Po bezdrôtových nabíjačkách, ktoré si „vynútili“ pohodlnejší majitelia mobilných telefónov a tabletov, sa bezdrôtový prenos energie postupne udomácňuje aj pri priamom napájaní spotrebičov. Väčšinou ide o menšie zariadenia, ale existujú už aj aplikácie bezdrôtových technológií na (pomalé) nabíjanie elektromobilov.
Štandardizáciou riešení bezdrôtového prenosu na báze elektromagnetickej indukcie, čo je, podľa môjho názoru, v porovnaní s magnetickou rezonanciou dosť nevýhodná fyzikálna interakcia, sa zaoberá Wireless Power Consortium (WPC).
WPC stojí za známym štandardom Qi pre smartfóny a ostatné malé mobilné zariadenia, ktorý v súčasnosti dokáže prenášať bezdrôtovo výkon do 15W. Budúce vylepšenie má priniesť Qi nabíjačky s výkonom do 60W, čo otvorí možnosti aj pre bezdrôtové nabíjanie, alebo napájanie notebookov.
Novším je štandard Ki Cordless Kitchen, určený pre kuchynské spotrebiče, disponujúci maximálnym výkonom až 2 200 W. Medzeru medzi možnosťami Qi a Ki Cordless Kitchen chce teraz Wireless Power Consortium preklenúť novým štandardom Medium Power.
Ako naznačuje už jeho pomenovanie, pôjde o „zlatú strednú cestu“, alebo štandard na bezdrôtový prenos „stredných“ výkonov. Jeho rozsah 30 – 200W má pokrývať potreby pre lacné riešenia bezkáblového nabíjania širokého spektra elektrospotrebičov, ako sú robotické vysávače, elektrické bicykle, drony, ručné náradie a ďalšie zariadenia, pre ktoré je Qi nedostatočne výkonné.
Nový štandard bezdrôtového nabíjania a napájania Medium Power je v súčasnosti vo vývoji, návrh špecifikácie je k dispozícii členom konzorcia.
Jedným z náročnejších technických problémov, ktoré bude treba vyriešiť v oblasti bezdrôtového nabíjania je nepretržitá detekcia cudzích objektov. Ide o kovové a vodivé objekty v blízkosti bezdrôtového prenosového systému. Ak by ich systém nechtiac ožaroval elektromagnetickými vlnami, mohlo by dôjsť k ich nežiadúcemu zohrievaniu.
Treba tiež riešiť konflikt medzi maximálnou fyzickou slobodou a používaním bezdrôtových prenosov energie. Pohybovanie sa, či zotrvávanie medzi vysielačom a prijímačom energie je rizikovým faktorom z hľadiska požiadaviek na zníženie nežiaducich emisií elektromagnetického poľa.
Výsledné riešenie je kompromisom medzi jednoduchosťou a pohodlnosťou používania a maximálnou účinnosťou a bezpečnosťou. Ak sa jedná o prenos na väčšie ako niekoľko centimetrové vzdialenosti, ukazujú sa nevýhody elektromagnetickej indukcie.
Lepšie výsledky v tomto smere dosahujú riešenia na báze magnetickej rezonancie, aké vyvíja a vyrába napríklad spoločnosť WiTricity. Nehrozia pri nich riziká mikrovlnného ohrevu a k dispozícii je už dlhšie aj celá škála výkonov, vrátane úrovne, ktorú chce pokryť pripravovaný štandard Medium Power.