- #Smart home
- 4 min.
- 10.9.2020
Čo je to Ki Cordless Kitchen, bezdrôtový prenos energie pre spotrebiče?
Konzorcium WPC (Wireless Power Consortium), ktoré stojí za dnes už známym štandardom Qi pre bezdrôtové nabíjanie malej spotrebnej elektroniky už asi neteba nikomu predstavovať. Najnovšie sa okrem Qi štandardu a jeho vylaďovaniu WPC venuje aj novému štandardu, a to Ki Cordless Kitchen. Opäť ide o bezdrôtový prenos energie, ale podstatne väčšej.
Domáce kuchynské spotrebiče sú obrovskými pomocníkmi, no každý jeden má otravnú funkciu, hlavne v súčasnosti, kedy je všetko už bezdrôtové, a to elektrický kábel. Jeho zapojenie do siete ani nie je takým problémom ako jeho uskladňovanie. Používať bezdrôtové spotrebiče na batérie je v tomto prípade ale hlúposť. Ešte v takom mixéri by to šlo, ale kuchynský robot, hriankovač, toastovač či čokoľvek iné s príkonom niekoľko stoviek Wattov by bolo nepoužiteľné.
WPC má ale riešenie – bezdrôtový štadnard Ki Cordless Kitchen. Ten má vyriešiť to, aby boli spotrebiče lacnejšie, bezpečnejšie a múdrejšie. Aspoň tak tvrdí WPC. V mnohom má pravdu, keďže každý elektrický spotrebič potrebuje pomerne mnoho súčiastok na to, aby dodával energiu. Elimináciou tohto môžu byť spotrebiče o čosi lacnejšie.
Podstatne väčší všeobecný úžitok štandardu Ki by bol ale v bezpečnosti. Predstavte si, že nemusíte dieťa učiť bezpečne vkladať spotrebič do elekrickej zásuvky, ale že ho stačí položiť na konkrétne mieste na pracovnej doske. Mokré ruky, ani zvedavosť detí, ani zostarnutý eletrický kábel s obnaženými káblami vo vnútri nespôsobia žiadny úraz. Vítaným bonusom môže byť úplná vodeodolnosť spotrebičov, vďaka možnému kompletnému utesneniu bez nutnosti kábla.
Či budú bezdrôtové elektrické kuchynské spotrebiče múdrejšie, teda smart, je ťažko povedať, už dnes poznáme množstvo smart spotrebičov do domácnosti, resp. kuchyne. Múdrejšie budú určite v tom, že tak ako štandard Qi, ani Ki nebude možné používať v prípade, ak bezpečnostné prvky zariadení rozpoznajú cudzí predmet, ktorý by mohol poškodiť produkt či zdravie používateľov.
Inak múdre majú byť zariadenia aj v tom, že si zo zdroja budú čerpať toľko energie, koľko budú potrebovať. Vediť vopred to majú na základe zadania želeného výsledku od používateľa – napríklad dobre prepečená hrianka, namiesto toho, aby používateľ zadal hriankovaču, aby hriankoval 4 minúty. Tým sa má šetriť čas, ale hlavne energia.
Štandard Ki Cordless Kitchen je totiž vyvíjaný s tým, aby dokázal bezdrôtovo prenášať pomerne obrovské množstvo energie, až do 2,2 kW, teda 2 200 W. To je viac ako dosť pre drvivú väčšinu kuchnyských spotrebičov. Qi má napríklad maximum 30 W, rôznymi vylepšeniami je možné ísť na 50 W krátkodobo v špičke.
Rovnako ako Qi, aj Ki má využívať indukciu na prenos energie. Využívať ho pritom majú všetky kuchynské elektrické spotrebiče od rýchlovarných kanvíc, hriankovačov cez food processory a kuchynské roboty až po variče či malé pekárne. Zaujímavosťou je i možné použitie ako varného panelu, indukčnej platne, pre indukčný riad. Takto by sme mohli mať v kuchyni varnú dosku kdekoľvek (potom už len doriešiť odsávanie pár a zápachu z varenia, vyprážania či grilovania).
Azda jedinou nevýhodou je nižšia efektivita prenosu energie voči klasickému káblu. WPC hovorí o 90% účinnosti, v praxi by sme ale mohli počítať s cca 85% účinnosťou.
Zaujímavosťou je, že na Ki Wireless Power Consortium pracuje už od roku 2013, kedy vznikla špeciálna pracovná skupina Kitchen Work Group. Dodnes sme sa ale reálneho nasadenia nedočkali.
Dôvodom je možno aj to, že medzi členmi je len veľmi málo výrobcov domácich spotrebičov. Z renomovaných spoločností je tu len Bosch, Huawei, LG, Philips a Samsung. Ostatné veľké mená domácich spotrebičov chýbajú. Nie je teda jasné, kedy sa bezdrôtových domácich spotrebičov dočkáme, snáď to dlho nepotrvá.