Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Rodí sa štandard Medium Power. Čo nám prinesie?

Rodí sa štandard Medium Power. Čo nám prinesie?
Zdroj | Medium
Juraj Procházka
Rodí sa štandard Medium Power. Čo nám prinesie?
Zdroj | Medium
Zdroj | Medium

Po bezdrôtových nabíjačkách, ktoré si „vynútili“ pohodlnejší majitelia mobilných telefónov a tabletov, sa bezdrôtový prenos energie postupne udomácňuje aj pri priamom napájaní spotrebičov. Väčšinou ide o menšie zariadenia, ale existujú už aj aplikácie bezdrôtových technológií na (pomalé) nabíjanie elektromobilov.

Štandardizáciou riešení bezdrôtového prenosu na báze elektromagnetickej indukcie, čo je, podľa môjho názoru, v porovnaní s magnetickou rezonanciou dosť nevýhodná fyzikálna interakcia, sa zaoberá Wireless Power Consortium (WPC).

Zdroj | WPC

WPC stojí za známym štandardom Qi pre smartfóny a ostatné malé mobilné zariadenia, ktorý v súčasnosti dokáže prenášať bezdrôtovo výkon do 15W. Budúce vylepšenie má priniesť Qi nabíjačky s výkonom do 60W, čo otvorí možnosti aj pre bezdrôtové nabíjanie, alebo napájanie notebookov.

Pozrite si

Čo je to Ki Cordless Kitchen, bezdrôtový prenos energie pre spotrebiče?

Novším je štandard Ki Cordless Kitchen, určený pre kuchynské spotrebiče, disponujúci maximálnym výkonom až 2 200 W. Medzeru medzi možnosťami Qi a Ki Cordless Kitchen chce teraz Wireless Power Consortium preklenúť novým štandardom Medium Power.

Ako naznačuje už jeho pomenovanie, pôjde o „zlatú strednú cestu“, alebo štandard na bezdrôtový prenos „stredných“ výkonov. Jeho rozsah 30 – 200W má pokrývať potreby pre lacné riešenia bezkáblového nabíjania širokého spektra elektrospotrebičov, ako sú robotické vysávače, elektrické bicykle, drony, ručné náradie a ďalšie zariadenia, pre ktoré je Qi nedostatočne výkonné.

Zdroj | WPC

Nový štandard bezdrôtového nabíjania a napájania Medium Power je v súčasnosti vo vývoji, návrh špecifikácie je k dispozícii členom konzorcia.

Jedným z náročnejších technických problémov, ktoré bude treba vyriešiť v oblasti bezdrôtového nabíjania je nepretržitá detekcia cudzích objektov. Ide o kovové a vodivé objekty v blízkosti bezdrôtového prenosového systému. Ak by ich systém nechtiac ožaroval elektromagnetickými vlnami, mohlo by dôjsť k ich nežiadúcemu zohrievaniu.

Pozrite si

Bezdrôtové nabíjanie WattUp má zelenú

Treba tiež riešiť konflikt medzi maximálnou fyzickou slobodou a používaním bezdrôtových prenosov energie. Pohybovanie sa, či zotrvávanie medzi vysielačom a prijímačom energie je rizikovým faktorom z hľadiska požiadaviek na zníženie nežiaducich emisií elektromagnetického poľa.

Výsledné riešenie je kompromisom medzi jednoduchosťou a pohodlnosťou používania a maximálnou účinnosťou a bezpečnosťou. Ak sa jedná o prenos na väčšie ako niekoľko centimetrové vzdialenosti, ukazujú sa nevýhody elektromagnetickej indukcie.

Pozrite si

Čína a WiTricity: nabíjanie elektromobilov bez káblov čoskoro

Lepšie výsledky v tomto smere dosahujú riešenia na báze magnetickej rezonancie, aké vyvíja a vyrába napríklad spoločnosť WiTricity. Nehrozia pri nich riziká mikrovlnného ohrevu a k dispozícii je už dlhšie aj celá škála výkonov, vrátane úrovne, ktorú chce pokryť pripravovaný štandard Medium Power.

Zdroj