXT 100 spred 5 rokov.

„Dnes je najdôležitejší deň v histórii Rolls-Royce od 4. mája 1904. V ten deň sa naši otcovia a zakladatelia, Charles Rolls a Sir Henry Royce, prvýkrát stretli a dohodli sa, že vytvoria „najlepšie motorové vozidlo na svete“. Dnes, o 117 rokov neskôr, s hrdosťou oznamujem, že Rolls-Royce začína testovanie mimoriadneho produktu, ktorý pozdvihne globálnu revolúciu čisto elektrických automobilov a vytvorí prvý a najlepší super-luxusný produkt svojho druhu,“ povedal Torsten Müller-Ötvös, CEO Rolls-Royce Motor Cars.

Zdroj | Rolls-Royce

Zaujímavé je, že už pred vyše storočím spoluzakladateľ automobilky Charles Royce tvrdil, že práve elektrický pohon je pre automobily ideálny, lebo je tichý a bez vibrácií. V tom čase však neexistovali spôsoby, ako by elektrickú energiu boli schopní uskladniť a ako by batérie nabíjali, aby automobil dokázal prejsť pohodlne toľko kilometrov ako benzínový automobil.

Zdroj | Rolls-Royce

Mimochodom, Spectre bude síce prvým elektromobilom od Rolls-Royce, no zámožní fanúšikovia si elektromobil so Spirit of Ecstasy na prednej maske môžu kúpiť už teraz v podaní modelu Phantom V.

Rolls-Royce Spectre má byť postavený na vlastnej architektúre, ktorá bude mať množstvo prvkov zhodných s modelmi Cullinan a Ghost. Je však dosť možné, že na rovnakej elektrickej platforme uvidíme v budúcnosti aj elektrickú 7-čku od BMW. Samozrejme, Spectre bude podstatne luxusnejší a komfortnejší, ale aj drahší.

Zdroj | Rolls-Royce

Zaujímavé bude aj porovnanie hmotností súčasných Rolls-Roycov a novinky Spectre. Vďaka absencii klasického spaľovacieho motora bude môcť automobilka ušetriť desiatky kilogramov tlmiacich látok. Rolls-Royce sú známe totiž tým, že v interiéri je absolútne ticho. V prípade elektrického pohonu nebude nutné až také tlmenie. Na druhej strane pre obra bude potrebná aj obria batéria, ktorá vyváži absenciu tlmiacich látok a obrovského spaľovacieho motora.

Novinkou v Spectre môže byť aj druhý batožinový priestor vpredu. Rolls-Royce si totiž neodpustil majestátnu prednú časť, v ktorej bývajú osadené obrie 8- či 12-valcové motory.

Zdroj | Rolls-Royce

Žiaľ, automobilka neprezradila absolútne žiadne detaily z technickej špecifikácie. Vieme iba to, že automobilka chce s novým modelom spraviť po svete 4,5 milióna kilometrov ešte predtým ako uvedie vozidlo do predaja. Druhou istou správou je, že Rolls-Royce Spectre sa dostane k prvým zákazníkom v poslednom kvartáli v roku 2023.

 

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.