Reklama

ROG Strix SCAR 18 si poradí s najnovšími hernými trhákmi s chladnou hlavou

TECHBOX

Herné notebooky nie sú iba prenosnou verziou stolných počítačov, hoci s nimi dnes zdieľajú viac komponentov ako kedykoľvek predtým. Vziať výkonný procesor a grafickú kartu a uložiť ich do štíhlejšieho a prenosného tela je totiž iba polovica úspechu.

V stiesnených priestoroch môže tento výkonný hardvér veľmi rýchlo naraziť na ním samým vyprodukovaný problém – teplo, po ktorom nasleduje zníženie výkonu ako spôsob ochrany pred jeho prehriatím. Keď však hráte hry na novom vlajkovom notebooku ROG Strix SCAR 18, tento problém budete vnímať ako ťažko uveriteľné sci-fi.

Obsah pokračuje pod reklamou

V útrobách tejto novinky sa nachádza absolútna špička, ktorú aktuálne vo svete herných notebookov môžete dostať. Aktuálnu 13. generáciu procesorov Intel Core tu dopĺňa grafická karta NVIDIA GeForce RTX 4080, resp. až RTX 4090, pričom potenciál tohto hardvéru sa odzrkadľuje na špičkovom 18″ displeji, o ktorom sme vám už prezradili viac v našom špeciálnom článku.

Čím sa ROG Strix SCAR 18 odlišuje od iných herných notebookov s podobným či rovnakým hardvérom alebo aj predchádzajúcej generácie je to, akým spôsobom herná divízia Republic of Gamers daný procesor a grafické karty uložila do tela tohto modelu a ako s ním ďalej pracuje po stránke chladenia.

Už na prvý pohľad je aj navonok jasné, že tento hardvér môže v tele notebooku voľne dýchať. Hoci na jeho šasi môžete vidieť prieduchy pre chladenie takmer zo všetkých strán, väčšina tepla z jeho útrob prúdi dozadu a tak nehrozí žiaden tepelný diskomfort pri používaní myšky po bokoch, ale ani v oblasti klávesnice pri hraní či písaní textov.

Celé šasi notebooku, ako aj samotná matičná doska, boli prispôsobené úplne novému systému chladenia, ktorí tentokrát tvorí až sedem teplovodivých trubíc, ktoré odvádzajú teplo z matičnej dosky, procesora a grafickej karty do zostavy troch ventilátorov s nahusto uloženými lopatkami. Teplovodivé trubice tentokrát pokrývajú plochu o rozlohe až 195,509mm², čo je až o 82,5 % viac ako pri predchádzajúcej generácii ROG Strix SCAR 17.

Pozrite si

ROG Strix SCAR 18 ťa vtiahne do iného sveta, postará sa o to Nebula

Takáto zostava môže znieť monštruózne, no podobne ako pri orchestri, ani v tomto prípade sa veľký ansámbel nerovná vysokej hlučnosti, práve naopak. Objemný systém teplovodivých trubíc notebooku umožňuje zachovávať si komfortné teploty aj bez aktivovania aktívneho chladenia. Ak pri maximálnom vyťažení hardvéru k tomuto kroku predsa len dôjde, spoľahnúť sa môžete na to, že ASUS do novinky ROG Strix SCAR 18 osadil mimoriadne tiché ventilátory, ktoré dokážu odvádzať množstvo tepla aj pri nižších otáčkach a teda nižšej hlučnosti.

Tento dômyselný systém chladenia dokáže znížiť teplotu procesora a grafickej karty až o 15 °C, čo sa nám v redakcii dokonale potvrdilo. Aj pri hraní najnovších titulov na najvyšších grafických detailoch notebook zvládal dokonale schladiť svoj hardvér bez toho, aby spomínané ventilátory rušili nás či naše okolie. Výsledkom toho tak bolo aj stabilné snímkovanie a úplná absencia znižovania výkonu kvôli teplu.

ROG Strix SCAR 18 je tak ultimátne herné delo nielen vďaka svojmu špičkovému displeju, ale aj jeho systému chladenia. To je však stále iba časť toho, čím si nás v redakcii získal. Sledujte nás tak aj naďalej, už nabudúce vám totiž bližšie predstavíme jeho špičkovú grafiku, ale aj precízne spracovaný dizajn.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.